Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palasovo ministerstvo oblehli dřevaři

  13:08aktualizováno  13:08
Ministerstvo zemědělství obklíčili nespokojení zaměstnanci lesnických a dřevařských firem. I v mrazivém počasí se na pražském Těšnově sešlo podle odhadů policie až 2500 lidí. Nelíbí se jim změny, které plánuje státní podnik Lesy ČR. Chce více dřeva zpracovat a prodávat sám.
Demonstrace dřevařů

Demonstrace dřevařů - Zhruba 2000 až 2500 zaměstnanců lesnických a dřevařských firem protestovalo 25. ledna 2005 před ministerstvem zemědělství. Nelíbila se jim obchodní politika Lesů ČR. | foto: Marie FaturováiDNES.cz

Demonstranti se vyzbrojili motorovými pilami, pískali na píšťalky a bušili do dřevěných kartáčů. Těsně před třináctou hodïnou, kdy měla demostrace začít, zněla před ministerstvem píseň Jaroslava Hutky Krásná je zem. Po půlhodinové demonstraci se rozloučili skladbou Jednou budem dál.

Svou nespokojenost s politikou ministra Jaroslava Palase dávali najevo i transparenty „Palas je škodná, a ta musí z lesa ven“, „Palasi, poslechni si naše hlasy“ nebo „Horyna by plakal“.

Dřevaři vzali na ministra koule
Ministr Palas si nakonec hlasy zaměstnanců vyslechl, oni jemu ale už sluchu nepopřáli. Ministr předstoupil před rozzlobené dřevaře, ti ho ale nenechali domluvit.

Po dvou větách na něj začali házet sněhové koule i vajíčka. Uklidnil je až jeden z organizátorů, který demonstranty vyzval, aby se ukáznili.

Ministr tedy předstoupil znovu. Slíbil demonstrantům, že 7,5 milionů kubíků, které Lesy ročně těží, a dokonce ještě více, budou i nadále těžit soukromé firmy a on nedovolí, aby dřevaři přišli o práci.

„Nemůžu ale dopustit, aby zisky šly do kapes šéfů těžebních společností a státní podnik Lesy byl na nule. Ujišťuji vás, že z těchto peněz nevidíte na svých výplatních páskách ani korunu,“ řekl Palas, ale jeho poslední slova se už ztrácela v nesouhlasném křiku demonstrantů.

Podle tiskového mluvčího rezortu Martina Severy Palase chování nepřekvapilo. „S něčím podobným počítal,“ citovala Severu ČTK.

Zasáhla i policie
Do průběhu musela ale zasáhnout policie. „Tři osoby byl předvedeny,“ řekla mluvčí pražské policie Daniela Razímová s tím že se jednalo o dva asi třicetileté a jednoho padesátiletého muže. „Byli obviněni z trestného činu výtržnictví,“ dodala Razimová bez bližších podrobností.

Firmy se bojí o práci

Vypovězení smluv připravilo podle zástupců odborů o místo ve zpracovatelských firmách už 1800 lidí, další tisíce pracovních míst jsou údajně ohroženy. Odboráři už v prosinci vyhlásili stávkovou pohotovost jako „první signál v reakci na špatnou situaci v lesích“.

„Chceme chránit lesy, které spravovali už naši dědové i otcové,“ prohlásil předseda odborového svazu dřevařů Rudolf Kyncl.

Mluvčí ministerstva Martin Severa ale namítá, že lidem v lesích nikdo práci nebere, snahou je naopak nastolit rovnou soutěž o zakázky ve státních lesích na základě tendrů.

Prezident asociace lesnických podniků Josef Horák na demonstraci vyzval ministra Palase, aby odvolal celé vedení Lesů a „jmenoval do firmy odborníky a ne druhé Vyslyšely“.

Spor o obchod se dřevem
Narážel tak na nedávno odvolaného generálního ředitele Lesů ČR Kamila Vyslyšela. Ten zrušil smlouvy, které měl státní podnik se soukromými firmami. Nevýhodné smlouvy podle něj připravovaly stát ročně o desítky až stovky milionů korun.

Vyslyšel chtěl změnit obchodní vztahy tak, aby podnik kontroloval větší část obchodu se dřevem. Na vypovězení smluv ale podrážděně reagovaly lesnické firmy i dozorčí rada.

„Byl to chaotický postup, bez opory v našem právním řádu,“ řekl MF DNES bývalý šéf dozorčí rady Jan Grůza, který na nestandardní kroky vedení Lesů upozornil ministra Palase.

Ministr vyřešil problémy ve státním podniku rázně - odvolal ředitele Vyslyšela i šéfa dozorčí rady Grůzu.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz