Pecina nahradil Topolánka v čele VAE Controls a navíc získá část firmy

  11:43aktualizováno  11:43
Expremiéra Mirka Topolánka na postu ředitele ostravské skupiny VAE Controls vystřídal Martin Pecina. Bývalý ministr vnitra získá navíc část firmy, tří ze čtyř majitelů chtějí své podíly ve společnosti prodat.

Pecina naopak aktivně působí ve dvou dceřiných společnostech skupiny, je členem dozorčí rady, a rošádu tak označuje pouze za výměnu navštívenek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ostravská VAE Controls je dodavatelem technologií pro petrochemii, energetiku a vodárenství. Vedení firmy změny ve vedení oznámilo obchodním partnerům a zaměstnancům uplynulý víkend. Topolánka v poslední době zaměstnává především lobbing za stavbu plynovodu Eastring pro holding EPH Daniela Křetínského. V rámci VAE Controls proto poslední dobou stále více ustupoval do pozadí.

Pecina naopak aktivně působí ve dvou dceřiných společnostech skupiny, je členem dozorčí rady, a rošádu tak označuje pouze za výměnu navštívenek. „Ve firmě pracuji už dva roky a pozice generálního ředitele je pro mě jen vizitka,“ říká.

Tři čtvrtiny firmy k mání

Změna nejvyššího managementu je však zároveň předzvěstí proměny majetkové struktury. Tři ze čtyř majitelů – Milan Lindovský, Jiří Štverka a Tomáš Novák – chtějí své podíly ve firmě prodat. Čtvrtinový podíl si plánuje ponechat pouze Leo Matloch.

Pecina přiznává, že menší část VAE Controls Group získá i on sám. „Majitelé dnes shánějí investora, kterých je několik. Jednoho z nich zastupuji já a měl bych také miniaturní podíl ve firmě,“ říká bývalý šéf ministerstva vnitra.

Kdo za ním stojí, nechce Pecina prozatím prozradit. Podle informací serveru iDNES.cz se jedná o dosud nepříliš známého olomouckého podnikatele Milana Bussinowa. Jeho jméno se v minulosti objevilo v několika firmách působících v energetice nebo v oblasti životního prostředí. „Nezlobte se, k tomu se ale nebudu nijak vyjadřovat,“ řekl pro iDNES.cz Bussinow.

Podle informací z trhu se obě strany už dohodly, podepsáno však ještě není. Celá transakce by měla být dokončena do konce roku.

Zatím není ani jasné, na kolik si majitelé své podíly cení. Lidé z branže odhadují hodnotu každého čtvrtinového podílu minimálně na desítky milionů korun.

Vedle Bussinowa po ostravské firmě pokukovali i další zájemci. Mezi nimi měl údajně být i bývalý předseda Fondu národního majetku Michal Hrubý. Ten po odchodu z funkce na konci devadesátých let založil poradenskou společnost Cautor. Mezi klienty Cautoru patří řada energetických firem, takže Hrubý by k oboru mohl mít blízko. Na zaslané dotazy však včera nereagoval.

VAE Controls Group se pod Topolánkovým vedením dařilo významně navyšovat tržby. Obrat firem skupiny po mírném propadu v roce 2014 přesáhl loni 1,6 miliardy korun. VAE Controls dodává technologická řešení prakticky do celého světa.

Oproti častému tvrzení Topolánek neměl po odchodu z politiky ve VAE Controls Group majetkový podíl, zastával pouze manažerskou pozici. „Pravda je taková, že jsem byl čtvrtinovým podílníkem firmy VAE, která vlastnila 34 procent VAE Controls do roku 2000,“ vyjasnil expremiér loni v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

V Rohlíku opět zasahovala policie, odvedla si sedm lidí

Ilustrační snímek

Cizinecká policie ve středu provedla další razii ve skladu českého e-shopu Rohlík.cz. Podle informací iDNES.cz se...

Najdete na iDNES.cz