Františka čeká světský úkol. Musí si posvítit na vatikánské bankéře

  16:57aktualizováno  16:57
Vatikán je považován za šedou zónu finančnictví. Kvůli nedostatečnému boji se špinavými penězi ve Vatikánu dokonce nešly bankomaty. Nového papeže proto čeká jedna velmi světská starost. Peníze.

Sídlo Institutu pro věci víry čili vatikánské banky | foto: Profimedia.cz

Vatikán je pod rostoucím tlakem evropských institucí, aby odhodil tisíciletí budovaná tajemství provázející jeho finanční zázemí a plně se přizpůsobil moderním zákonům ztěžujícím praní špinavých peněz a financování terorismu.

Finanční skandály provázející Vatikánskou banku, hlavní finanční instituci spravující církevní peníze, přiměly papeže Benedikta XVI., aby místní tajnůstkářské bankéře postupně vyváděl na světlo. Posílení nově vytvořeného finančního dohledu a transparentnosti bude i jedním z hlavních světských úkolů pro papeže přicházejícího, Evropa mu totiž už pokoj nedá.

Vatikánská banka

Hlavní finanční institucí Vatikánu je Istituto per le Opere di Religione, Institut pro věci víry, známější pod názvem Vatikánská banka. Detaily o hospodaření byly donedávna veřejnosti nedostupné, otevírá se až pod tlakem mezinárodních zákonů proti praní špinavých peněz.

V roce 2011 měla 20 772 klientů, z toho 68 procent duchovních. Na třiatřiceti tisících účtech spravovala majetek v hodnotě 8,2 miliardy dolarů. Vatikán používá jako měnu eura, vydává vlastní euromince, nejčastěji s podobiznou papeže. Některá jsou čistě sběratelskou záležitostí.

Na Nový rok italská národní banka, pod kterou Vatikán v měnových otázkách jako stát platící eury spadá, zastavila elektronický platební styk s nejmenším státem světa.

Důvod? Istituto per le Opere di Religione (Institut pro věci víry), známější pod méně poetickým označením Vatikánská banka, nesplnil lhůtu pro zavedení všech opatření podle mezinárodního zákona proti praní špinavých peněz.

Pro turisty to například znamenalo, že nemohli na území Vatikánu používat bankomaty a platit kartami. Pro stát, jehož podstatnou část příjmů tvoří peníze od turistů utrácejících za suvenýry ve vatikánských muzeích a na místním poštovním úřadě za známky a mince, to byla citelná ekonomická rána.

Mírný pokrok

Řešení je hodné krále Šalamouna. V polovině února podepsal Vatikán smlouvu o zprostředkování karetních plateb se švýcarskou společností Aduno SA, která na rozdíl od předchozí Deutsche Bank nepodléhá regulaci v eurozóně.

Ve srovnání s minulostí však činí Vatikán velké pokroky. Za Benedikta XVI. například vznikl finančněanalytický útvar sledující podezřelé transakce, v roce 2009 se vzdal části suverenity v otázce měnových sporů ve prospěch evropských soudů.

"To byl historický krok. Poprvé v dějinách se Vatikán podřídil autoritě, a nebyl to Bůh," komentoval to pro New York Times nejmenovaný evropský úředník. Loni také Vatikán poprvé prošel prověrkou Moneyval, evropské komise zkoumající provedená opatření proti praní peněz a financování terorismu. Nedopadl dobře především v personální oblasti, ale komisaři Vatikán aspoň pochválili za viditelný pohyb vpřed.

Odstupující papež ještě letos v únoru jmenoval nového ředitele Vatikánské banky, německého aristokrata Ernsta von Freyberga, který má zlepšit image po odvolaném předchůdci. Ten byl vyšetřován kvůli problematickým převodům desítek milionů eur. Ve srovnání se 70. a 80. léty a s pomocí s investicemi miliard narkomafie byl i tento prohřešek vlastně pokrok.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Automatizace v Amazonu selhala. Robot z uchazečů o práci vyřazoval ženy

Ilustrační snímek

V Amazonu vytvořili robota, který měl procházet životopisy uchazečů o práci a filtrovat ty nevhodné. Jenže jak se...

Michelinské hvězdy zvedají obrat, ale i tlak na restauratéry a kuchaře

Zleva současní držitelé michelinské hvězdy: Radek Kašpárek, Roman Paulus a...

Michelinská hvězda je pro kuchaře nebo restauratéra něco jako Oscar pro herce. Ale není to jen pocta. Ocenění „nakopne“...

Musíme bránit USA, vysvětluje šéf Amazonu žízeň po tučné armádní zakázce

Jeff Bezos před raketou New Shepard

Desetimiliardová armádní zakázka s názvem JEDI je opředena tajemstvím a účast amerických firem na ní budí čím dál větší...Najdete na iDNES.cz