Parkovacích míst pro kamiony je málo, dopravci chtějí zrušit páteční zákaz jízd

  16:21aktualizováno  16:21
U českých dálnic a hlavních tahů je nedostatek parkovacích míst a nová přibývají pomalu. Upozorňují na to tuzemští autodopravci, kteří kvůli tomu chtějí zrušit prázdninový páteční zákaz jízd kamionů. Ten začíná platit právě dnes.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča

Podle údajů Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia chybí na hlavních tazích kolem dvou tisíc míst. Za poslední rok vzniklo jen 80 nových.

Nedostatek parkovacích míst dopravci využívají jako jeden z hlavních argumentů, proč chtějí páteční zákaz jízd zrušit. Pokud kamiony nebudou moci na silnice, ostatní motoristé se podle nich budou muset připravit na přeplněná parkoviště a ucpané čerpací stanice.

. Omezení kamionů

Kamiony nebudou moci jezdit každý pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu od 7:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 22:00. Po zbytek roku platí zákaz jízd kamionů jen v neděli odpoledne.

"Počet odpočívek se za poslední tři roky příliš nezměnil, ale výrazně narostl počet tranzitujících vozidel. Jen od roku 2005 se na sledovaných úsecích zvýšil průměrný počet nákladních vozidel za 24 hodin o 58 procent," uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Martin Felix.

Na parkoviště chybí peníze i pozemky
Prázdninové zákazy jízd nákladních aut nad 7,5 tuny platí už třetí rok a mají zvýšit bezpečnost na silnicích na konci pracovního týdne. "Stavbu parkovacích míst pro kamiony brzdí nedostatek peněz i problémy s výkupy pozemků," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka s tím, že letos vznikla dvě centra na dálnicích D5 a D11.

Podle Hanzelky není problém s parkováním u nových dálnic, kde se se zvýšenou kapacitou počítá. Horší je to u starších komunikací. "V současnosti máme například na D1 vytipovány tři lokality pro vybudování truckcenter, ale je to běh na dlouhou trať," dodal.

Nyní Ředitelství silnic a dálnic rozšiřuje dvě centra na D1 a po jednom na D5 a D11. Podle dřívějších informací vyjde vybudování jednoho místa na zhruba jeden milion korun. Celková kapacita odpočívadel je téměř 1 400 míst.

Zelení chtějí páteční zákaz na celý rok
Kamiony nebudou moci jezdit každý pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu od 7:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 22:00. Po zbytek roku platí zákaz jízd kamionů jen v neděli odpoledne. V pátek o prázdninách zakazuje jízdu nákladních aut Polsko. V Německu a na Slovensku jsou v létě vedle neděle omezeny sobotní jízdy, Rakušané mají sobotní odpolední zákaz po celý rok.

Tento víkend bude navíc specifický tím, že na sobotu připadá svátek Cyrila a Metoděje a zákaz se bude řídit pravidlem pro neděli. Kamiony tedy nebudou jezdit od 13:00 do 22:00.

Strana zelených prosazuje, aby se páteční zákazy jízd rozšířily na celý rok. Dopravci to označují za politikum, které přinese průmyslu ztráty téměř deset miliard korun. Česko by bylo kromě části Řecka jedinou zemí v Evropě, kde by kamiony měly zakázáno jezdit v pracovní den.

Pokud by se návrh zelených ujal, chtějí dopravci protestovat. - čtěte Dopravci chtějí jízdy kamionů i v pátek

Měly by kamiony o prázdninách jezdit i v pátek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. července 2008. Anketa je uzavřena.

NE 2862
ANO 642
Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Ropa je levná, někteří pumpaři však dál drží ceny pohonných hmot vysoko

Ilustrační snímek

Paliva pokračují v poklesu. Trend, příznivý pro řidiče, se zřejmě nezastaví dřív než v polovině prosince. Pohonné hmoty...

Stávka v Německu zastavila dálkové vlaky, zasáhla i spojení s Českem

Prázdná tabule s odjezdy vlaků na nádraží v Kolíně nad Rýnem.

V celém Německu se v pondělí ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke zrušení několika...

Podpis smlouvy s CzechTollem byl v pořádku. Úřad podržel Ťoka

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy nepochybilo při podpisu smlouvy na další provoz mýtného systému se společností CzechToll. Uvedl to...

Najdete na iDNES.cz