Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parafínování ochrání skluznice na týden

  11:45aktualizováno  11:45
Neradi to slyšíme, ale je to fakt. Ani ty nejdražší lyže vám dobře neposlouží, když je nebudete mazat. Není to tak těžké, stačí dodržet pár zásad.
Běžky, lyže, běžkař, ilustrační foto

Běžky, lyže, běžkař, ilustrační foto | foto: Roman ČejkaMF DNES

Základem pro všechny modely je napouštění skluznice parafínem, který ji chrání před vysušením a zrychluje skluz. Běžky pro klasický běh se pak navíc mažou ve střední části stoupacími vosky pro zlepšení odrazu.

Parafíny pro rychlý skluz
Na žehličce nastavíte teplotu uvedenou na obalu vosku, nakapete na skluznici a následně zažehlíte. Zažehlení by mělo být krátké.

NA CO SE HODÍ KTERÝ VOSK?
GRAFIKA ZDE

"Skluznici stačí jednou dvakrát přejet, aby se vosk rozpil. Lyže by se měla teplu vystavovat co nejkratší dobu. Dlouhodobější zahřívání by vedlo u dražších vosků k nežádoucímu vypařování fluoru," upozorňuje bývalý závodník Marián Málek.

Pokud nemáte speciální žehličku, lze použít i obyčejnou, kterou jste už vyřadili. Aby se skluznice nespálila, nastavte raději co nejnižší teplotu (na umělá vlákna). Po zažehlení nechte skluznici alespoň 20 minut odpočívat a pak odstraňte stěrkou všechen vosk.

"Stahuje se vždy od špičky k patě, přičemž plastová škrabka je nakloněná ve směru stahování, aby se nezařezávala do skluznice a nepoškodila ji," popisuje Miloš Matoušek, servisman liberecké prodejny s lyžařským vybavením Nyč Sport.

Nejdříve žlábek, poté plochu skluznice a nezapomeňte na hrany. Dobré je ještě přejet skluznici nylonovým kartáčem.

Existují také tekuté parafíny, které se stříkají nebo natírají na skluznici a po zaschnutí se rozleští filcem. Příprava lyže je sice poměrně snadná a rychlá, ale výdrž tekutých parafínů se s tuhými nedá srovnat, podstatně dřív se sjedou.

Pokud si myslíte, že napouštění skluznice nezvládnete, odneste běžky nejlépe po každém týdnu na horách do servisu, kde vám je odborně ošetří.

Gumy pro dobrý záběr
Tuhé stoupací vosky se nanášejí do stoupací zóny ve středu lyže. Tu lze zjistit jednoduchým papírkovým testem.

"Stoupnete si na obě lyže na rovný hladký podklad. Někdo druhý bude protahovat silnější papír od paty dopředu, dokud se nezadrhne. Zóna by měla být maximálně 75 centimetrů dlouhá a měla by končit na patě boty," popisuje hlavní servisman biatlonové reprezentace Marián Málek.

Aby stoupací vosky dobře držely, musí být odrazová plocha skluznice suchá, proto se stoupací zóna parafínem nenapouští. "U klasických lyží můžete příčně zdrsnit stoupací komoru smirkovým papírem o zrnitosti 150-180. Stoupací vosky pak na skluznici lépe drží," vysvětluje Marián Málek.

Maže se více tenčích vrstev a každá se musí důkladně vyhladit korkem. Když se tuhý stoupací vosk na sněhu takzvaně "nechytne", lyže podkluzuje a přemazání nepomůže, je čas pro klistr.

"Tekutý stoupací vosk se nanáší na odrazovou plochu lyže v krátkých čárkách do tvaru stromečku. Následně se roztírá dlaní nebo stěrkou. Většinou se maže jedna vrstva.

Klistry určené do silných mrazů, takzvané gumy, se také používají jako podklad pod mázu. Zabraňují rychlému sjetí teplých vosků nebo roztažení měkčího klistru do skluzných ploch," říká Jaroš Řehořek, servisman Nordic Racing Centra.

V chladu se stávají velmi tuhými a často nejdou vymáčknout z tuby. Proto je dobré na to pamatovat a mazat v teple.

A pokud to přes všechnu snahu nebude ono, nevěšte hlavu. I profesionálním servisním týmům, které připravují běžky závodníkům, se to občas nepovede, takzvaně promažou.

Starý vosk, špatný vosk
Stejně důležité jako samo mazání je i odstranění starých špinavých vosků. Vždy, když chcete ošetřit lyže novým voskem, musíte zbytky starých odstranit.

 Je-li na skluznici silnější vrstva odrazových vosků, nahřejte ji třeba fénem a poté stáhněte škrabkou. Na odrazovou část můžete použít smývač, který nastříkáte nebo rozetřete po skluznici a zbylé vosky otřete. K tomu postačí toaletní papír nebo staré bavlněné tričko.

Na bruslařské lyže a skluzné části lyží klasických není smývač vhodný. Vysušuje skluznici, která má být mastná.

"Ve výjimečných případech, kdy je skluznice opravdu velmi znečištěná, lze použít smývač vosků. Ale poté ji musíte důkladně napustit. Lepší je zažehlit na špinavou skluznici obyčejný parafín, do kterého se nečistoty nalepí, a pak ho stáhnout," vysvětluje zásady, které je dobré dodržovat při čištění skluznic, Marián Málek.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Lépe měřit a méně regulovat, doporučují experti na šetření jídlem

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Potravinový odpad neumíme měřit a striktní nařízení v boji s plýtváním jídlem nepomáhají. K tomuto závěru dospěl...

TEST DNES: Úplné výsledky testu mozzarell

Ilustrační snímek

MF DNES testovala sýry mozzarella, které jsou běžně dostupné v obchodech a mají 15 až 20 procent tuku. Porota hodnotila...

Stát chce napadnout slevovou akci Kauflandu, vadí mu mléko za korunu

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství chce poprvé podat podnět antimonopolnímu úřadu kvůli slevovým akcím v obchodních řetězcích....

Najdete na iDNES.cz