Palmový olej se vyrábí z oplodí palem.

Palmový olej se vyrábí z oplodí palem. | foto: Wikimedia Commons

Palmový olej prudce zdražil, růst cen však poptávku zřejmě nesníží

  • 22
Velkoobchodní ceny palmového a slunečnicového oleje se v uplynulých týdnech střetly. Motivací pro využití kritizovaného palmového oleje výrobci, jehož produkce vede k úbytku deštných pralesů, tak už není jeho nízká cena. Poptávku po něm to však nejspíš neomezí.

Letošní první únorový den vyhlásila Koalice proti palmovému oleji za Den bez palmového oleje. Chtěla tak upozornit na negativní následky, které výsadba palmových plantáží má na životní prostředí. Ve stejné době přesáhla cena za jednu tunu palmového oleje na burze v Kuala Lumpuru rekordní hodnotu 3 275 ringgitů, tedy zhruba 700 eur za tunu.

Avokádo je nový palmový olej. Hlad po superpotravině ničí mexickou přírodu

Tak draze se řadou spotřebitelů bojkotovaný tuk ještě nikdy neprodával. Podle dat Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin dosáhla velkoobchodní cena dokonce 750 eur za tunu a dostala se tak na úroveň obvykle dražšího slunečnicového oleje.

Podle odborníka na potravinové oleje Jiřího Bráta stojí za zdražením především nevalná úroda. „Palmového oleje se sklidilo méně a cena tak jde nahoru,“ říká Brát. Plantáže v Indonésii a Malajsii utrpěly především následkem klimatického fenoménu El Nino.

Roli sehrály i rostoucí ceny ropy. Zhruba třetina světové produkce palmového oleje se využívá v biopalivech a jeho cena tak jde nahoru spolu s cenami ropy. Zatímco spotřeba potravinářského a kosmetického průmyslu zůstává v posledních letech relativně stabilní, právě biopaliva způsobila nárůst poptávky posledních let (více čtěte zde).

Zdražuje i řepkový a sójový olej

Je však málo pravděpodobné, že by pouze rostoucí ceny kritizované suroviny odradily zpracovatele. Sáhnout k nyní stejně drahému slunečnicovému oleji by mohli například restauratéři při smažení. Jinak je však otázka, zda se přechod na jiný typ oleje pouze kvůli aktuálně vyšší ceně potravinářům vyplatí.

Loni přešel z palmového na slunečnicový olej například výrobce pražených oříšků Alika. Motivací nebyly náklady, ale preference spotřebitelů, kteří začali palmový olej hromadně odmítat. Podle manažerky společnosti Petry Vránové však výkyvy olejů na burze mají na koncovou cenu zcela minimální vliv.

Kvůli jídlu se už pralesy nemýtí, palmový olej jde stále víc do bionafty

„V případě, že by ke zdražení této komodity došlo (slunečnicového oleje, pozn. red.), v ceně se to neprojeví, protože poměr oleje v našich produktech představuje pouze 1 až 1,5 procenta,“ vysvětlila Vránová (více o odklonu výrobců od palmového oleje čtěte zde).

Jak připomíná Brát, palmový olej se v potravinářství využívá ve velké míře především v různých polevách, kde ho výrobci upřednostňují kvůli praktickým vlastnostem a tuhé konzistenci vhodné pro průmyslové zpracování více než kvůli nízké ceně.

Částečně je nahraditelný sójovým nebo řepkovým olejem, jejich cena však také v posledních měsících strmě rostla a zůstávají dražší. Navíc poslední dny na malajsijské burze přinesly opět mírný pokles palmového oleje, byť stále zůstává výrazně dražší než dlouhodobý průměr.