Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pečivo zdražuje, rohlík bude za dvě koruny

  9:52aktualizováno  9:52
Pro spotřebitele nepříjemné, ale pro pekárny nevyhnutelné zdražení pečiva nastane v nejbližších týdnech. Velcí výrobci se dohodli s obchodními řetězci na zdražení až o pětinu. Cena rohlíku se tak přiblíží dvěma korunám, chléb bude za dvacet.
Rohlík za 1,50 Kč? To už dlouho nebude. Ilustrační foto

Rohlík za 1,50 Kč? To už dlouho nebude. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Obchody Tesco, Albert a Hypernova už oznámily nové ceny základních druhů pečiva.
Kvůli konkurenčnímu boji uvádějí zdražení ostatních položek pouze v procentech.

"Nárůst cen se pohybuje v rozmezí od 10 do 20 procent a týká se jak slaného pečiva, tak sladkých výrobků," přibližuje mluvčí Teska Jana Matoušková.

Obchodníci věří, že jejich zákazníci zdražení pochopí, a neobávají se ani poklesu prodeje. "Zvýšení ceny je natolik mírné a důvody pro ně natolik objektivní, že neočekáváme negativní reakce zákazníků," předpokládá Petr Uchytil z Delvity. V posledních letech navíc ceny pečiva spíše klesaly.

Dokazují to i výsledky nedávného průzkumu MF DNES, v němž společnost Incoma zjišťovala vývoj cen v desítkách obchodů během posledních dvou let. Rohlíky podle tohoto barometru zlevnily o desetinu, chléb dokonce o čtrnáct procent.

S řetězci pekaři stále bojují
Přestože výrobci měli pro zdražení jasné argumenty v rostoucích cenách elektřiny, plynu a ropy, vyjednávání s řetězci se táhla několik týdnů. "Jednání stále ještě probíhají, detaily zatím nemohu komentovat," uvedl Jaroslav Pomp z Delta pekáren. Podle šéfa Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislava Musila je "vyjednávání o cenách neustálý souboj".

Jeho slova se potvrdila i při současných jednáních. Pekaři museli ze svých původních návrhů na zdražení významně slevit. "U třicítky základních položek se nám podařilo navrhované zdražení snížit na polovinu, jejich ceny tak stoupnou asi o 20 procent," přibližuje Kateřina Černá z Aholdu.

Některé řetězce se zdražení brání za každou cenu. "Uděláme vše pro to, aby nedošlo k navýšení cen u pečiva. V případě, že by to dodavatelé chtěli prosadit, bude v naší maximální snaze, aby k tomu nedošlo," zdůrazňuje mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Chléb a rohlíky zdražuje plyn a ropa
Pekárny při zdůvodňování růstu cen argumentují především zvýšením plateb za plynu a elektřinu. Například plyn podražil za poslední rok pro malé a střední odběratele (mezi něž většina pekáren patří) z necelých 700 přibližně na 1000 korun za megawatthodinu.

Pekáren se dotkne i zvýšení minimální mzdy o 425 korun, které se plánuje od 1. července. "Dost lidí v oboru má jako základní plat minimální mzdu, do ní se ale nezapočítávají příplatky a přesčasy," vysvětluje šéf svazu Musil.

Malou náplastí pro peněženky spotřebitelů může být zlevnění čokolády, kávy a čaje, ke kterému by mělo dojít, pokud dnes Senát schválí novelu zákona o dani z přidané hodnoty. U těchto výrobků totiž klesne z 19 na 5 procent. "Budeme rádi, pokud nám to umožní nabídnout zákazníkům toto zboží za nižší ceny," slibuje Jana Matoušková z Teska.

Jak podraží pečivo

Stará cena (v Kč) Nová cena (v Kč)
rohlík 1,50 1,90
houska 1,50 1,90-2
chléb 16-17 20-21Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Ilustrační snímek

Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...Malí podnikatelé nebudou muset evidovat online. Nová koalice bránila EET

Ilustrační snímek

Podnikatelé, u nichž hotovostní platby nepřevýší 200 tisíc korun, by podle vlády nemuseli být připojeni k internetu a...

Velké propouštění začíná. V Tesle přijde o místo 3 600 zaměstnanců

Tesla Roadster 2

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla propustí 3 600 lidí, což představuje zhruba devět procent jeho pracovní...

Tolik hospod v ČR roky nebylo. Trápí je nedostatek kuchařů i pokles tržeb

Ilustrační snímek

V Česku vzniklo loni nejvíce hospod a restaurací za posledních pět let. V přepočtu na obyvatele je jich nejvíce ve...

Další z rubriky

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...

Vedení pošty převzal Roman Knap. Má za úkol škrtat v managementu

Nový generální ředitel České pošty Roman Knap.

Do funkce generálního ředitele České pošty zasedl Roman Knap. A hned poté se od ministra vnitra v demisi Lubomíra...

Rozdělování dotací z norských fondů je zbytečně složité, tvrdí NKÚ

Ilustrační snímek

Za zbytečně složitý a administrativně náročný považuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) systém, kterým jsou v Česku...

Najdete na iDNES.cz