Rohlík za 1,50 Kč? To už dlouho nebude. Ilustrační foto

Rohlík za 1,50 Kč? To už dlouho nebude. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Pečivo zdražuje, rohlík bude za dvě koruny

  • 378
Pro spotřebitele nepříjemné, ale pro pekárny nevyhnutelné zdražení pečiva nastane v nejbližších týdnech. Velcí výrobci se dohodli s obchodními řetězci na zdražení až o pětinu. Cena rohlíku se tak přiblíží dvěma korunám, chléb bude za dvacet.

Obchody Tesco, Albert a Hypernova už oznámily nové ceny základních druhů pečiva.
Kvůli konkurenčnímu boji uvádějí zdražení ostatních položek pouze v procentech.

"Nárůst cen se pohybuje v rozmezí od 10 do 20 procent a týká se jak slaného pečiva, tak sladkých výrobků," přibližuje mluvčí Teska Jana Matoušková.

Obchodníci věří, že jejich zákazníci zdražení pochopí, a neobávají se ani poklesu prodeje. "Zvýšení ceny je natolik mírné a důvody pro ně natolik objektivní, že neočekáváme negativní reakce zákazníků," předpokládá Petr Uchytil z Delvity. V posledních letech navíc ceny pečiva spíše klesaly.

Dokazují to i výsledky nedávného průzkumu MF DNES, v němž společnost Incoma zjišťovala vývoj cen v desítkách obchodů během posledních dvou let. Rohlíky podle tohoto barometru zlevnily o desetinu, chléb dokonce o čtrnáct procent.

S řetězci pekaři stále bojují
Přestože výrobci měli pro zdražení jasné argumenty v rostoucích cenách elektřiny, plynu a ropy, vyjednávání s řetězci se táhla několik týdnů. "Jednání stále ještě probíhají, detaily zatím nemohu komentovat," uvedl Jaroslav Pomp z Delta pekáren. Podle šéfa Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislava Musila je "vyjednávání o cenách neustálý souboj".

Jeho slova se potvrdila i při současných jednáních. Pekaři museli ze svých původních návrhů na zdražení významně slevit. "U třicítky základních položek se nám podařilo navrhované zdražení snížit na polovinu, jejich ceny tak stoupnou asi o 20 procent," přibližuje Kateřina Černá z Aholdu.

Některé řetězce se zdražení brání za každou cenu. "Uděláme vše pro to, aby nedošlo k navýšení cen u pečiva. V případě, že by to dodavatelé chtěli prosadit, bude v naší maximální snaze, aby k tomu nedošlo," zdůrazňuje mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Chléb a rohlíky zdražuje plyn a ropa
Pekárny při zdůvodňování růstu cen argumentují především zvýšením plateb za plynu a elektřinu. Například plyn podražil za poslední rok pro malé a střední odběratele (mezi něž většina pekáren patří) z necelých 700 přibližně na 1000 korun za megawatthodinu.

Pekáren se dotkne i zvýšení minimální mzdy o 425 korun, které se plánuje od 1. července. "Dost lidí v oboru má jako základní plat minimální mzdu, do ní se ale nezapočítávají příplatky a přesčasy," vysvětluje šéf svazu Musil.

Malou náplastí pro peněženky spotřebitelů může být zlevnění čokolády, kávy a čaje, ke kterému by mělo dojít, pokud dnes Senát schválí novelu zákona o dani z přidané hodnoty. U těchto výrobků totiž klesne z 19 na 5 procent. "Budeme rádi, pokud nám to umožní nabídnout zákazníkům toto zboží za nižší ceny," slibuje Jana Matoušková z Teska.

Jak podraží pečivo

Stará cena (v Kč) Nová cena (v Kč)
rohlík 1,50 1,90
houska 1,50 1,90-2
chléb 16-17 20-21