Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek do voleb utratí, co měl ušetřit

  1:00aktualizováno  1:00
Žádná vláda nechce před volbami šetřit a škrty si proti sobě popudit voliče. Opět se to prokazuje i v Česku. Propočty ministerstva financí, které pracuje na státním rozpočtu pro příští rok, zatím ukazovaly, že příští rok bude třeba ušetřit kolem 30 miliard korun.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

"Takové úspory nebudou nutné. Ekonomika roste rychleji a s ní i příjmy z daní," říká nyní ministr financí Bohuslav Sobotka.

Základní obrysy posledního státního rozpočtu má vláda projednat ve středu.

Sobotka navrhuje před volbami zvětšit výdaje, protože na daních se vybere zhruba o dvacet miliard korun víc než letos.

Ani to ale nestačí. Vláda si ještě půjčí 76 miliard korun. Tolik má činit rozpočtový schodek.

Sobotka, který dosud hrál v ČSSD roli největšího zastánce úspor, tak mění kurz a dává najevo, že nepůjde proti proudu. Úspory bude prosazovat jen v takové míře, v jaké jsou nezbytně nutné.

A to není příliš, protože mantinely, které se vláda zavázala Bruselu plnit, jsou poměrně široké. Namísto toho, aby se více peněz vybraných na daních použilo na snížení schodku, jak k tomu vyzývají bruselská pravidla, vláda je raději utratí.

Více peněz dostane díky tomu, že sílí ekonomika. Víc se utrácí, a tak stoupá výnos daně z přidané hodnoty. Vedle toho podniky letos zaplatí ze svých zisků zhruba o 25 miliard korun víc, než se čekalo. A vylepšit tak bude možné i prognózy na příští rok.
O deset miliard vláda přijde kvůli snížení daní chudším rodinám.

"Tenhle výpadek by měly skoro vyrovnat vyšší příjmy ze spotřební daně z cigaret," říká jeden z úředníků. A dodává, že těch zbývajících pár miliard už se někde najde.

Šetřit? A proč?
Ze série úsporných kroků, které připravilo ministerstvo financí a ke kterým mělo dojít i podle dříve vládou schválené reformy státních financí, naopak zůstává jen torzo. Proti šetření se postavil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a nechuť projevil i premiér Jiří Paroubek.

"Výdajovými rámci jsme si trochu moc svázali ruce, a to dobrovolně," řekl nedávno agentuře ČTK Škromach v narážce na bruselské limity, které se Česko zavázalo plnit.

Výrazně se mělo ubrat z přihrádky sociálních dávek, na které se ročně vyplatí desítky miliard. Nový zákon sice Škromach připravil, ale úspory alespoň v prvních letech nepřináší.

Naopak řada rodinných dávek, jako jsou přídavky na děti, se zvýší. Stejným případem je i nemocenská, která se má změnit od poloviny příštího roku. Nový zákon byl několikrát upravován, až se původní úspory vytratily, lidé si na nemocenské polepší a stát a firmy, na které výplata v prvních dvou týdnech přejde, budou platit více.

Plošné škrty výdajů na všech úřadech, které by ulevily státu o deset miliard korun ročně, odmítl Paroubek krátce po svém nástupu do funkce.

Nedaří se plnit ani plán propouštění státních zaměstnanců. Jedinou podstatnou položkou, která bude zkrácena, tak zůstaly platy policistů, hasičů a celníků.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz