Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pascal Lamy je novým šéfem WTO

  17:01aktualizováno  17:01
Světová obchodní organizace jmenovala podle očekávání do svého čela Francouze Pascala Lamyho. Bývalý evropský komisař pro obchod vystřídá v čele WTO Thajce Supačaje Paničpakdiho, jehož funkční období končí 31. srpna.

"Blahopřeji Pascalovi ke jmenování generálním ředitelem," citovala AP současného šéfa. "Jeho zkušenosti v obchodě, jeho cit pro detail a jeho historie v řízení institucí dávají záruky, že bude skvělým ředitelem," dodal.

Lamy sice nebyl jediným adeptem na post šéfa WTO, o jeho kandidatuře se ale rozhodlo už v poklovině května. Tehdy uruguayský diplomat Carlos Perez del Castillo oznámil, že svou kandidaturu stáhne. - více zde

WTO se při letošní volbě ze všech sil snažila vyhnout problémům, které provázely poslední výběr nového šéfa. V roce 1999 se WTO nesmiřitelně rozdělila do dvou táborů a na jednom šéfovi se nemohla shodnout, protože musí taková rozhodnutí dělat konsenzem.

Krize se vyřešila tím, že oba rivalové, Thajec Supačaj Paničpakdi a Novozélanďan Mike Moore, se dohodli, že každý bude ve funkci tři roky.

KDO JE PASCAL LAMY

Francouz Pascal Lamy nejdřív radil v otázkách obchodu francouzské vládě, a poté pět let vedl obchodní politiku Evropské unie, a nepřímo tak ovlivňoval zhruba pětinu světového obchodu. 

V praktické rovině bude mít Lamy za úkol dovést do konce jednání tzv. Katarského kola, které má odstranit bariéry ve světovém obchodě, v rovině diplomatické pak musí udržet smír mezi bohatými státy na jedné a rozvojovými na druhé straně. Lamy, který absolvoval tři vysoké školy - ekonomii, politické vědy a veřejnou správu, celou svou kariéru spojil se státní službou.

Na začátku 80. let si ho na pozici svého poradce vytáhl ministr hospodářství Jacques Delors z odboru financí, kam Lamy v roce 1975 nastoupil jako úředník. Společně s Delorsem, pozdějším šéfem Evropské komise, pak Lamy prorazil do Bruselu, kde devět let pracoval jako šéf Delorsovy osobní kanceláře.

V roce 1995 pak udělal úkrok do podnikové sféry, když se v týmu vysokých manažerů podílel na přípravě privatizace Crédit Lyonnais. Aféra se špatnou situací finančního domu, kterému by bez pomoci státu hrozil krach, nicméně na Lamyho štítu neulpěla.

V roce 1999 tak byl na základě dohody mezi předsedou EK Prodim a francouzskou vládou jmenován komisařem pro obchod. 

Pascal Lamy je otcem tří synů, vášnivým běžcem (jogging údajně provozuje každé ráno a běžel i proslulý newyorský maratón) a často se údajně věnuje taktéž cyklistice.
Zdroj: ČTK

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Najdete na iDNES.cz