Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Patronů není nikdy dost, znělo nad mladým vínem

  22:58aktualizováno  14. listopadu 6:40
Prozářený průhled ve vratech do sklepa dvaadevadesátiletého bořetického vinaře Antonína Lúbala zakryje postava. Pán s koštýřem v ruce zaostří a vítá místního starostu. "Pane, Lúbal, přišel jsem vás pozvat na tu zítřejší slávu. Bude Martina, budeme otevírat mladé víno," hlaholí starosta.
Bývalý starosta Bořetic Václav Petrásek

Bývalý starosta Bořetic Václav Petrásek - víno, alkohol | foto: Josef Albrecht

Pan Lúbal se hlasitě směje: "Ale starosto, co má Svatý Martin společného s vínem" Já i můj táta i můj dědek jsme se klaněli vždycky jenom Urbanovi."

Starosta Václav Petrásek sice připouští, že zmínky o Martinovi a víně hledal jenom těžko, ale nenechává se odbýt. "No jo, na tom něco je, ale nových tradic je nám třeba," říká s úsměvem a v jeho dlani už mizí sklenka, kterou starý pán rychle naplní ze svého koštýře. "Jen si dejte starosto, ukažte, já vám ještě zavdám," říká pan Lúbal.

Zatímco v mnoha vesnicích na jihu Moravy si na novou tradici, která přišla na začátku devadesátic let z Rakouska, rychle zvykli, v Bořeticích sice také mluví o svatomartinském víně, ale nesvětí jej.

"My prostě jen otevřeme první mladé víno, dáme si svatomartinskou husu a potěšíme se z nového vína," vysvětluje starosta s tím, že místní vinaři nosívají víno do kostela až v prosinci, na svátek Jana Evangelisty.

A přece i tady je možné najít výjimku. Když odpolední sluníčko rozsvítilo vinohrady na úbočích Kraví hory v Bořeticích na jihu Moravy do pestrých odstínů, před vchody do několika sklepů se objevují cedule, které oznamují, že je Svatého Martina, čas pro oslavu nové tradice.

"Jasně to si nemůžeme nechat ujít," říká například vinař ve středních letech, který ještě narychlo barví fasádu. Když nalévá ve svém sklepě, hrdě oznamuje: "Dneska tady bude veselo."

Například v nedalekém Mikulově žijí přípravami na svatomartinskou slávu už několik dní předem. "Víno budeme světit na zámku, je to pro nás událost," plánuje těsně před jedenáctým listopadem Vojtěch Pazderka, hlavní postava mikulovského spolku Moravín.

Když se pan Pazderka, jehož rod platí za znalce a milovníky vína a jehož otec řídil střední vinařskou školu v nedalekých Valticích, schází jedenáctého listopadu dopoledne ve sklepě s duchovním Karlem Janouškem, oba si na téma Martin svorně notují. "Víno je boží nápoj, v bibli se v něm dokonce mluví častěji než o vodě. Čím více bude mít patronů, tím lépe," libuje si Karel Janoušek, který o víně mluví jako znalec i proto, že prožil mnoho let ve službách Vatikánu.

Přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut v bořetickém hotelu Kraví hora místní vinaři otevírají první láhve mladého vína. "Francouzi mají beaujolais, my máme Svatomartinské," zní na slavnostním přípitku. Pan Lúbal u něj chybí. "Asi zapomněl, uvidíme, jestli přijde aspoň na husu nebo na kačenu," směje se starosta.

Podobnou slávu prožívali milovníci vína na mnoha místech v Česku. Dokonce i u orloje. Více ZDE

O pár hodin později se sál mikulovského zámku změní v improvizovanou katedrálu. Jako hosté se tady scházejí místní vinaři a na stolech stojí spousta lahví s jejich mladými víny.

"Přejme si všichni, aby tato vína byla skvostná. Taková, aby se i Bohu líbila. Je v nich spousta práce a to je na nich to nejkrásnější," prohlásí Karel Janoušek krátce před tím, než jedno po druhém vysvětí. Ve své řeči sice vzývá Martina, ale na svatého Urbana nezapomene.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...Najdete na iDNES.cz