Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek rozdává miliardy, aby vyhrál

  1:00aktualizováno  1:00
Paroubkova vláda za sebou letos zanechá překvapivě dobrý účet, ale do dalších let je ve státní pokladně zaděláno na velké dluhy. Pokud vláda dodrží své předvolební sliby, rozroste se rok po volbách shodek rozpočtu na 100 miliard.

Škrty v rozpočtech všech ministrů Paroubek Sobotkovi zakázal. | foto: ČTK

ČTĚTE TAKÉ:
Rozdej a panuj

Díky růstu ekonomiky a velkým daňovým odvodům má rozpočet letos skončit schodkem okolo padesáti miliard. To je o třicet méně, než se plánovalo. Dalších více než třicet miliard si ministři schovají jako rezervu do příštího roku. Nestihli je utratit, protože procedury při schvalování státních zakázek jsou složitější.

"Do příštího roku si převedou o několik miliard více než loni," říká náměstek ministra financí Eduard Janota. Loni takto převedli 29 miliard.

Plná pokladna a blížící se volby přiměly ministry a poslance v posledních týdnech k velkému rozdávání. Prim drží ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, pomáhali také ostatní kolegové.

Všechny sociální zákony, které mají začít platit od roku 2007, včetně výrazných poslaneckých zlepšováků, přijdou ročně zhruba na 42 miliard korun. Ty bude třeba sehnat navíc, aby se zaplatily předvolební dárky. Uskuteční-li vláda všechny sliby, bude rok po volbách v rozpočtu schodek přes sto miliard - zhruba dvakrát víc než letos.

Tůma versus Paroubek
V uplynulých týdnech poslanci odhlasovali řadu velkorysých novinek, jako je vyšší rodičovský příspěvek, vyšší porodné nebo úvahy o zdvojnásobení přídavků na děti.

To vyprovokovalo k ostré kritice dokonce jindy zdrženlivého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu. Nehospodárné chování politiků mu komplikuje jeho poslání, jímž je brzdit růst cen a připravit zemi na převzetí eura.

"Řada těch návrhů jde podle našeho názoru proti zdravému rozumu. Pokud by všechny tyto návrhy měly být schváleny, tak to prakticky neguje plánované přijetí eura v roce 2010, nebo by to mohlo minimálně ohrozit," uvedl těsně před vánočními svátky Tůma.

Premiér Jiří Paroubek Tůmu vzápětí obvinil z toho, že se pouští do politiky. "Pokud utrácíme, tak pro lidi, a ti budou spíše spokojeni," uvedl premiér.

Ministr financí Bohuslav Sobotka to slibuje vyřešit plošnými škrty na ministerstvech. Otázka je, jaká vůle k takovým úsporám bude. Prosadit plošně zkrácení útrat všech ministrů se pokoušel Sobotka letos několikrát, a ani jednou se mu to nepovedlo. Nakonec je definitivně zakázal premiér Paroubek.

Schválit rozpočet na příští rok se i bez nich povedlo hlavně díky tomu, že ekonomika roste pětiprocentním tempem a lidé a firmy odvádějí ze svých výdělků víc peněz - proti loňsku už je ve státní pokladně o sto miliard víc.

Vyšší zadlužení Česka v roce 2007 může mít konkrétní a vážné důsledky. Schodek rozpočtu, který sleduje Evropská komise, by se tím totiž vyhoupl z mantinelů, ke kterým se vláda zavázala.

Sobotkovi úředníci v materiálu k rozpočtu na příští rok varují, že to může Brusel brát jako "velkou rozpočtovou expanzi" a omezit dotace z evropských fondů.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz