Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek rozdává miliardy, aby vyhrál

  1:00aktualizováno  1:00
Paroubkova vláda za sebou letos zanechá překvapivě dobrý účet, ale do dalších let je ve státní pokladně zaděláno na velké dluhy. Pokud vláda dodrží své předvolební sliby, rozroste se rok po volbách shodek rozpočtu na 100 miliard.

Škrty v rozpočtech všech ministrů Paroubek Sobotkovi zakázal. | foto: ČTK

ČTĚTE TAKÉ:
Rozdej a panuj

Díky růstu ekonomiky a velkým daňovým odvodům má rozpočet letos skončit schodkem okolo padesáti miliard. To je o třicet méně, než se plánovalo. Dalších více než třicet miliard si ministři schovají jako rezervu do příštího roku. Nestihli je utratit, protože procedury při schvalování státních zakázek jsou složitější.

"Do příštího roku si převedou o několik miliard více než loni," říká náměstek ministra financí Eduard Janota. Loni takto převedli 29 miliard.

Plná pokladna a blížící se volby přiměly ministry a poslance v posledních týdnech k velkému rozdávání. Prim drží ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, pomáhali také ostatní kolegové.

Všechny sociální zákony, které mají začít platit od roku 2007, včetně výrazných poslaneckých zlepšováků, přijdou ročně zhruba na 42 miliard korun. Ty bude třeba sehnat navíc, aby se zaplatily předvolební dárky. Uskuteční-li vláda všechny sliby, bude rok po volbách v rozpočtu schodek přes sto miliard - zhruba dvakrát víc než letos.

Tůma versus Paroubek
V uplynulých týdnech poslanci odhlasovali řadu velkorysých novinek, jako je vyšší rodičovský příspěvek, vyšší porodné nebo úvahy o zdvojnásobení přídavků na děti.

To vyprovokovalo k ostré kritice dokonce jindy zdrženlivého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu. Nehospodárné chování politiků mu komplikuje jeho poslání, jímž je brzdit růst cen a připravit zemi na převzetí eura.

"Řada těch návrhů jde podle našeho názoru proti zdravému rozumu. Pokud by všechny tyto návrhy měly být schváleny, tak to prakticky neguje plánované přijetí eura v roce 2010, nebo by to mohlo minimálně ohrozit," uvedl těsně před vánočními svátky Tůma.

Premiér Jiří Paroubek Tůmu vzápětí obvinil z toho, že se pouští do politiky. "Pokud utrácíme, tak pro lidi, a ti budou spíše spokojeni," uvedl premiér.

Ministr financí Bohuslav Sobotka to slibuje vyřešit plošnými škrty na ministerstvech. Otázka je, jaká vůle k takovým úsporám bude. Prosadit plošně zkrácení útrat všech ministrů se pokoušel Sobotka letos několikrát, a ani jednou se mu to nepovedlo. Nakonec je definitivně zakázal premiér Paroubek.

Schválit rozpočet na příští rok se i bez nich povedlo hlavně díky tomu, že ekonomika roste pětiprocentním tempem a lidé a firmy odvádějí ze svých výdělků víc peněz - proti loňsku už je ve státní pokladně o sto miliard víc.

Vyšší zadlužení Česka v roce 2007 může mít konkrétní a vážné důsledky. Schodek rozpočtu, který sleduje Evropská komise, by se tím totiž vyhoupl z mantinelů, ke kterým se vláda zavázala.

Sobotkovi úředníci v materiálu k rozpočtu na příští rok varují, že to může Brusel brát jako "velkou rozpočtovou expanzi" a omezit dotace z evropských fondů.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Najdete na iDNES.cz