Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paneláky chátrají, opravy přijdou na stamiliony

  17:57aktualizováno  17:57
Desetitisíce rodin v Libereckém kraji budou muset v příštích letech zaplatit až stovky tisíc korun za opravy panelových domů, v kterých bydlí. Jejich životnost se totiž blíží ke konci a značná část domů je v čím dál horším stavu.

„Hrozí, že se brzy z pěkných sídlišt stanou neobyvatelné slumy,“ říká Václav Weiss z libereckého poradenského střediska pro opravy panelových domů. Na opravy domů jsou potřeba miliardy, zatím se ale panelová sídliště opravují jen velmi pozvolna. „Chybí i osvěta, lidé netuší, v jakém stavu jejich domy jsou,“ dodalWeiss.

Podle údajů Českého statistického úřadu je 35,7%všech bytů v kraji právě v panelových domech. „Průměrné stáří je zhruba 22 let, nejvíce se stavěly panelové domy v sedmdesátých a osmdesátých letech,“ upřesnila Dagmar Ligierová z Českého statistického úřadu.

Opravených panelových domů sice v kraji přibývá, stále však převažují ty, které bez větší údržby chátrají. Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám jsou přitom zdejší domy v nejhorším stavu v republice. „Na některých místech je stav opravdu zoufalý,“ podotkl Weiss. „Paneláky“ byly postavené původně s životností kolem třiceti let. „Oprava dokáže prodloužit životnost i o další desítky let,“ říká Václav Weiss. V nejhorším stavu jsou podle něj hlavně vnitřky budov nebo střechy.

Za poslední roky šly do oprav paneláků 3,4 miliardy korun

Na nedostatek peněz na opravy chátrajících domů upozorňují bytová družstva několik let. Za poslední roky se do oprav investovaly v celé republice zhruba 3.4 miliardy korun. „Potřeba je více než stonásobná,“ upozornil manažer Svazu českých a moravských bytových družstev František Tlapák.

Stát dá letos na opravy panelových domů půl miliardy korun, které mohou majitelé panelových domů použít jako úrokovou dotaci. „Tímto tempem bychom totiž panelové domy opravovali stovky let,“ prohlásil Tlapák. Pomoci s opravami by měla Evropská unie.

Kolik opravy bytů v panelových domech stojí? Podle odborníků se náklady na jeden byt pohybují nejméně kolem čtvrt milionu korun. „Většinou to zaplatí sami družstevníci, dotací není tolik,“ říká předseda Stavebního bytového družstva Pozemní stavby Victor Šálek. Podle něj také záleží, zda jde o opravy, které jen zastaví chátrání nebo i vylepší komfort obyvatel.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

I když žijí lidé třeba ještě v neopraveném panelovém domě, už dnes musí platit čím dál více peněz do fondu oprav, z kterého se pak platí rekonstrukce domů. „Pod dvacet korun za metr čtvereční to je už docela málo,“ říká Šálek.

Ani vidina nákladných rekonstrukcí neodrazuje lidi od nákupu bytů v panelových domech, jejich ceny jdou proto opět nahoru. Zatím pomaleji než v minulých letech. „Za letošek zhruba o pět procent,“ řekl Pavel Hála ze společnosti Patria Reality. Podle něj je o bydlení na sídlištích stále zájem. „Málo se staví nové byty, lidem nic jiného nezbývá,“ vysvětlil Hála.

Paneláky v Libereckém kraji:
 
V panelových domech je 58 tisíc bytů, 35,7 % veškerých bytů.
Nejvíce jich je na Českolipsku.
Průměrné stáří je 22 let.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Najdete na iDNES.cz