Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Pro ČR je evropský rozpočet výhodný

  11:03aktualizováno  11:03
Pátek 16. prosince se zřejmě zapíše do historie Evropské unie. Zástupci evropských států by se totiž měli shodnout na návrhu rozpočtu na léta 2007 - 2013. Pokud se tak nestane, prohloubí se krize EU, ohrozí její fungování a nové členské státy přijdou o nemalé částky.

Podle Jiřího Paroubka je návrh akceptovatelný. Ilustrační foto | foto: ČTK

První britský návrh nepodpořila prakticky žádná země Unie. Po rušném týdnu jednání, přepisování návrhu a také strachu, kolik bude jednotlivé země stát, pokud rozpočet nepřijmou, prvotní odpor trochu ochabuje.

Podle premiéra Jiřího Paroubka je proti návrhu asi třetina zemí. Česká republika, navzdory ztrátám, které jí hrozí, ale ne.

"Návrh lze považovat za rozumný a akceptovatelný," uvedl Paroubek. Premiér posléze dokonce dodal, že pro ČR je výhodný.

"Přináší poměrně významné finanční prostředky," řekl a upřesnil, že Česko by mělo z EU ročně získávat "v čisté podobě přes 80 miliard korun". 

O rozpočtu bude už druhý den jedná evropský summit v Bruselu. Britský premiér Tony Blair má v pátek předložit nový návrh, který musí podle Paroubka vyjít vstříc požadavkům nespokojených. Odhadl, že většina z nich zaujímá kritické stanovisko z taktických důvodů, asi třetina si však stěžuje oprávněně - jako příklad uvedl Polsko a Lotyšsko.

Proti přijetí současného návrhu se ostře postavil i předseda Evropského parlamentu Josep Borrell. Podle něj navrhovaná suma nestačí. Pohrozil dokonce, že dohodu zablokuje. "Je zcela jasné, že tento návrh je pro parlament nepřijatelný," prohlásil s tím, že toto stanovisko sdílejí všechny politické kluby v parlamentu.

Francie versus Británie
Podle francouzského listu Le Figaro na rozpočtu nováčci v každém případě prodělají. Pokud by byl přijat britský návrh, zůstala by pro nové členy jen skrovná porce. A nedospět k dohodě by pro ně bylo ještě palčivější. Bez rozpočtu nebudou moci počínaje rokem 2007 začít uskutečňovat složité finanční programy, které potřebují. Šance dosáhnout lepší dohody v příštím roce přitom zřejmě nejsou větší.

Britský přístup kritizuje především Francie. Ta se podle listu Le Parisien cítí dotčena, že britský premiér Tony Blair, poté, co horoval pro vstup východních zemí, teď odmítá platit na modernizaci jejich infrastruktury.

Zprostředkovatele mezi oběma zeměmi, které se především o současnou krizi zasloužily lpěním na tzv. britské a "francouzské" slevě, má nyní sehrát německá kancléřka Angela Merkelová. Přítomen je i předseda Evropské komise José Barroso.

vlakBRITSKÁ A "FRANCOUZSKÁ" SLEVA
Zhruba polovina unijního rozpočtu směřuje na společnou zemědělskou politiku, třetina pak na regionální pomoc. To dalo britské premiérce Margaret Thatcherové do ruky argument pro britskou slevu. Prosadila, že kvůli nízkému podílu zemědělského sektoru a následně i příspěvků z Unie, by měla Británie dostat část peněz z rozpočtu zpět. Sleva se nyní pohybuje ve výši zhruba čtyři až pět miliard ročně.

Státy Unie počítají s jejím postupným snižováním a pak úplným zánikem. Právě při jednání o rozpočtu na léta 2007-2013 se ale dostala znovu do středu zájmu, když britský premiér Blair prohlásil, že jeho země o této otázce diskutovat nehodlá.

Britové totiž zase kritizují zemědělské příspěvky, které dostává od EU Francie a sarkasticky jim přezdívají "francouzská sleva".

V říjnu 2002 totiž pod vlivem Jacquese Chiraca evropští lídři souhlasili, aby zemědělské příspěvky zůstaly v nezměněné podobě až do roku 2013. Čtvrtina přitom připadá právě na Francii. Země každoročně dostává nejméně deset miliard eur, nejméně dvojnásobek toho, co činí britská sleva.

Zdroj: Economist, iDNES

Autoři: , ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz