Sklizeň kávy

Sklizeň kávy - Kolumbijský zemědělec sklízí kávová zrna na farmě poblíž Bogoty. Klesající ceny kávy na světových trzích ohrožují jeden z hlavních zdrojů příjmů kolumbijské ekonomiky a vedou k bankrotům mnoha zdejších pěstitelů. | foto: Reuters

Pád cen kávy trápí kolumbijské pěstitele

  • 5
Káva kdysi znamenala pro Kolumbijku Anu Fajardovou vstupenku do lepší společnosti. Na dovolenou jezdila do Evropy, její dcery navštěvovaly americké univerzity, ve svém domě zaměstnávala kuchaře a několik pokojských, od místních bankéřů dostávala pravidelně dárky. Pád cen kávy na světových burzách však všechen tento luxus pohřbil.

Ještě v květnu 1997 se za libru kávy (necelého půl kilogramu) platilo na newyorské komoditní burze 3,05 dolaru. V současnosti se cena kávy pohybuje kolem svého historického minima 43,65 centu za libru. S poklesem výnosů z prodeje kávových zrnek se postupně snižoval i životní standard plantážníků jako je čtyřicetiletá Ana Fajardová.

Ta už musela propustit pomocnice v domácnosti, správce plantáží, prodat své městské apartmá a převést dcery na místní univerzitu. Banky se k ní při žádostech o nové úvěry otáčejí zády. "Díky kávě jsme si dřív mohli velmi dobře žít. Teď je to ztrátový byznys," říká Fajardová, v jejíž rodině se pěstováním kávy zabývali už rodiče i prarodiče.

Sto let tvořila káva jádro kolumbijské ekonomiky. Pomohla vytvořit prosperující střední vrstvu a poháněla průmysl i bankovnictví. Díky bohatým výnosům se v zemědělských oblastech stavěly školy, silnice, elektrické vedení. Nemilosrdný zákon trhu však při celosvětovém nadbytku kávy srazil ceny na dosud nevídané minimum a učinil tak konec období rozkvětu. "Éra kávy je pryč," stýská si Fajardová.

Není sama. Kolem půl milionu kolumbijských farmářů tvrdí, že při současných cenách nemohou přežít. Relativně malá pole a vysoké nadmořské výšky komplikují využití techniky při ošetření a sklizni. Produkční ceny se tak pohybují nad dvojnásobkem dnešních cen na burze - okolo 94 centů za libru.

Pěstitelé kávy tak žijí v očekávání bankrotů a zavírání farem. Zemi hrozí sociální nepokoje. Varující také je, že někteří farmáři už od kávy přešli k pěstování koky, suroviny pro výrobu kokainu.

Pomoci řešit celou situaci se snaží i kolumbijská vláda, která pěstitelům schválila na zbytek roku dotace ve výši 53 milionů dolarů. V roce 2002 mají farmáři obdržet subvence ve výši 97 milionů dolarů. Peníze budou směřovat na podporu výkupních cen kávy, financování vědeckého výzkumu či k obnově stárnoucích plantáží výsadbou mladých stromků kávovníku.

Nezahálejí však ani sami pěstitelé. Někteří už své farmy přeměnili v penziony a nabízejí turistům exkurze na plantáže spojené s prohlídkou sklizně, sušení a balení kávy. V provincii Quindio místní vláda zahájila reklamní kampaň na podporu turistiky spojené s pěstováním kávy a láká návštěvníky například do zábavního Kávového parku zahrnujícího mimo jiné i Muzeum kolumbijské kávy. "Káva v naší zemi přežije, ale v jiné podobě, než jsme dosud znali. Musíme se přizpůsobit novým podmínkám," říká šéf sdružení kolumbijských pěstitelů Diego Gomez.