Americká palírna Templeton Rye chová prasata, která mají jít k její whisky. | foto: Templeton Rye , Profimedia.cz

Palírna, již si oblíbil Al Capone, chová prasata pro pijáky whisky

  • 6
Americká palírna ve státe Iowa Templeton Rye si k výrobě whisky přibrala další činnost - chování prasat. Věří, že kombinace pálenky a vepřového, které bylo krmeno žitným sladem a natáhne tak do sebe „příchuť“ whisky, zaručí zákazníkům ten nejlepší požitek.

Pětadvacet čuníků si nyní spokojeně běhá na malé farmě ve Woorwardu a netuší, že se o ně mezitím pere na 200 gurmánů ze čtyř zemí, kteří si chtějí pašíka o váze 210 liber (zhruba 95 kg) koupit.

Někteří dokonce píšou palírně dlouhé dopisy s vysvětlením, proč právě oni by měli dostat prase s dotekem whisky. Ten má masu dodat žitný slad, který tvoří pětinu prasečího jídelníčku, a je stejný jako pro výrobu destilátu Templeton Rye. Píše o tom server NYDailyNews.com.

"Voní to moc pěkně, jako bonbony," říká o sladu zakladatel lihovaru Scott Bush, když krmí své svěřence. Jakmile prasata slad dostanou, vrhnou se na něj a spokojeně chrochtají. "Zatím ještě nevíme, jaký bude mít slad vliv na chuť jejich masa," přiznává Scott Bush. Pro pokus byla zvolena rasa Duroc, známá svou odolností, světlehnědou barvou a velkým podílem libového masa.

Zákazníci se těší na vepřové hody

Vybraní šťastlivci dostanou celé prase za 699 dolarů (zhruba 14 000 Kč), informuje Bush.

Patří mezi ně i šéfkuchař restaurantu 7M Grill v Omaze ve státě Nebraska. S velkým nadšením líčí, jak bude prasátko porcovat a jak sestaví zvláštní jídelníček, od předkrmu po desert. "Moje rodina má pekárnu, k jejímž specialitám patří bacon bun, jemně cukrované pečivo plněné masem," říká Aron Mackevicius.

"Doufáme, že maso bude mít lehkou příchuť žita a že tak budeme mít unikátní produkt. Když jsem o tomto pokusu uslyšel, byl jsem nadšený," říká.

Na myšlenku podávat prasatům žitný slad přišel tým lihovaru jednoho večera, když spolu popíjeli Templeton Rye. "Jsme v Iowě, kde počet prasat převyšuje počet obyvatel," žertuje Scott Bush. "Jezdíme také hodně na gastronomické akce v celé zemi a tam v této chvíli všude vládne víno," dodává.

"To se začne měnit, zvláště s růstem oblíbenosti whisky. Řekli jsme si, že bychom mohli požádat šéfkuchaře, aby připravovali vepřové a doplňovali je koktejly na bázi naší whisky," říká. Loni v říjnu pak začal s experty na chov prasat vybírat ty nejlepší kusy pro chov.

Whisky z palírny pil gangster Al Capone

Pálenka Templeton Rye vychází z receptu používaného nelegálními lihovarníky v městečku Templeton za časů prohibice, která byla ve Spojených státech zavedena ve 20. letech minulého století. Whisky byla oblíbeným nápojem šéfa organizovaného zločinu Al Capona, ujišťuje Scott Bush.

"Nejsou pro to písemné důkazy, protože se tehdy všechny dělalo nelegálně, ale máme četná ústní svědectví. Bandita hlavně pašoval kanadskou whisky, ale Templeton Rye popíjel s přáteli," tvrdí.

Mezi ty, kteří pravost tohoto tvrzení po potvrzují, patří i Deirdre Marie Capone, Al Caponova praneteř, které svého prastrýce pamatuje a svým jménem před dvěma lety podepsala několik lahví palírny, když jí přišla navštívit.

,