Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či podřadné bydlení. Paneláky však poskytly domov milionům Čechů a vyřešily jednu z největších novodobých bytových krizí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Husakovy hradby.....To jsem v životě neslyšel a věřím že ani nikdo z vás. Kde na to autor přišel?

1 0
možnosti
DR

To sa nám to kritizuje , tie špatné husákovské byty ! Koministi ich postavili za 40 rokov 1,2 miliona ? Potom my "nová doba" sme postavili za 30 rokov 900 000 super kvalitných , prístupných bytov ? Postavili , ale iba asi na sidliskách Globál , tak ako komunisti stavali obchodné centrá Globál , kde bolo všetkého dostatok ?

Po 30 rokoch "uspešného " budovania kapitalizmu začínam mať dojem , že ústredné výbory dnešných strán más vedú do rovnakej rití ako UV KSČ ! ;-D

0 2
možnosti
KU

K56a73r41e16l 42U59r94b33a59n

28. 2. 2019 15:15

Dispozice dnešních moderních domů jsou často mnohem horší, než staré panelákové. Rozumná dispozice dnes začíná u bytů nad 8M. Rv

3 0
možnosti
MM

kdo me tady zna, vi ze nemam zadne sympatie pro komunisticky rezim a jeho "vydobytky" a "proletarsky raj".

Nechci ale kritizovat eru panelaku, z jednoducheho duvodu: lidi potrebovali nekde bydlet. Kdyz jsem zacatkem normalizace odjizdel z Ceskoslovenska, cekaci listina na druzstevni byt byla dlouha a bezdetny par v Praze mohl cekat az 11 let!

V ruznych bytech se tisnily 2-3 generace clenu rodiny. Jaky to asi byl zacatek manzelskeho zivota, kdyz se mlady par delil o byt s rodici! Byli radi kdyz dostali samostatny pokoj a v nem pozdeji ubytovali i dite nebo dve. Delit se s tchyni o kuchyn a koupelnu/zachod je situace potencialne vedouci k domacim svarum.

Jestlize vystavba panelaku bylo to nejrychlejsi, jak rodiny ubytovat, tak se nedalo nic delat: panelaky se stavely a lide se stehovali.

Sve detstvi a mladi jsem prozil v radovce se zahradkou a pri mnohem pozdejsich navstevach Prahy jsem mel nekolikrat moznost okusit nekolikatydenni pobyt v panelaku ruznych velikosti/poctu pater. Vpodstate vsechny byty mely stejne rozlozeni - predsin, z niz vedly dvere do 2-4 pokoju, zachodu s koupelnou, nebo samostaneho zachodu & samostatne miniaturni koupelny a samostatne kuchyne nebo kk. Nekdy take balkon. Ocenuji prakticnost techto bytu, ale natrvalo bych v nich bydlet nemohl.

Nejspis proto, ze jsem zvykly na zivot v rodinnem domku se zahradou a mnozstvi zelene i ovocnych stromu jak z detstvi/mladi, tak pozdeji v nasem manzelstvi, citim se v panelaku stisneny.

Manzelka pri jedne z navstev Prahy poznamenala, ze chape proc si Cesi tak radi porizuji chaty, chalupy a vubec jezdi na vikendy do prirody. Kdo bydli cela leta v panelaku, potrebuje stravit nejaky kousek casu pri oddechu v prirode.

3 0
možnosti
KH

Nekdy si myslim ze panelaky byly vymysleny aby tu vyrobu panelu mohli uklidit nekam kde to neni videt. V tech panelarnach pracovali vetsinou vezni (= otroci) za nelidskych podminek.

0 9
možnosti
DD

Chudáci ;-( Dneska už pracovat nemusí, jsou v teple, dostanou vitamíny, ...

3 0
možnosti
VV

Vlastní dům má v Americe 70% rodin V Německu 42% a ve Španělsku 85%.

Byty si v Americe pronajmete všude a ve všech městech na mnoha sídlištích co nejblíž ke školám i k zaměstnavateli. Američan se za skvělou prací stěhuje v pohodě a bez rozmýšlení ihned třeba přes celou Ameriku.

Všechny byty mají odpovídající cenu poptávce a silně podobnou svému okolí.

Někde je draho, někde velmi. To je dané situací v místě. Dá se sehnat byt za i pod 1000 dolar měs. a taky za trojnásobek i víc. Jedno je jisté: Je jich dostatek. Koupit byt (kondominium) lze také.

Dnes je vcelku vžité že hypotéka třeba na ten dům je mnohdy lacinější než platit nájem za byt který nikdy nebude můj.

V Čechách se stavělo i 100,000 butů ročně, většinou v panelových domech, Měly základní vybavení dané dobou. Řešil se bytový problém a ty byty slouží dodnes. Ani komunisti si nedovolili vybírat tak nekřesťanské nájmy jako dnešní stát.

5 1
možnosti
TH

KOlik lidi ma v CR vlastni dum? Stejne jako v Americe.

1 0
možnosti
VV

O tom není sporu a dnešní stát naproasto neumí řešit LACINOU bytovou krizi. Uvést do bídy celé generace obyvatelstva stát zvládnul skvěle ale něco vytvořit nedokázal. Města díky fondům z EU zkrásněla, jsou moderní a čistá ale tam to končí.

V letech kdy se stavělo nejvíc se postavilo ročně 100,000 bytů. Pravda na dnes malých a nedostatečně vybavených po technické stránce. Tehdy se do nich stěhovali miliony lidí.

Dnešní byty jsou předražené a nebo jen tak drahé že jsou obyvatelstvu nedostupné. Výhodné půjčky neexistují, a existovat nemohou. A situace je taková že mladí lidé s průměrnými platy nedosáhnou ani na hypotéku. Budou bydlet v nájmech. Vlastní bydlení si budou moci dovolit jen bohatí lidé a bude pro ně dokonce ještě přístupnější než dnes.

Co s tím? Uvažovat nad svým životem, dělat pro sebe a svoji rodinu maximum. Vyvíjet se rozvíjet, jít za skvělým jobem (i platem) cílevědomě a skoro každým dnem. Nevymlouvat se a být aktivní

.

Mimochodem máte představu jak by asi dopadl stát, kdyby měl zorganizovat třeba Spartakiádu? Obléct cvičence, odvézt zdarma do Prahy, do stanového městečka a nakrmit je zdarma? A zase vlaky rozvézt domů?

To by snad ani nikdo nedokázal zaplatit natož zorganizovat a probrat z letargie mladé kluky a holky, ženy, děti, dědky, vojáky....

6 0
možnosti

Stát to chtěl řešit Zákonem o sociálním bydlení, nakonec pro odpor obcí ustoupil.

0 0
možnosti
AJ

Mnozi tady pisou jak bydleni v panelaku je fajn. Bohuzel si lzou sami sobe. Da se bydlet i jinak a vidime to u nasich zapadnich sousedu. Bohuzel tady se stal z panelaku standart a tomu se prizpusobila i tzv. trzni cena. Vlastni dum je povazovan za luxus.

1 5
možnosti

1) Naši západní sousedi mají paneláky i v bývalém Západním Německu. A ještě víc jich mají třeba ve Francii, nemálo i třeba ve Španělsku.

2) Pár jasných výhod sídliště má. Vše je blízko, včetně služeb, zaměstnání či obchodu. Dále jde o laciné a rychle postavitelné a navíéc snadno udržovatelné stavby. Je na každém, v čem vidí pro něj priority. Pro mně je lepší bydlet na sídlišti než někde na vesnici.

6 0
možnosti
PN

Ja vyrustal na sidlisti Skalka v Praze 10 a strasne rad na to vzpominam. Klidne bych se tam jednou na duchod i vratil. Nejvetsi kritici panelaku jsou ti co tam nikdy nebydleli.

1 0
možnosti
VJ

Bydlel jsem mimo jiné v malé cihlové bytovce, řadovém rodinném domě i klasickém českém paneláku a ten panelák z toho vychází jednoznačně nejhůře. Chápu, že ve své době pomohla jejich výstavba do určité míry zažehnat bytovou krizi, ale z funkčního hlediska na nich nic dobrého nevidím.

Jo, čas a nostalgie za mládím leccos vyhladí... :)

1 1
možnosti
JF

Tento článek sice také zavání potřebou vše minulé zkritizovat, ale přece se může řadit k těm relativně objektivnějším. Stále ale čekám na článek který pojedná o neustále se rozrůstající ztrátě zemědělské půdy ve prospěch škatulí kterým se říká sklady a které se začínají táhnout dlouhé kilometry od okrajů velkých měst (Praha i v tomto samozřejmě vede). Tyto škatule jsou symbolem dnešní "skvělé" doby. Jestlipak jste se zamysleli nad souvislostmi proč se vlastně musí stavět? Kdopak je někdy v daleké budoucnosti zase odstraní? Tohle nikomu asi nevadí, rozhodně ne těm, kteří musí psát články o tom, jak bylo dříve vše špatné a že je vlastně zázrak, že jsme to přežili...Problémem dnešní doby je neobjektivita, ta je jednou z příčin dnešní rozdělené společnosti. Ale v zájmu zformování názorů mladé generace je přece zapotřebí a dá se říct, že se jim to dost daří. Tento článek se těm zpracovatelům mládeže ale moc hodit do krámu nebude.

8 0
možnosti
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Dobré zprávy ze Španělska. Olivy se dočkaly vláhy, olej by mohl zlevnit

25. dubna 2024  14:19

Sucho a neúroda vyhnaly loni ceny olivového oleje na rekordní úrovně. Ve Španělsku, které je jeho...

Česko díky členství v EU zbohatlo. Poláci z něj ale vytěžili víc, říká analýza

25. dubna 2024  11:38

Za dvacet let od vstupu Česka do EU se podařilo zvýšit životní úroveň vyjádřenou v HDP na obyvatele...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Ovocnářům hrozí bankroty. Mrazy ceny určitě ovlivní, hlavně jablek, říká jejich šéf

25. dubna 2024  8:44,  aktualizováno  10:58

Pěstitelům ovoce hrozí kvůli mrazům bankroty, říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!