Člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek předvádí tzv. pole tester (pomůcku na prověřování ochranných znaků bankovek). (28. února 2011)

Člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek předvádí tzv. pole tester (pomůcku na prověřování ochranných znaků bankovek). (28. února 2011) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Padělatelé se činí, loni zfalšovali nejvíce korun za poslední čtyři roky

  • 19
Penězokazci pracují "tvrději" než dřív. Loni poslali do oběhu vůbec nejvíce českých padělaných bankovek a mincí za poslední čtyři roky. Česká národní banka odhalila loni téměř pět tisíc padělků, o rok dříve jich z peněžního oběhu stáhla necelých 3 800.

Padělků cizích měn ale naopak klesá. Loni policie a ČNB identifikovali 1 543 falešných bankovek a mincí cizích měn, předloni to bylo 3 190 kusů. Nejčastěji se podvodníci pokoušejí padělat eura a dolary.

"Do oběhu se dostávají bankovky a mince zahraniční měny vyšší kvality. a tudíž jsou nebezpečnější. Za jejich zhotovením většinou nestojí jednotlivci, ale organizované skupiny," řekl člen bankovní rady a vrchní ředitel ČNB Pavel Řežábek.

Na druhou stranu české peníze většinou padělají amatéři, používají k tomu často kopírky, tiskárny nebo skenery. Česká národní banka rozlišuje pět stupňů padělaných bankovek a mincí podle toho, zda jsou snadno rozeznatelné. Zatímco nebezpečné padělky prvního stupně (už šest let se žádné nenašly) pozná jen vyložený odborník, případně Česká národní banka, bankovky a mince pátého stupně může snadno odhalit každý laik. Pokud ovšem při přebírání peněz dává pozor, což řada lidí nedělá.

Nejvíce amatérské bankovky nemají na sobě ani blyštivý staniol, nejsou plastické, papír má na první pohled světlejší barvu a jde výhradně o peníze, které vyšly z barevných tiskáren. 90 procent loni odhalených padělků české měny patřilo mezi málo zdařilé, pouze 366 kusů (třetí stupeň) se řadí mezi zdařilé. Falešné bankovky banka zlikviduje.

Nejčastěji se padělají tisícovky a pětistovky

"Když budete udávat padělanou bankovku a budete to vědět, tak je to trestný čin. Když to nebudete vědět, nebude to posuzováno jako trestný čin a budete muset podávat vysvětlení," řekl šéf kriminální policie Jan Noga. Padělané bankovky by lidé měli odevzdat na policii, nemají přitom žádnou naději, že jim budou falešné peníze kompenzovány platnou měnou.

Nejčastěji se loni padělaly bankovky nominální hodnoty 500 Kč a 1 000 Kč. Dohromady tvoří dvě třetiny všech padělaných českých peněz. Z mincí se nejčastěji falšují pětikoruny a dvacetikoruny. U zahraniční měny by si měli lidé dávat nejvíce pozor na bankovky v hodnotě 10 eur.

Nejvíce padělků se loni zadrželo v Praze, následují města Brno, Ostrava, Plzeň a České Budějovice. Jejich celková hodnota dosáhla 4,8 milionu korun, předloni to bylo zhruba 5,1 milionu Kč.

I loni podle Řežábka platilo, že české bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné. Zatímco v Česku se loni objevil jeden padělek na zhruba 70 tisíc bankovek, v EU jeden padělek připadal na necelých 17 tisíc bankovek.

 Padělané peníze
 2007 2008 2009 2010
 Padělky českých peněz 2 307 3 062 3 765 4 986
 Padělky zahraničních peněz 1 209 1 550 3 190 1 543
 Celkem 3 576 4 612 6 955 6 529
,