Parkování na Ruzyni: letiště je i po zlevnění většinou dražší

  1:03aktualizováno  1:03
Až tisíce korun můžete ušetřit za parkování u ruzyňského letiště. Pokud si dobře zvolíte parkoviště. Ceny za odstavení auta na Ruzyni a v jejím okolí se velmi liší - v řadě případů je nejdražší variantou zaparkovat auto v areálu letiště. Lišit se mohou také podmínky a doprovodné služby.

Jedno z parkovišť nedaleko letiště s názvem Přijeď a leť. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Správě Letiště Praha, která provozuje a spravuje parkovací plochy letiště, za poslední roky výrazně přibyla konkurence. V okolí terminálu vyrostla řada soukromých parkovišť, jejichž provozovatelé většinou vozí klienty vlastním vozem přímo k terminálům. - čtěte V okolí letiště se rozjel nový byznys  

. Infografika

Kde a na jak dlouho se vyplatí parkovat.

Letiště na to letos na jaře zareagovalo po otevření levného parkování v budově D dalším zlevněním parkování v budově C, která je od letištních terminálů vzdálen jen pár minut.

"Zjednodušeně řečeno se jedná o akci, kdy je zvýhodněné parkování od pěti dnů výše. Například od pěti do čtrnácti dnů je cena stejná vždy dva tisíce korun za celou dobu parkování,“ uvedla mluvčí Správy Letiště Praha Eva Krejčí.

Řada lidí o jiné možnosti parkování neví
I přes zlevnění některých tarifů zůstává v řadě případů parkování v jejich zařízeních tím nejdražším. "Konkurenci chápeme jako přirozenou součást tržního prostředí, která přispívá k dalšímu rozšiřování nabídky pro různé skupiny zájemců o parkování,“ dodala Krejčí.

Letiště dosud těží i z toho, že řada lidí neví o jiné možnosti parkování. Poměrně dobře utajený je například parkovací dům Evropark, který je v budově hotelu Marriott v těsné blízkosti terminálů 1 a 2.

Ten se vyplatí hlavně v situaci, kdy jedete na letiště někoho vyzvednout. Například hodina a půl vyjde v Evroparku na 60 korun, nejlevnější stání v letištních parkovacích domech na 100 korun. Navíc pokud máte u ČSA program OK Plus, za každých 500 utracených korun získáte ještě 200 mílí.

Zaparkovat na letišti se dá i zdarma: na 15 minut před oběma terminály na nekrytých stáních. Pokud tu ale zaparkujete na delší dobu, parkovné letí astronomicky nahoru. Jeden den tu vyjde na 4 800 korun. Na tolik přijde na některých parkovištích měsíc a půl stání.

V blízkosti terminálů není kromě Evroparku jiná možnost parkovat jinde než v areálu Správy Letiště Praha. Jiným řešením je ale odložit auto na parkovacích plochách okolo letiště, odkud vás jejich provozovatelé dopraví k odletům a po příletu vás vyzvednou zpět.

V okolí Ruzyně je levněji
Jejich ceny jsou podstatně nižší, velmi se liší ale i podmínky. U řady z nich si na internetu například nedozvíte nic o provozním řádu. Vyplatí se na nich parkovat už po více jak třech hodinách parkování, při tak krátkém časovém úseku je ale nevýhodou ztráta času v podobě dopravy z parkoviště k terminálu a zpět.

Největším z řady alternativních parkovišť, tedy těch, která neprovozuje správa letiště, je GO Parking. Zároveň je mezi nimi i nejdražší, ale také je k letišti nejblíže a nabízí i další služby, například bankomat. Parkoviště je kompletně hlídané.

"Stoprocentně za auta ručíme," říká jednatel Petr Váverka, podle kterého je průměrná doba stání u nich kolem osmi dnů. Do té doby je i stání levnější než na Ruzyni.

Letiště začalo loni konkurovat alternativním parkovištím stáním v budově D. V té je ale nutné parkování dopředu objednat a jinde si vyzvednou parkovací lístek. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí se však chystá zavedení platby přímo v budově.

Čtrnáct dnů parkování v budově D vyjde na 1 900 korun, stejně jako v Go Parkingu. Pěšky k terminálu je to deset minut. Parkoviště však není nijak hlídané. Správa Letiště Praha má jediné hlídané parkoviště: patro v budově C. Oproti Go parkingu jsou ceny více než dvojnásobné.

Letišti konkurují i "zahrádkáři"
Levnější jsou ještě další areály, kterým někteří přezdívají "zahrádkáři". V řadě případů jde totiž o parkování spíše na zahradě rodinných domků. Často je ale nejasné, kdo za nimi stojí.

Například na webu www.zaparkujteunas.cz není uveden provozovatel, jako provozní řád je uveden latinský text. "Provozuji to na živnostenský list, je to tu vše hlídané a pojištěné," uvedl provozovatel parkoviště Jan Klička.

Provozní řád nenajdete ani na www.levneparkovani.cz. Provozovatelka Jana Zábojová uvedla, že zákazníkům dávají doklad o tom, že u nich auto parkuje. "Už o mě radši prosím nepiště, mám moc plno,“ dodala.

Obrovský zájem o levné parkování okolo letiště potvrzuje například i fakt, že až do 20. července nepřijímá parkoviště Přijeď-a-leť žádné rezervace. "Máme jen malou rezervu pro ty zákazníky, co nekoukají na web,“ uvedl provozovatel Petr Vojíř. Za auto zde neručí.

Čtěte ve středeční MF DNES

Jak si stojí ceny za parkování na Ruzyni v porovnání se zahraničím? Kde vzniknou okolo letiště nová parkoviště? Čtěte ve středeční MF DNES v příloze ekonomika.

.
Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz