Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pampers a spol., časy se mění

  11:00aktualizováno  11:00
Do Česka pravděpodobně dorazil "baby boom". V roce 2004 se po dlouhé době narodilo víc dětí než v předchozích letech. MF DNES proto otestovala většinu značek dětských jednorázových plen ze zdejšího trhu. Zjištění jsou překvapivá.

Je to dobrá zpráva pro rodiče - situace v obchodech se za poslední roky zlepšila. Stále sice existují jednorázové plenky, které jsou spíše pro zlost než pro větší komfort miminka, mnohé z produktů se však kvalitou vyrovnaly na shodnou vyšší úroveň.

GRAFIKA: VÝSLEDKY
TESTU PLENEK

Vzhledem k odlišným cenám výrobků to znamená, že při nákupu 3lze výrazně ušetřit. Potvrdil to test 12 značek dětských jednorázových plen.

Jak zaplatit méně
"Jakost plenek šla hodně dopředu, podstatně se zlepšily. Platí to zejména o těch levnějších," říká Markéta Mezuláníková, která vedla chemické analýzy v Národním referenčním centru pro kosmetiku Státního zdravotního ústavu v Praze.

Totéž tvrdí i testující maminky, jež prováděly se svými dětmi praktické zkoušky. "Během testu mě velmi udivilo, kolik plenek dobře splňuje požadovaná kritéria," říká jedna z testujících žen, podnikatelka Lenka Pýchová.

Přitom i v kategorii velmi dobrých výrobků lze nalézt vzájemně srovnatelnou kvalitu za značně rozdílné ceny. Za jeden kus mohou rodiče zaplatit až sedm korun. Sem patří například Helen Harper Aircomfort či Huggies Soft and Dry.

Na opačné straně jsou výrobky s cenou o tři koruny nižší - Clever Happy Dry. Při spotřebě několika plen denně se celková suma za rok liší v tisících.

Není plena jako plena
Mimo kvalitativně vyrovnanou nejsilnější skupinu vybočuje jen několik výrobků. "Dle výsledků laboratorního vyšetření jsou z hlediska funkce jednoznačně nejlepším výrobkem Pampers Total Care," potvrzuje Dagmar Jírová, vedoucí Národního referenčního centra pro kosmetiku.

"Ačkoli jde o velmi tenkou plenu, její schopnost zadržet tekutinu je vysoká," dodává. Kromě toho lze však v obchodech natrefit i na výrobky, jejichž cena přitáhne, ale použití už vyžaduje pevnější nervy.

"Nikdy bych je nekoupila. Mají igelitový povrch, jsou neprodyšné. Dcera v nich měla opruzeniny," říká například o plenkách Tesco, které patřily k nejhorším, maminka Vendula Nováková. Tytéž pleny, od stejného výrobce, se v testu vyskytly ještě jednou - jako plenky ARO.

V případě balení od Teska však byly o 60 haléřů levnější. Dobrou zprávou je zajisté to, že všechny plenkybez ohledu na kvalitu jsou podle vyšetření ve Státním zdravotním ústavu bezpečné a zdravotně nezávadné.

Ekologové varují
Ekologové nejásají. Zátěž, kterou jednorázové plenky představují pro životní prostředí, nelze přehlížet. "Každé dítě za období, kdy nosí papírové plenky, vyprodukuje tunu odpadu, který není recyklovatelný," tvrdí Zuzana Guthová, ředitelka Jihočeské ekologické poradny ROSA.

Při porovnání látkových a jednorázových plen, jejich energetické, a tím i finanční náročnosti rovněž vycházejí zajímavá čísla. "Zjistili jsme, že při užívání látkových ušetří rodina až dvacet tisíc korun na jedno dítě. Jednorázové plenky - to je hlavně byznys výrobců a pohodlnost rodičů," uzavírá Zuzana Guthová.

VÍTĚZ TESTU
Zcela s přehledem se vítězem testu staly plenky Pampers Total Care od firmy Procter & Gamble. Jednoznačně převyšují všechny ostatní vzorky, a to jak v uživatelském testu, v němž hodnotily plenky maminky, tak při vyšetřeních ve Státním zdravotním ústavu v Praze.
VÝHODNÝ NÁKUP
V případě plenek Clever Happy Dry od firmy Ontex lze hovořit o výhodném nákupu. Plenky poskytují velmi dobrý komfort a za nižší cenu, než je tomu u nejdražších plenek. Jeden kus stojí 4 koruny, zatímco u některých srovnatelných výrobků je to až o tři koruny více.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

VIDEO: Jak zadělávají těsto? A proč v koblihách chybí náplň?

Beránek jako malovaný

Desítky druhů pečiva obvykle nabízejí hypermarkety. Jak to ale chodí v zákulisí, kde pečivo vyrábějí? Opravdu poctivě...

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

Téměř stejné, obchody prodávají velikonoční figurky i z falešné čokolády

Velikonoční figurky

Vajíčka nebo zajíčci z kakaové hmoty jsou často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Vždy se proto vyplatí...

Najdete na iDNES.cz