Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek souhlasí s mírným růstem nájmů

  1:00aktualizováno  1:00
Nový zákon o nájemném z dílny ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka má pomoci rozhýbat po tři roky zamrzlé regulované nájmy. Ale ne moc. Paroubek v něm současně slibuje řadu úliteb, které mají uklidnit voliče s nižšími a středními příjmy a důchodce.

"V žádném případě nemůžu přijmout rychlé skoky nájemného. Okamžitá deregulace je asociální a narušující sociální smír země," několikrát zdůraznil ministr při představování nového zákona.

Jeho vize zvyšování nájemného není nijak razantní. Ve většině obcí v republice by regulované nájmy růst nemusely. K tomu by docházelo jen ve větších městech, dvouciferný roční nárůst by hrozil jen v některých částech Prahy. Ale i to by chtěl Paroubek omezit, a mluví proto maximálně o desetiprocentním nárůstu.

Návrh zákona, který má MF DNES k dispozici, se stropem nepočítá. Je propočítán na několik variant od nejmírnější po tvrdší a růsty cen se liší podle místa. Tempo zvyšování nájemného bude záviset až na tom, jaké cílové nájemné politici stanoví.

Pro začátek se má vypočítat z ceny nemovitostí vyhlašované pro jednotlivá města ministerstvem financí. V úvahu se však mají brát nižší ceny opotřebených bytů. "Tyto ceny se tak někde liší od reálných i o padesát procent," upozorňuje Libor Dellin ze Sdružení majitelů bytů.

Roční nájemné má být z těchto cen stanoveno ve výši tří až sedmi procent. Třeba pro obyvatele Liberce to znamená buď zůstat na dnešních nájmech, nebo platit každý rok o 20 procent navíc.

Paroubek je pro co nejnižší nárůsty a k tomu ještě nabízí paletu sociálních kompenzací. Lidem, u nichž by výdaje na bydlení přesáhly třetinu čistých příjmů, by stát doplácel. "A důchodcům by se mohly zvyšovat nájmy jen o tolik, kolik jim rostou důchody," uvedl Paroubek.

Bonus má přichystaný i pro nájemníky, kteří se nebudou bránit dorovnávání nájmů do tržního. "Když bude pět let spolupracovat, bude mít po této době definitivní cenu nájmu. A ten by se mu mohl dále zvyšovat už jen o inflaci," vysvětluje náměstek ministra Ivan Přikryl. Úředníci však zatím nemají spočítáno, na kolik by všechny doprovodné sociální bonusy státní pokladnu přišly. "Když na to stát nebude mít, budeme hledat jiné řešení," říká Paroubek.

Nový zákon chce dostat do Sněmovny ještě do léta. Změn a spoustu debat však vyvolá už předtím. V nynější verzi se nezamlouvá hlavně zástupcům majitelů bytů, kteří požadují, aby deregulace proběhla do tří let. Se svými názory se snažili prosadit už včera na tiskové konferenci, ale ministr je umlčel.

Už dnes se rozvine první debata na programové konferenci ČSSD. "Plošná podpora toho zákona ještě není, je to dílo ministerstva pro místní rozvoj. Dohoda bude těžká," míní sociálnědemokratický poslanec Evžen Snítilý. To platí i pro koaliční politiky, kteří chtějí až šestinásobné rozdíly mezi regulovanými a tržními nájmy sblížit rychleji.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Najdete na iDNES.cz