Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek chce pomáhat splácet půjčky na byty

  1:00aktualizováno  1:00
Mladé rodiny plánující koupi bytu na dluh budou mít od května nárok na novou dotaci, která jim ušetří až několik tisíc ročně. Ministr pro místní rozvoj Paroubek slíbil, že do dvou týdnů prosadí ve vládě upravené novomanželské půjčky, jež byly v první verzi pro stát moc nákladné.

Žadatelé již první část peněz rozebrali.

Paroubek slibuje mladým rodinám dotovat běžné bankovní půjčky na bydlení, jako jsou hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření.

Ze státních peněz navrhuje platit za lidi část úroků tak, aby úvěr byl ve finále pro klienta banky zhruba stejně drahý jako původní novomanželská půjčka.

Dotované bankovní úvěry budou až na 300 tisíc korun za roční úrok dvě procenta a žadatelé je mohou splácet až dvacet let. Čili kdo bude chtít například půlmilionovou hypotéku, na prvních 300 tisíc dostane úrokovou dotaci a zbytek si doplatí za normálních podmínek jako dnes.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Podle čerstvého šetření mezi bankami se dnes hypotéky v průměru poskytují za 4,43 procenta, což je historicky nejnižší úroveň. Půjčit si 300 tisíc za tuto sazbu, anebo za dvě procenta, to je rozdíl přes tři sta korun měsíčně.

Za celých dvacet let takto člověk na úrocích ušetří kolem devadesáti tisíc korun, které uhradí stát z peněz fondu bydlení plněného hlavně prodejem státního majetku.

Stejně jako u původních novomanželských půjček bude podmínkou čerpání dotace věk do 36 let a svatba nebo dítě. "Usilovně pracujeme na tom, aby žadatel mohl vyřídit pokud možno vše v bance," prohlásil šéf fondu Jan Wagner, podle něhož však bude kvůli dotacím ještě potřeba vymyslet propojení počítačů s bankami.

Rodiny, které si Paroubek pro svou politiku vybral, jsou u hypoték a stavebního spoření nejčastějšími klienty, a tak se finanční domy těší na zvýšený zájem. "Poptávku čekám velkou, je to sleva z něčeho, co dobře funguje," uvádí Jiří Doubravský z HVB Bank.

Na rozdíl od původních novomanželských půjček bude nyní vláda jen přispívat na úroky, nikoli lidem půjčovat celý úvěr, což je na státní pokladnu daleko náročnější.

Proto se také půjčky dostaly jen na sedm tisíc lidí, většina však na vyřízení žádosti stále ještě čeká. ODS tyto půjčky kritizovala kvůli plýtvání, proti úrokovým dotacím Paroubkův rival z ODS Petr Gandalovič nic nenamítá.

Jiří Paroubek (31. července 2004)

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Najdete na iDNES.cz