Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paneláky chátrají, opravy přijdou na stamiliony

  17:57aktualizováno  17:57
Desetitisíce rodin v Libereckém kraji budou muset v příštích letech zaplatit až stovky tisíc korun za opravy panelových domů, v kterých bydlí. Jejich životnost se totiž blíží ke konci a značná část domů je v čím dál horším stavu.

„Hrozí, že se brzy z pěkných sídlišt stanou neobyvatelné slumy,“ říká Václav Weiss z libereckého poradenského střediska pro opravy panelových domů. Na opravy domů jsou potřeba miliardy, zatím se ale panelová sídliště opravují jen velmi pozvolna. „Chybí i osvěta, lidé netuší, v jakém stavu jejich domy jsou,“ dodalWeiss.

Podle údajů Českého statistického úřadu je 35,7%všech bytů v kraji právě v panelových domech. „Průměrné stáří je zhruba 22 let, nejvíce se stavěly panelové domy v sedmdesátých a osmdesátých letech,“ upřesnila Dagmar Ligierová z Českého statistického úřadu.

Opravených panelových domů sice v kraji přibývá, stále však převažují ty, které bez větší údržby chátrají. Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám jsou přitom zdejší domy v nejhorším stavu v republice. „Na některých místech je stav opravdu zoufalý,“ podotkl Weiss. „Paneláky“ byly postavené původně s životností kolem třiceti let. „Oprava dokáže prodloužit životnost i o další desítky let,“ říká Václav Weiss. V nejhorším stavu jsou podle něj hlavně vnitřky budov nebo střechy.

Za poslední roky šly do oprav paneláků 3,4 miliardy korun

Na nedostatek peněz na opravy chátrajících domů upozorňují bytová družstva několik let. Za poslední roky se do oprav investovaly v celé republice zhruba 3.4 miliardy korun. „Potřeba je více než stonásobná,“ upozornil manažer Svazu českých a moravských bytových družstev František Tlapák.

Stát dá letos na opravy panelových domů půl miliardy korun, které mohou majitelé panelových domů použít jako úrokovou dotaci. „Tímto tempem bychom totiž panelové domy opravovali stovky let,“ prohlásil Tlapák. Pomoci s opravami by měla Evropská unie.

Kolik opravy bytů v panelových domech stojí? Podle odborníků se náklady na jeden byt pohybují nejméně kolem čtvrt milionu korun. „Většinou to zaplatí sami družstevníci, dotací není tolik,“ říká předseda Stavebního bytového družstva Pozemní stavby Victor Šálek. Podle něj také záleží, zda jde o opravy, které jen zastaví chátrání nebo i vylepší komfort obyvatel.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

I když žijí lidé třeba ještě v neopraveném panelovém domě, už dnes musí platit čím dál více peněz do fondu oprav, z kterého se pak platí rekonstrukce domů. „Pod dvacet korun za metr čtvereční to je už docela málo,“ říká Šálek.

Ani vidina nákladných rekonstrukcí neodrazuje lidi od nákupu bytů v panelových domech, jejich ceny jdou proto opět nahoru. Zatím pomaleji než v minulých letech. „Za letošek zhruba o pět procent,“ řekl Pavel Hála ze společnosti Patria Reality. Podle něj je o bydlení na sídlištích stále zájem. „Málo se staví nové byty, lidem nic jiného nezbývá,“ vysvětlil Hála.

Paneláky v Libereckém kraji:
 
V panelových domech je 58 tisíc bytů, 35,7 % veškerých bytů.
Nejvíce jich je na Českolipsku.
Průměrné stáří je 22 let.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Najdete na iDNES.cz