Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pečivo zdražuje, rohlík bude za dvě koruny

  9:52aktualizováno  9:52
Pro spotřebitele nepříjemné, ale pro pekárny nevyhnutelné zdražení pečiva nastane v nejbližších týdnech. Velcí výrobci se dohodli s obchodními řetězci na zdražení až o pětinu. Cena rohlíku se tak přiblíží dvěma korunám, chléb bude za dvacet.
Rohlík za 1,50 Kč? To už dlouho nebude. Ilustrační foto

Rohlík za 1,50 Kč? To už dlouho nebude. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Obchody Tesco, Albert a Hypernova už oznámily nové ceny základních druhů pečiva.
Kvůli konkurenčnímu boji uvádějí zdražení ostatních položek pouze v procentech.

"Nárůst cen se pohybuje v rozmezí od 10 do 20 procent a týká se jak slaného pečiva, tak sladkých výrobků," přibližuje mluvčí Teska Jana Matoušková.

Obchodníci věří, že jejich zákazníci zdražení pochopí, a neobávají se ani poklesu prodeje. "Zvýšení ceny je natolik mírné a důvody pro ně natolik objektivní, že neočekáváme negativní reakce zákazníků," předpokládá Petr Uchytil z Delvity. V posledních letech navíc ceny pečiva spíše klesaly.

Dokazují to i výsledky nedávného průzkumu MF DNES, v němž společnost Incoma zjišťovala vývoj cen v desítkách obchodů během posledních dvou let. Rohlíky podle tohoto barometru zlevnily o desetinu, chléb dokonce o čtrnáct procent.

S řetězci pekaři stále bojují
Přestože výrobci měli pro zdražení jasné argumenty v rostoucích cenách elektřiny, plynu a ropy, vyjednávání s řetězci se táhla několik týdnů. "Jednání stále ještě probíhají, detaily zatím nemohu komentovat," uvedl Jaroslav Pomp z Delta pekáren. Podle šéfa Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislava Musila je "vyjednávání o cenách neustálý souboj".

Jeho slova se potvrdila i při současných jednáních. Pekaři museli ze svých původních návrhů na zdražení významně slevit. "U třicítky základních položek se nám podařilo navrhované zdražení snížit na polovinu, jejich ceny tak stoupnou asi o 20 procent," přibližuje Kateřina Černá z Aholdu.

Některé řetězce se zdražení brání za každou cenu. "Uděláme vše pro to, aby nedošlo k navýšení cen u pečiva. V případě, že by to dodavatelé chtěli prosadit, bude v naší maximální snaze, aby k tomu nedošlo," zdůrazňuje mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Chléb a rohlíky zdražuje plyn a ropa
Pekárny při zdůvodňování růstu cen argumentují především zvýšením plateb za plynu a elektřinu. Například plyn podražil za poslední rok pro malé a střední odběratele (mezi něž většina pekáren patří) z necelých 700 přibližně na 1000 korun za megawatthodinu.

Pekáren se dotkne i zvýšení minimální mzdy o 425 korun, které se plánuje od 1. července. "Dost lidí v oboru má jako základní plat minimální mzdu, do ní se ale nezapočítávají příplatky a přesčasy," vysvětluje šéf svazu Musil.

Malou náplastí pro peněženky spotřebitelů může být zlevnění čokolády, kávy a čaje, ke kterému by mělo dojít, pokud dnes Senát schválí novelu zákona o dani z přidané hodnoty. U těchto výrobků totiž klesne z 19 na 5 procent. "Budeme rádi, pokud nám to umožní nabídnout zákazníkům toto zboží za nižší ceny," slibuje Jana Matoušková z Teska.

Jak podraží pečivo

Stará cena (v Kč) Nová cena (v Kč)
rohlík 1,50 1,90
houska 1,50 1,90-2
chléb 16-17 20-21
Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Další z rubriky

Rizikové půjčky vévodí českému úvěrovému trhu. Banky ztrácí podíl na trhu

(Ilustrační snímek)

Rizikovým způsobem si půjčuje peníze 28 procent Čechů. Dvě třetiny dlužníků si vzalo půjčku od nebankovních společností...

Aplikace místo léků. Telemedicína má šanci se prosadit

Ilustrační foto

České zdravotnictví dlouho odolávalo, ale už se začíná měnit. Rozšíření dálkového monitoringu pacientů s různými...

T-Mobil loni zvýšil tržby o dvě procenta, má šest milionů zákazníků

Ilustrační fotografie

Mobilní operátor T-Mobile má v současné době nejvíce zákazníků na trhu. Jejich počet loni stoupl o 128 tisíc na 6,176...

Najdete na iDNES.cz