Paroubek: Reformu důchodů nepotřebujeme

  14:34aktualizováno  14:34
Premiér Paroubek vytáhl další předvolební kartu. Česká republika podle něj snižuje deficity rozpočtu a naopak zvyšuje porodnost takovým tempem, že není důvod pouštět se do bolestivé reformy penzijního systému, řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek - Premiér Jiří Paroubek. (25. června 2005) | foto: Greg BakerReuters

Podle Paroubka současný penzijní systém nezačne český rozpočet zatěžovat ještě dvacet let, citoval portál Patria Online agenturu Bloomberg.

Premiér navíc spoléhá, že zvyšující se porodnost udrží systém ještě několik desetiletí.

Podle údajů statistiků Českého statistického úřadu se letos v Česku narodilo téměř sto tisíc dětí. Nicméně ani zvýšená porodnost nestačí na to, aby zvrátila dlouhodobý trend úbytku obyvatelstva. - více zde

„Nemusíme s reformou spěchat ... má cenu zkoušet jít jinou cestou a zavést místo toho nějaká propopulační opatření,“ říká premiér v rozhovoru pro Bloomberg.

Paroubkova slova rozpoutala bouřlivou reakci mezi politiky i ekonomy. Premiér se ale později odpoledne ohradil, že jeho výrok byl vytržen z kontextu a původní vyjádření zmírnil.

Podle premiéra je známá věc, že 20 let by se nemusela důchodová reforma provádět. „Nicméně já si myslím, že s největší pravděpodobností to nutné je,“ citovala ho agentura ČTK.

Paroubek proti všem
Premiér se svým vyjádřením postavil proti doporučením mezinárodních ekonomických institucí, prognózám ministerstva financí i jednotlivých politických stran.

Například tým ekonoma Vladimíra Bezděka začal už loni na zakázku politiků zkoumat jednotlivé varianty reformy.

Hned první výpočty potvrdily nezbytnost reforem. Dnešní mladí lidé, které čeká důchod za dvacet, třicet nebo čtyřicet let, nemohou od státu čekat penze podle dnešních zvyklostí, nemá-li republika zbankrotovat. Kdyby se do penze odcházelo v třiašedesáti letech a lidé měli dostávat důchod v dnešním poměru ke mzdě, pak by se státní dluh během padesáti let zvětšil na trojnásobek.

S podobnými závěry přišla loni i ratingová agentura Standard & Poor’s, podle níž hrozí Česku kvůli penzím větší problémy než většině evropských zemí, a že snaha platit penze na dluh povede k bankrotu státní pokladny.

Ekonomové také upozorňují, že změnit celý systém nelze ze dne na den. „Penzijní systém je tanker naložený dvěma a půl milionem důchodců. Když pohnete kormidlem, tak změní směr nejdřív za patnáct let,“ řekl před časem MF DNES šéf analytického týmu Vladimír Bezděk.

Ekonomka Next Finance Markéta Šichtařové upozornila, že v současnosti jednoho důchodce financují zhruba dva pracující. Při zachování systému to ale za několik let bude jeden pracující na jednoho penzistu.

„To znamená jediné - buď se důchodci propadnou do obrovské bídy, nebo se do obrovské bídy propadnou pracující, kterým se podstatným způsobem zvýší daně. Nebo existuje ještě jedna možnost, a sice že do penze se bude odcházet zhruba v 74 až 75 letech,“ dodala.

Premiér narazil i u politiků
Předseda vlády nepochodil ani u politiků z jiných stran. Podle šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska nedohlédne Paroubek dál než do konce volebního období. „Jsme pravděpodobně jediná země v EU, jejíž třicátníci netuší, jaký budou brát důchod a v jakém systému,“ řekl ČTK Kalousek.

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého se Paroubek zřejmě chce učinit stejně slavným jako komunisté, „když předstírá, že problém neexistuje“. „Zastíráním existence problému se problém neodstraní, byť si umím představit, že on si myslí, že pro příští volby alespoň ano,“ řekl Tlustý ČTK.

S premiérovým názorem nesouhlasí ani vedení vládní US-DEU.

Schodek: 3-4 procenta HDP
Schodek rozpočtu by se letos měl pohybovat mezi třemi až čtyřmi procenty HDP. Po půlročním hospodaření ve státní kase dokonce 3,7 miliardy korun přebývalo. Analytici ale i tak upozorňovali, že vyhráno není, a to ani kdyby byl konečný schodek nižší než plánovaných 83,6 miliardy korun.

„Nicméně státní rozpočet je jen jedním z koleček v soukolí veřejných rozpočtů. Bez rozpočtových škrtů nezbytných k dodržení výdajových limitů, k nimž se vláda zavázala v rámci svých střednědobých fiskálních cílů, se veřejné finance stabilizovat nepodaří,“ komentoval pololetní výsledky David Marek z Patria Online.

Souhlasíte s premiérem Paroubkem, že Česko nepotřebuje reformu důchodů?

ANKETA

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Virtuální zrcadlo, kdo je nejkrásnější? Technologie mění online nákup oblečení

Rtěnku, brýle i šperky je možné si v e-shopu virtuálně vyzkoušet na vlastním...

Obchody specializující se na prodej na internetu stále usilovněji vymýšlejí, jak překonat základní nevýhodu proti...

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...

Uzavírka přihlášek se blíží, nominujte na Podnikatele roku

Titul EY Podnikatel roku 2017 získal Lubomír Stoklásek, majitel firmy Agrostroj...

Nominační fáze devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku vrcholí. Podávat přihlášky nebo zasílat nominace lze už...Najdete na iDNES.cz