Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubičtí touží po rodinných domcích, stále víc kupují pozemky

  9:58aktualizováno  9:58
Lidé v Pardubickém kraji stále více kupují pozemky a staví rodinné domy. Chtějí mít soukromí a neváhají za něj zaplatit. Cena pozemku s náklady na stavbu je totiž nakonec vyjde stejně jako koupě bytu.
cihly, stavebnictví, stavba

cihly, stavebnictví, stavba | foto: Profimedia.cz

Stále více lidí touží mít rodinný domek. Sedmdesát procent výstavby zabírají právě rodinné stavby. Levných pozemků pro budování rodinných domů je podle realitních agentů v kraji dostatek. O ty je v kraji největší zájem.

"Levná cena ale skýtá rizika, protože nemusí souhlasit s územním plánem, nemá inženýrské sítě a nakonec se stavba rodinného domu může odložit na dobu neurčitou," shodují se realitní kanceláře.

Například v okolí Pardubic se dají sehnat levné pozemky, za které zájemci utratí jen pět set korun za metr čtvereční. "Tyto parcely ale mohou být problémové, protože buď nemají vhodný tvar a jsou příliš velké, nebo je na ně špatný přístup," upozornil například Jan Jošt z pardubické realitní kanceláře Jork.

Krajské město skýtá jistotu zaměstnání, velký výběr supermarketů i kulturního vyžití. Tomu také odpovídají ceny pozemků.

"V Ohrazenicích, Rábech, v Lukovně a dalších místech v okolí Pardubic se dají sehnat pozemky za dvanáct set až třináct set korun za metr čtvereční," dodal Jošt.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

V odlehlejších vesnicích rodinné domy rostou nejméně. Místní doprava je především pro rodiny s menšími dětmi při výběru pozemků důležitá. „Mám malého syna, který za chvíli půjde do školy. Chci, aby mohl na vyučování a kroužky dojíždět autobusem,“ řekla Kateřina Danihelková z Pardubic. Výhodnou oblastí, ze které pohodlně rodina dojede autobusem až do centra Pardubic, zvolila žena v místní části, ve Svítkově.

Vesnice se rozrůstají o domy mladých
Podobně se tlačí rodinné domy do blízkosti větších měst v kraji. Například v Ústí nad Orlicí se takto rozrůstá obec Libchavy.

"Ročně nám přibývá deset rodinných domů. Za deset let se obec rozrostla o sto obyvatel, omládli jsme, průměrný věk občana naší obce je třicet čtyři let," říká starosta obce Ladislav Kacálek.

"Největší zájem je o pozemky v Libchavách nebo v Knapovci, což je jen několik kilometrů od Ústí nad Orlicí. Libchavy se stanou za chvíli součástí města," potvrdila Dana Sedláčková z realitní kanceláře Tana v Ústí nad Orlicí.

Za pozemky, které mají zavedené inženýrské sítě, zaplatí zájemci realitním kancelářím v okolí Ústí nad Orlicí v průměru pět set korun za metr čtvereční.

Litomyšl vede
V okrese Svitavy jsou nejžádanější lokalitou pozemky v okolí Litomyšle. Podle realitního agenta Ivo Mrvíka je to především proto, že Litomyšl nabízí významné památky i zajímavou historickou minulost.

"Ačkoliv zde pozemky stojí o třicet i sto procent více než v jiných částech okresu Svitavy, věhlas města, slavní rodáci a osobnosti, městská památková zóna zájemce o pozemky táhnou," míní majitel realitní kanceláře DM invest ze Svitav.

I ti, co plánují stavbu rodinného domu na Chrudimsku, ještě stále mají prostor. Největší zájem je o vesnice do pěti kilometrů od Chrudimi.

"Zasíťované pozemky v okolí Chrudimi stojí od 350 do 800 korun," řekl Roman Svatoš z realitní kanceláře All credit v Chrudimi.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz