Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek souhlasí s mírným růstem nájmů

  1:00aktualizováno  1:00
Nový zákon o nájemném z dílny ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka má pomoci rozhýbat po tři roky zamrzlé regulované nájmy. Ale ne moc. Paroubek v něm současně slibuje řadu úliteb, které mají uklidnit voliče s nižšími a středními příjmy a důchodce.

"V žádném případě nemůžu přijmout rychlé skoky nájemného. Okamžitá deregulace je asociální a narušující sociální smír země," několikrát zdůraznil ministr při představování nového zákona.

Jeho vize zvyšování nájemného není nijak razantní. Ve většině obcí v republice by regulované nájmy růst nemusely. K tomu by docházelo jen ve větších městech, dvouciferný roční nárůst by hrozil jen v některých částech Prahy. Ale i to by chtěl Paroubek omezit, a mluví proto maximálně o desetiprocentním nárůstu.

Návrh zákona, který má MF DNES k dispozici, se stropem nepočítá. Je propočítán na několik variant od nejmírnější po tvrdší a růsty cen se liší podle místa. Tempo zvyšování nájemného bude záviset až na tom, jaké cílové nájemné politici stanoví.

Pro začátek se má vypočítat z ceny nemovitostí vyhlašované pro jednotlivá města ministerstvem financí. V úvahu se však mají brát nižší ceny opotřebených bytů. "Tyto ceny se tak někde liší od reálných i o padesát procent," upozorňuje Libor Dellin ze Sdružení majitelů bytů.

Roční nájemné má být z těchto cen stanoveno ve výši tří až sedmi procent. Třeba pro obyvatele Liberce to znamená buď zůstat na dnešních nájmech, nebo platit každý rok o 20 procent navíc.

Paroubek je pro co nejnižší nárůsty a k tomu ještě nabízí paletu sociálních kompenzací. Lidem, u nichž by výdaje na bydlení přesáhly třetinu čistých příjmů, by stát doplácel. "A důchodcům by se mohly zvyšovat nájmy jen o tolik, kolik jim rostou důchody," uvedl Paroubek.

Bonus má přichystaný i pro nájemníky, kteří se nebudou bránit dorovnávání nájmů do tržního. "Když bude pět let spolupracovat, bude mít po této době definitivní cenu nájmu. A ten by se mu mohl dále zvyšovat už jen o inflaci," vysvětluje náměstek ministra Ivan Přikryl. Úředníci však zatím nemají spočítáno, na kolik by všechny doprovodné sociální bonusy státní pokladnu přišly. "Když na to stát nebude mít, budeme hledat jiné řešení," říká Paroubek.

Nový zákon chce dostat do Sněmovny ještě do léta. Změn a spoustu debat však vyvolá už předtím. V nynější verzi se nezamlouvá hlavně zástupcům majitelů bytů, kteří požadují, aby deregulace proběhla do tří let. Se svými názory se snažili prosadit už včera na tiskové konferenci, ale ministr je umlčel.

Už dnes se rozvine první debata na programové konferenci ČSSD. "Plošná podpora toho zákona ještě není, je to dílo ministerstva pro místní rozvoj. Dohoda bude těžká," míní sociálnědemokratický poslanec Evžen Snítilý. To platí i pro koaliční politiky, kteří chtějí až šestinásobné rozdíly mezi regulovanými a tržními nájmy sblížit rychleji.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz