Paroubek do voleb utratí, co měl ušetřit

  1:00aktualizováno  1:00
Žádná vláda nechce před volbami šetřit a škrty si proti sobě popudit voliče. Opět se to prokazuje i v Česku. Propočty ministerstva financí, které pracuje na státním rozpočtu pro příští rok, zatím ukazovaly, že příští rok bude třeba ušetřit kolem 30 miliard korun.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

"Takové úspory nebudou nutné. Ekonomika roste rychleji a s ní i příjmy z daní," říká nyní ministr financí Bohuslav Sobotka.

Základní obrysy posledního státního rozpočtu má vláda projednat ve středu.

Sobotka navrhuje před volbami zvětšit výdaje, protože na daních se vybere zhruba o dvacet miliard korun víc než letos.

Ani to ale nestačí. Vláda si ještě půjčí 76 miliard korun. Tolik má činit rozpočtový schodek.

Sobotka, který dosud hrál v ČSSD roli největšího zastánce úspor, tak mění kurz a dává najevo, že nepůjde proti proudu. Úspory bude prosazovat jen v takové míře, v jaké jsou nezbytně nutné.

A to není příliš, protože mantinely, které se vláda zavázala Bruselu plnit, jsou poměrně široké. Namísto toho, aby se více peněz vybraných na daních použilo na snížení schodku, jak k tomu vyzývají bruselská pravidla, vláda je raději utratí.

Více peněz dostane díky tomu, že sílí ekonomika. Víc se utrácí, a tak stoupá výnos daně z přidané hodnoty. Vedle toho podniky letos zaplatí ze svých zisků zhruba o 25 miliard korun víc, než se čekalo. A vylepšit tak bude možné i prognózy na příští rok.
O deset miliard vláda přijde kvůli snížení daní chudším rodinám.

"Tenhle výpadek by měly skoro vyrovnat vyšší příjmy ze spotřební daně z cigaret," říká jeden z úředníků. A dodává, že těch zbývajících pár miliard už se někde najde.

Šetřit? A proč?
Ze série úsporných kroků, které připravilo ministerstvo financí a ke kterým mělo dojít i podle dříve vládou schválené reformy státních financí, naopak zůstává jen torzo. Proti šetření se postavil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a nechuť projevil i premiér Jiří Paroubek.

"Výdajovými rámci jsme si trochu moc svázali ruce, a to dobrovolně," řekl nedávno agentuře ČTK Škromach v narážce na bruselské limity, které se Česko zavázalo plnit.

Výrazně se mělo ubrat z přihrádky sociálních dávek, na které se ročně vyplatí desítky miliard. Nový zákon sice Škromach připravil, ale úspory alespoň v prvních letech nepřináší.

Naopak řada rodinných dávek, jako jsou přídavky na děti, se zvýší. Stejným případem je i nemocenská, která se má změnit od poloviny příštího roku. Nový zákon byl několikrát upravován, až se původní úspory vytratily, lidé si na nemocenské polepší a stát a firmy, na které výplata v prvních dvou týdnech přejde, budou platit více.

Plošné škrty výdajů na všech úřadech, které by ulevily státu o deset miliard korun ročně, odmítl Paroubek krátce po svém nástupu do funkce.

Nedaří se plnit ani plán propouštění státních zaměstnanců. Jedinou podstatnou položkou, která bude zkrácena, tak zůstaly platy policistů, hasičů a celníků.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Zmrzlina, nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama potravinářské firmy Frujo na značku Toje využívá jazykový sexismus,...

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...Najdete na iDNES.cz