Františka čeká světský úkol. Musí si posvítit na vatikánské bankéře

  16:57aktualizováno  16:57
Vatikán je považován za šedou zónu finančnictví. Kvůli nedostatečnému boji se špinavými penězi ve Vatikánu dokonce nešly bankomaty. Nového papeže proto čeká jedna velmi světská starost. Peníze.

Sídlo Institutu pro věci víry čili vatikánské banky | foto: Profimedia.cz

Vatikán je pod rostoucím tlakem evropských institucí, aby odhodil tisíciletí budovaná tajemství provázející jeho finanční zázemí a plně se přizpůsobil moderním zákonům ztěžujícím praní špinavých peněz a financování terorismu.

Finanční skandály provázející Vatikánskou banku, hlavní finanční instituci spravující církevní peníze, přiměly papeže Benedikta XVI., aby místní tajnůstkářské bankéře postupně vyváděl na světlo. Posílení nově vytvořeného finančního dohledu a transparentnosti bude i jedním z hlavních světských úkolů pro papeže přicházejícího, Evropa mu totiž už pokoj nedá.

Vatikánská banka

Hlavní finanční institucí Vatikánu je Istituto per le Opere di Religione, Institut pro věci víry, známější pod názvem Vatikánská banka. Detaily o hospodaření byly donedávna veřejnosti nedostupné, otevírá se až pod tlakem mezinárodních zákonů proti praní špinavých peněz.

V roce 2011 měla 20 772 klientů, z toho 68 procent duchovních. Na třiatřiceti tisících účtech spravovala majetek v hodnotě 8,2 miliardy dolarů. Vatikán používá jako měnu eura, vydává vlastní euromince, nejčastěji s podobiznou papeže. Některá jsou čistě sběratelskou záležitostí.

Na Nový rok italská národní banka, pod kterou Vatikán v měnových otázkách jako stát platící eury spadá, zastavila elektronický platební styk s nejmenším státem světa.

Důvod? Istituto per le Opere di Religione (Institut pro věci víry), známější pod méně poetickým označením Vatikánská banka, nesplnil lhůtu pro zavedení všech opatření podle mezinárodního zákona proti praní špinavých peněz.

Pro turisty to například znamenalo, že nemohli na území Vatikánu používat bankomaty a platit kartami. Pro stát, jehož podstatnou část příjmů tvoří peníze od turistů utrácejících za suvenýry ve vatikánských muzeích a na místním poštovním úřadě za známky a mince, to byla citelná ekonomická rána.

Mírný pokrok

Řešení je hodné krále Šalamouna. V polovině února podepsal Vatikán smlouvu o zprostředkování karetních plateb se švýcarskou společností Aduno SA, která na rozdíl od předchozí Deutsche Bank nepodléhá regulaci v eurozóně.

Ve srovnání s minulostí však činí Vatikán velké pokroky. Za Benedikta XVI. například vznikl finančněanalytický útvar sledující podezřelé transakce, v roce 2009 se vzdal části suverenity v otázce měnových sporů ve prospěch evropských soudů.

"To byl historický krok. Poprvé v dějinách se Vatikán podřídil autoritě, a nebyl to Bůh," komentoval to pro New York Times nejmenovaný evropský úředník. Loni také Vatikán poprvé prošel prověrkou Moneyval, evropské komise zkoumající provedená opatření proti praní peněz a financování terorismu. Nedopadl dobře především v personální oblasti, ale komisaři Vatikán aspoň pochválili za viditelný pohyb vpřed.

Odstupující papež ještě letos v únoru jmenoval nového ředitele Vatikánské banky, německého aristokrata Ernsta von Freyberga, který má zlepšit image po odvolaném předchůdci. Ten byl vyšetřován kvůli problematickým převodům desítek milionů eur. Ve srovnání se 70. a 80. léty a s pomocí s investicemi miliard narkomafie byl i tento prohřešek vlastně pokrok.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

OBRAZEM: Svařák, Santa a ozdoby. Vánoční trhy najdete nejen v Evropě

Vánoční trhy v Moskvě (prosinec 2018)

Češi na adventních věncích brzy zapálí třetí svíčku a mnozí začínají plánovat výlety na vánoční trhy do zahraničí....

Krize skončila, rozhodla ECB. Přestane tisknout peníze do větru

Ilustrační foto

Evropská centrální banka tento měsíc ukončí program nákupu dluhopisů, kterým po několik let podporovala inflaci a...

Školní obědy podle Trumpa - méně celozrnného pečiva a pořádně osolit

Ilustrační snímek

Trumpova administrativa tento týden oznámila finální podobu změn v americké obdobě „pamlskové vyhlášky“. Nová varianta...

Najdete na iDNES.cz