Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Prodejny nám neničí EET, ale vylidňování obcí, říká šéf družstev COOP

  • 117
Největší maloobchodní řetězec v republice - Skupina COOP - byl podle svého předsedy Pavla Březiny na elektronickou evidenci tržeb včas připraven. „Je možné, že podvádět se bude i po zavedení EET dál,“ říká Březina. Někteří prodejci totiž podle něj mají přichystané dvě pokladny. Je ale přesvědčen, že evidence tržeb za úbytek prodejen na venkově nemůže.

COOP, Svaz českých a moravských spotřebních družstev, zastupuje 47 družstev v celé republice, která provozují zhruba 2 900 prodejen.

Jak se prodejny COOP chystaly na druhou vlnu EET?
Většina našich družstev už EET spustila s měsíčním až dvouměsíčním předstihem. Nechtěla čekat až na poslední chvíli jako někteří malí podnikatelé.

Takže všechny prodejny COOP evidují od 1. března tržby v systému?
Předpokládám to, neumím si představit, že by to tak nebylo.

Pavel Březina, šéf skupiny COOP

Zaznamenali jste v souvislosti s EET prodlevy při vydávání účtenek?
Nikdo s tím neměl žádný problém, žádné výpadky systémů nebyly hlášeny. Pokud zrovna zlobí internetové připojení v dané prodejně, tak se tržba zaznamená a odešle se, až když je připojení v pořádku. Zákazník pokaždé dostane vytištěnou účtenku.

Museli jste prodavače zaučovat v práci s pokladnami?
Ne, většinou už léta využíváme systémy, které se pouze upravily. Pro prodavače se nic nezměnilo, jen účtenka je delší o potvrzovací kódy. Pár družstev se šedesáti až sedmdesáti menšími prodejnami nicméně mělo zastaralé pokladny, které nešlo napojit na internet. Stálo je to kvůli tomu 70 až 80 tisíc korun na pokladní místo, tedy několik milionů. Nová povinnost EET je k tomu donutila, ta družstva to nepotřebovala.

Sedmdesát tisíc na jedno pokladní místo? Není to moc?
Není. Musíte mít počítač, obrazovku, váhu, skener. Všechno musí být kompatibilní, na váhu musíte mít certifikace. K tomu družstvo potřebuje centrální mozek, který údaje zpracovává.

Koho se týká druhá vlna EET: jeden řezník vám účtenku dá, druhý nemusí

A nemohly by si malé prodejny pořídit nejlevnější systém, na který prodavač jen markuje částku a tu odesílá do systému?
To si může dovolit večerka, která to dělá na koleni. Když to řešíte za více prodejen, má smysl udělat to pořádně a půjdete do kvalitního systému. Je to sice náklad, ale je to propojené s účetnictvím a samotná data jsou také výhodou.

Slibujete si od zavedení EET potření nekalé konkurence, která nepřiznává tržby?
Dodavatel, který objíždí malé prodejny, mi říkal, že v některých jsou vybaveni dvěma pokladnami – tou původní a novou, připravenou na EET. Je pak otázka, zda přes tu novou nebudou evidovat jen část tržeb. Údajně to tak dělají některé restaurace, protože vědí, které lidi mohou kasírovat bez účtenky a komu ji radši dát.

Myslíte si, že si zákazníci nevšimnou, že nedostávají účtenku s potvrzovacím kódem?
Myslíte ty staré babičky? Asi bude třeba rozlišovat, komu to dáte, a komu ne. Nedělám si iluze, že by to kontrolní orgány dokázaly postihnout a někomu to prokázat.

Musela některá prodejna COOP skončit v souvislosti s EET?
Rozhodně ne. Důvody uzavírání prodejen jsou jiné: nejsou zaměstnanci a v některých malých obcích je ani nemohou zaplatit. Mzdové náklady jsou položkou, která nejvíc zatěžuje prodejnu.

Systém EET nikdo nepotřebuje, řekl v Rozstřelu odpůrce evidence tržeb

Pomáhají vám s udržením prodejen obce?
To záleží na starostovi, jak je pro něj důležité v obci prodejnu udržet. Nejde jen o EET, ale o podporu provozování prodejny, tedy například příspěvek na energie, na nájem, na vybavení. Je to velké téma. Na ministerstvu zemědělství pravidelně zasedá pracovní skupina, která se této problematice věnuje. Týká se to občanské vybavenosti a s tím souvisejícího vylidňování venkova a také zaměstnanosti.

Kolik malých venkovských prodejen je v ohrožení?
Podle naší analýzy jsou ve významném ohrožení obce pod 500 obyvatel. Provozovat tam ziskovou prodejnu potravin, která někoho zaměstnává, přičemž majitel dodržuje všechna pravidla, téměř nejde. Ohroženy jsou i obce do tisíce obyvatel s neatraktivní geografickou polohou a špatnou demografickou strukturou. Je to velký průšvih.

Jaké byly loňské tržby COOP?
Drobně nám vzrostl maloobchodní obrat, čísla budou známa začátkem března (v roce 2015 skupina COOP utržila 27,3 miliardy korun, pozn. red.). Maloobchod obecně loni vykázal poměrně velký růst. Není ale pravda, že když rostou tržby, mají se obchodníci lépe. Mzdy totiž rostly rychleji než produktivita práce.