Parfémy mohou alergikům znepříjemnit život

  9:00aktualizováno  9:00
Používání parfémů může způsobit různé zdravotní komplikace, nejčastěji alergie. Až třetina alergiků by se měla parfémů vyvarovat. Každému se může stát, že mu jednoho dne zničehonic zčervená kůže po jeho oblíbeném parfému.

Pak zbývá jediné: přestat parfém používat. Alergicky většinou reaguje pokožka, může se objevit ekzém, zčervenání nebo podráždění. Někdy se však může alergie projevit v podobě dráždění v krku nebo v očích, bolestmi hlavy, obtížným dýcháním.

"Kontaktní dermatitida je zvláštním typem ekzému. Alergii může za určitých okolností vyvolat téměř cokoli; kromě parfémů třeba mýdla, čisticí prostředky, hmyzí kousnutí, žihadla, nikl ve špercích, antibiotika i parfémovaná kosmetika," popsala alergoložka Eva Vernerová z motolské nemocnice.

Některé parfémy zvyšují citlivost kůže na sluneční záření, takže důsledkem slunění či návštěvy solária je červená svědivá vyrážka. To potvrdil kožní lékař z hradecké nemocnice Karel Ettler.

"Záleží na obsahu účinných látek, které mohou mít fototoxický efekt. Pak může nastat popálení, vyskočí zarudnutí až puchýře," uvedl Ettler. "Některé látky mohou působit fotoalergicky. Pak hrozí reakce spíše ekzémového vzhledu."

Pokud se budete slunit navonění dlouhodobě a opakovaně, hrozí podle něj rychlé stárnutí kůže, nebo dokonce zhoubný nádor. Podle lednového vydání francouzského spotřebitelského časopisu 60 million de consomateurs se u půl procenta až šesti procent Evropanů vyvine alergie na jeden nebo několik parfémů. Tato čísla jsou velmi přibližná, ale údajně se zvyšují.

Parfémy a kosmetické výrobky v Evropské unii proto budou muset mít od března 2005 na etiketách uvedeno, zda obsahují alergenní substance. V seznamu EU je zatím 26 alergenních složek.

Ty však rozhodně nepředstavují všechny možné alergeny, které mohou v parfémech být. Takovýchto látek je mnohem více. Zjistit to, která látka je skutečnou příčinou alergie na určitý parfém, je však značně problematické až nemožné.

"Složení totiž bývá výrobním tajemstvím. Lékaři tedy testují parfémy pomocí testu fragrance mix, který obsahuje osm vonných součástí," řekla alergoložka Vernerová. Pozitivní výsledky se při tomto testu objeví u deseti procent pacientů trpících ekzémem.

Redaktoři časopisu 60 million de consomateurs vybrali jedenáct toaletních vod pro ženy a osm pro muže prodávaných v parfumeriích a velkoprodejnách. Z nich je zhruba polovina běžně k dostání v tuzemsku a mnohé z nich patří k nejznámějším a nejprodávanějším.

Nechali je otestovat na přítomnost alergenů. U každé z těchto toaletních vod odhalili mezi osmi a sedmnácti složkami, které mohou vyvolávat alergie.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Řetězce lákaly na slevy, zaplatí pokuty za 10 milionů korun

Supermarket Albert (ilustrační snímek)

Za účtování vyšších cen než deklarovaných během výprodejů uložila Česká obchodní inspekce obchodníkům ve 2. čtvrtletí...

TEST DNES: Úplné výsledky testu proteinových tyčinek

Proteinové tyčinky

MF DNES otestovala dvanáct tyčinek, které zdůrazňují přítomnost bílkovin výrazem „protein“ v názvu. Zde najdete úplné...

GLOSA: Při nákupu bez plastu přijdete nejméně o čtyři pětiny věcí

Členové Autonomní skupiny aktivistů proti plastu (ASAPP) polepili v jednom z...

Nakupovat „bez plastu“ jde už dnes. Jen se zákazník musí smířit s tím, že při výběru přijde o dobré čtyři pětiny věcí a...Najdete na iDNES.cz