Parkovacích míst pro kamiony je málo, dopravci chtějí zrušit páteční zákaz jízd

  16:21aktualizováno  16:21
U českých dálnic a hlavních tahů je nedostatek parkovacích míst a nová přibývají pomalu. Upozorňují na to tuzemští autodopravci, kteří kvůli tomu chtějí zrušit prázdninový páteční zákaz jízd kamionů. Ten začíná platit právě dnes.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča

Podle údajů Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia chybí na hlavních tazích kolem dvou tisíc míst. Za poslední rok vzniklo jen 80 nových.

Nedostatek parkovacích míst dopravci využívají jako jeden z hlavních argumentů, proč chtějí páteční zákaz jízd zrušit. Pokud kamiony nebudou moci na silnice, ostatní motoristé se podle nich budou muset připravit na přeplněná parkoviště a ucpané čerpací stanice.

. Omezení kamionů

Kamiony nebudou moci jezdit každý pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu od 7:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 22:00. Po zbytek roku platí zákaz jízd kamionů jen v neděli odpoledne.

"Počet odpočívek se za poslední tři roky příliš nezměnil, ale výrazně narostl počet tranzitujících vozidel. Jen od roku 2005 se na sledovaných úsecích zvýšil průměrný počet nákladních vozidel za 24 hodin o 58 procent," uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Martin Felix.

Na parkoviště chybí peníze i pozemky
Prázdninové zákazy jízd nákladních aut nad 7,5 tuny platí už třetí rok a mají zvýšit bezpečnost na silnicích na konci pracovního týdne. "Stavbu parkovacích míst pro kamiony brzdí nedostatek peněz i problémy s výkupy pozemků," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka s tím, že letos vznikla dvě centra na dálnicích D5 a D11.

Podle Hanzelky není problém s parkováním u nových dálnic, kde se se zvýšenou kapacitou počítá. Horší je to u starších komunikací. "V současnosti máme například na D1 vytipovány tři lokality pro vybudování truckcenter, ale je to běh na dlouhou trať," dodal.

Nyní Ředitelství silnic a dálnic rozšiřuje dvě centra na D1 a po jednom na D5 a D11. Podle dřívějších informací vyjde vybudování jednoho místa na zhruba jeden milion korun. Celková kapacita odpočívadel je téměř 1 400 míst.

Zelení chtějí páteční zákaz na celý rok
Kamiony nebudou moci jezdit každý pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu od 7:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 22:00. Po zbytek roku platí zákaz jízd kamionů jen v neděli odpoledne. V pátek o prázdninách zakazuje jízdu nákladních aut Polsko. V Německu a na Slovensku jsou v létě vedle neděle omezeny sobotní jízdy, Rakušané mají sobotní odpolední zákaz po celý rok.

Tento víkend bude navíc specifický tím, že na sobotu připadá svátek Cyrila a Metoděje a zákaz se bude řídit pravidlem pro neděli. Kamiony tedy nebudou jezdit od 13:00 do 22:00.

Strana zelených prosazuje, aby se páteční zákazy jízd rozšířily na celý rok. Dopravci to označují za politikum, které přinese průmyslu ztráty téměř deset miliard korun. Česko by bylo kromě části Řecka jedinou zemí v Evropě, kde by kamiony měly zakázáno jezdit v pracovní den.

Pokud by se návrh zelených ujal, chtějí dopravci protestovat. - čtěte Dopravci chtějí jízdy kamionů i v pátek

Měly by kamiony o prázdninách jezdit i v pátek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. července 2008. Anketa je uzavřena.

NE 2862
ANO 642
Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Zdržovací taktika Kapschi málem vyšla. Chyběly dva měsíce, tvrdí Ťok

Ilustrační snímek

Od dalšího prodloužení mýtné smlouvy s Kapschem dělily Česko dva měsíce, zdůvodnil potřebu rychle uzavřít smlouvu s...

GE zabrušuje do letectví pro miliardáře. Vyrobilo nadzvukový motor

Nadzvukový letoun Aerion AS2 v simulaci na New Yorkem.

Společnost General Electric, u nás známá především díky své bankovní divizi, v pondělí oznámila dokončení vývoje motoru...

OBRAZEM: Přes 16 hodin v letadle. Letečtí fandové mají z čeho vybírat

Dopravní letadlo Airbus A350-900, které společnost Singapore Airlines nasazuje...

Pro některé čirý masochismus, pro jiné nebeský zážitek. Deset nejdelších letů světa má jedno společné. V oblacích...Najdete na iDNES.cz