Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palas se vložil do sporu o mléko

  20:54aktualizováno  20:54
Loňským vstupem do EU se zemědělcům snadněji vyváží mléko, a tak ve snaze získat co nejlepší cenu začali vyvážet do zahraničí. Mléko ovšem nyní chybí největšímu domácímu zpracovateli Madetě, která žádá o zásah státu.

Mlékárny nám platí málo, proto musíme vyvážet, křičí zemědělci. Tak nevyvážejte jen mléko, ale i práci, oponují mlékárny.

Od Nového roku se vývoz mléka skoro ztrojnásobil. Například u mlékárenského družstva Jih to je už čtvrtina vyrobeného mléka denně.

Do sporu se tak letos vložil ministr zemědělství Jaroslav Palas. A překvapivě stál spíše na straně zpracovatelů než farmářů.

"Náš zemědělský intervenční fond zahájil správní řízení s některými odběrateli, kde existuje důvodné podezření, že nedodržují příslušnou směrnici Evropské unie o vývozu mléka," řekl ministr Palas České televizi. "My nebráníme v obchodu. Naopak, ale jsou nastavena pravidla Evropské unie, která se musí dodržovat," dodal.

Například právě družstvo Jih, které skupuje mléko od zemědělců a prodává dále mlékárnám, skončilo v hledáčku intervenčního fondu. "Podle evropských pravidel totiž může odběratel mléko buď zpracovat, nebo předat zpracovateli. Nesmí tam být prostředníků více," vysvětluje mluvčí fondu Jitka Sluková.

"Protože jsme se chtěli řídit českým právem, máme uzavřené dohody s dceřinou společností německé mlékárny založené v Česku, která od nás mléko odebírá. Není ovšem problém to změnit podle německého práva a uzavřít smlouvu přímo s německým zpracovatelem," vysvětluje zástupce Jihu Zdeněk Houška s tím, že v Německu dostanou vyšší cenu.

V současné době Madeta vykupuje litr mléka za 8,50 koruny, v Německu dostanou farmáři za litr mléka o čtyřicet až padesát haléřů více.

"Cena už je vyšponovaná neúnosně. Za hranicemi je vyšší kupní síla a pořád mají nižší náklady, tak si mohou dovolit platit nepatrně více, ale cena se postupně vyrovnává. Není proto důvod mléko vyvážet bez přidané hodnoty," oponuje šéf jihočeské Madety Milan Teplý.

"Obchodní řetězce nás tu navíc dřou z kůže a těžko se vyjednává zvýšení ceny," dodává.

Madeta tak podle Teplého bude muset dále propouštět. "Myslíte, že to je moje hobby, propouštět lidi? Ale dalších dvě stě lidí to zřejmě čeká, když zemědělci vyšroubovali ceny do takové výše," tvrdí Teplý.

"Jasně že chybějící mléko seženu jinde, v Česku, na Slovensku nebo v Polsku, ale zbytečně vozíme mléko tam a zpátky. Dokonce jsme už koupili mléko i v Německu," dodává Teplý.

Ostatní mlékárny shánějí mléko také po celé zemi i v zahraničí. Do jižních Čech se jezdí například i z východočeského Hlinska. "Zájem měla i olomoucká Olma a za lepší cenu," říká Houška. Jeho družstvo Jih zatím dodává kromě Německa i Madetě a mlékárně v Hlinsku.

Některé mlékárny naopak vývozy a dovozy mléka přivítaly. "Nejde o problémy, ale normální vývoj v podmínkách téměř tržní ekonomiky. Řešení nehledejme u státu, ale u sebe. Musíme uspět v konkurenci, a ne zavírat hranice," říká Oldřich Obermaier z mlékárenské skupiny Bongrain, která v Česku ovládá například TPK Hodonín a Pribinu Přibyslav.

Do celého sporu dvou firem na trhu - Madety a mlékárenského družstva Jih - kromě ministra vstoupila i veterinární správa.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna by mohlo být určitým problémem to, že při vývozu tepelně nezpracovaného mléka přímo ze stájí do zemí unie nejsou krajští veterináři informováni o jeho parametrech, které musejí v rámci společného trhu garantovat.

Veterináři proto uvažují o sběrných místech, kde by dokázali požadovanou kvalitu garantovat."Svážení mléka pro účely testování na jedno místo by bylo ekonomicky neúnosné," upozorňuje však předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas odchází se svačinkou, kterou dostal od rolníků demonstrujících před Úřadem vlády v Praze. (4. června 2003)

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...Najdete na iDNES.cz