Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Developer Passer pokračuje v odkupování kanceláří, které dříve prodal

  7:00aktualizováno  7:00
Pražský developer Radim Passer a jeho firma Passerinvest chtějí dokončit projekt pražské čtvrti BB Centrum. Kromě plánování dalších budov tak Passer nyní jedná o zpětném odkupu dalších dvou etap, které kdysi prodal.

Letecký pohled na komplex BB Centra. | foto: Passerinvest

Vykoupit zpět domy, které dřív postavil a prodal, dostavět další kancelářské a bytové budovy. K tomu hotel, park a náměstí. A až bude celé „město ve městě“ na pražské Michli hotové, vpustit do firmy vnější investory. Třeba přes burzu. Hotovo by mohlo být do sedmi let.

To jsou plány, které má Passer se svým BB Centrem. V současnosti na něm pracuje jak zpětnými odkupy, tak i přípravou nových staveb. Kvůli tomu nedávno navýšil základní kapitál své společnosti Passerinvest Group.

Devatenáct let práce

BB Centrum, které začalo vyrůstat v roce 1997, nyní tvoří celkem 17 etap, z toho 12 kancelářských. V nich dnes sídlí nájemci jako ČEZ, O2, Škoda Auto, UniCredit Bank, Microsoft, HP, GE Money Bank nebo Huawei.

U kancelářských budov je běžné, že je developer po dostavení pronajme a plné potom prodá investorovi - často některému z fondů. Takto společnost prodala devět z nich. Passerinvest se však nedávno rozhodl, že budovy bude vykupovat zpět.

Fotogalerie

Proč? „Chtěli bychom vytvořit produkt zajímavý pro dlouhodobé investory. A současně vytvořit živý městský celek, který není jen o kancelářích. Z těchto důvodů preferujeme, aby všechna aktiva byla součástí Passerinvest Group,“ vysvětluje své záměry zakladatel a většinový majitel developerské společnosti Passer.

Dosud už vykoupil zpět dvě budovy - kancelářské domy označované jako Alpha a Beta. O dalších dvou nyní jedná. „Byli bychom rádi, aby zhruba v polovině roku byla tato transakce hotová. A věřím, že by v letech 2016 až 2017 ještě k dalším zpětným odkupům mohlo dojít. Kdyby šlo všechno dobře, tak si myslím, že by se nám celý odkup v nejbližších třech letech podařil,“ říká Passer s tím, že v tuto chvíli je podle něj až na jednu výjimku otevřená cesta ke všem dříve prodaným kancelářským domům.

Kromě toho chce Passerinvest BB Centrum i dostavět. Dosud na Praze 4 developer postavil nemovitosti o celkové výměře přibližně čtvrt milionu čtverečních metrů. Ve srovnání s plány je tak přibližně ve dvou třetinách.

V plánu je i Muzeum Bible

„Pokud by se dokončily všechny etapy, o kterých uvažujeme, tak by to měly být ještě tři rezidenční etapy, dvě kancelářské, hotel s konferenčním centrem a Muzeum Bible. Kromě toho by měl vzniknout ještě dvouhektarový park a tři nová náměstí,“ vypočítává dvaapadesátiletý podnikatel.

Developer Radim Passer.

Developer Radim Passer.

První na řadě bude pravděpodobně hotel. Na něj už má Passerova skupina vykoupeny všechny pozemky a posuzuje se dopad na životní prostředí. „Jsme přesvědčeni o tom, že když se nevyskytnou nějaké zásadní problémy, tak bychom přibližně za rok začali stavět,“ odhaduje Passer.

Až bude celý komplex budov dostavěný a dokoupený, uvažuje Passer o tom, že vstoupí na burzu. Spíše než developerská společnost Passerinvest by však na burzu vstoupilo BB Centrum. „Já si myslím, že komerční developeři nemají na burze co dělat,“ vysvětluje to Passer.

K úpisu by tak nabídl spíše realitní společnost, jejíž příjmy stojí na pronájmech. „Konzervativní investiční produkt, kde by lidé bez očekávání nějakých spekulací měli zajištěný výnos okolo pěti až sedmi procent ročně,“ doplňuje.

Hluboce věřící křesťan Passer postavil v areálu BB Centra i několik neziskových projektů. Nachází se tam tak nyní kostel se společenským centrem, křesťanská škola a školka. Čeká se na zmíněné Muzeum Bible. Stavba těchto budov byla ale Passerovou soukromou záležitostí.

„To nefinancovala Passerinvest Group, protože by to nebylo fér vůči těm menšinovým akcionářům, kteří nesdílejí tyto hodnoty,“ vysvětluje.

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Lidl hledá další místa pro své prodejny, objeví se i v centrech měst

(Ilustrační snímek)

Německý diskontní řetězec Lidl loni soustředil síly hlavně na modernizaci prodejen. Letos navíc pro ně hledá nové...

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Najdete na iDNES.cz