Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice se rozrostou o tisícovku nových bytů

  9:53aktualizováno  9:53
Během dvou let by mělo v Pardubicích vyrůst přes dvacet bytových domů s více než tisícovkou bytů. Většinou budou stát na "zelené louce". Zatímco pardubická radnice dala od výstavby bytů prakticky ruce pryč, soukromí investoři se na jejich budování vrhli ve velkém.

Dělníci již začali stavět polyfunkční dům Pyramida na třídě Míru s devětačtyřiceti byty, májka zanedlouho zavlaje na řadě pěti menších bytových domů, které staví firma Neoland na okraji Pardubiček směrem na Nemošice.

Největší akce však teprve přijdou. Například společnosti Bytová výstavba CZ a CZ stavební Holding chtějí postavit v Trnové soubor bytových domů s celkem 237 byty.

"Výstavba bytů jde zásluhou velkých investorů prudce nahoru. Developeři pochopili příležitost, protože v Pardubicích je velká nabídka pracovních míst a rostou platy. Je to pro ně dobrý podnikatelský záměr, byty se často prodají dřív, než se vůbec začnou stavět," uvedl vedoucí stavebního úřadu magistrátu Jiří Vopršal.

Výstavba v režii města je proti soukromým firmám zanedbatelná. Vloni radnice vybudovala osm bytů v domě na rohu ulice Jana Palacha a Na Spravedlnosti. Za peníze magistrátu vyroste vedle podobný dům s menšími byty.

Byty vyrostou v Mototechně i v bývalých kasárnách
Většina bytových domů se buduje na "zelené louce", někdy investoři přestavují na byty budovy, které sloužily původně jinému účelu. Sto čtyřicet pět bytů ve dvou obytných domech vyroste v areálu bývalé Mototechny na Višňovce.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Nyní v areálu probíhají demoliční práce, připravuje se celý projekt a jedná se o možnosti vstupu zkušeného developera. Výstavba by měla začít nejdříve v průběhu příštího roku," uvedla Stanislava Koubová ze společnosti Chládek a Tintěra, která záměr připravuje.

V bývalém armádním areálu Na Hůrkách také postupně přestavuje dřívější vojenské budovy na byty podnikatel Gustav Aleš. Vloni jich zkolaudoval skoro 80, na dalších 39 má stavební povolení. Bydlení v novostavbách není pro každého. Průměrný 3 + 1 vyjde nejméně na půl druhého milionu korun. "Pro mladé rodiny je to těžko dosažitelné," míní Jana Wágnerová, která dlouho byt shání.

Také proto se podle některých odborníků budou hledat kupci nových bytů obtížně. "Každý rok má o bydlení v nových bytech zájem asi sto dvacet lidí. Kdo chce najednou prodat dvě stě bytů, nejspíš nenajde klientelu," říká ředitel pardubické realitky Zeus Vlastimil Freiberk.

Ke stavebnímu boomu přispěly i padesátitisícové dotace města na každý nově postavený byt. Ty využívali jednotlivci i stavební firmy, radnice je ale ke konci března zrušila. V posledním kole stihlo šest investorů podat žádosti a získat peníze na 233 bytů.

Kde v Pardubicích vznikne nejvíce bytů v bytových domech
Trnová 237 bytů
Na Spravedlnosti 145 bytů
Svítkov 130 bytů
Dubové návrší 108 bytů
Jana Palacha 76 bytů
Pichlova 7 bytů
roh Pernerovy ul. a tř. Míru 49 bytů
Staré Čívice 46 bytů
roh Husovy a Holubovy ul. 32 bytů
okraj Pardubiček 31 bytů
Pernerova ul. 25 bytů
Husova ul. 22 bytů
Dukla 22 bytů

Autoři:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Najdete na iDNES.cz