Peltrám i Zelený popřeli, že by chtěli prodat České dráhy do Německa

  18:23aktualizováno  18:23
- Ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám popřel, že by jeho úřad uvažoval o prodeji Českých drah Německým drahám, jak tvrdí šéf železničních odborů Jaromír Dušek. "To je záležitost na psychiatra," prohlásil Peltrám v Českém rozhlase a uvedl, že o ničem takovém stát vůbec neuvažoval. To po něm potvrdil i generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený. Dušek však na svém tvrzení trvá. "Klidně dnes zveřejním důkazy," uvedl.

Z tiskové konference ministra Peltráma a předsedy představenstva Deutsche Bahn Johannese Ludewiga
Na odpolední tiskové konferenci popřel jak ministr Peltrám, tak šéf Deutsche Bahn Johannes Ludewig, že by Deutsche Bahn kupovala majetkový podíl v Českých drahách. Během jednání předesedy představenstva Deutsche Bahn v České republice byla projednávána spolupráce s českou stranou, která by se týkala nákladní dopravy a modernizace koridoru Praha-Norimberk. Začátek této akce je ale očekáván až v roce 2005.

Jednání s ministrem Peltrámem se týkala pomoci německé strany s transformací Českých drah. Deutsche Bahn prošla v minulosti taktéž transformací ze státní organizace na akciovou společnost a proto nabídla české straně tým odborníků.

Znění faxu zaslaného Johannesem Ludewigem ministru Peltrámovi (viz fotogalerie) zní : "Vážený pane ministře, srdečně Vám děkuji za možnost, že se můžeme osobně setkat dne 13.7. 1999 ve 14:30 hod. v Praze. Rád bych si s Vámi vyměnil názor na privatizaci ČD a prosondoval možnosti eventuální účasti DB na tomto procesu. Těším se, že tento náš nezávazný rozhovor bude oboustranně příjemný. S přátelským pozdravem ... (nečitelný podpis)."


Jak šéf Deutsche Bahn vysvětlil později, privatizací rozumí transformaci státní organizace na akciovou společnost, i když všechny akcie zůstanou v držení státu. Ministr Peltrám nicméně nevyloučil možný vstup němekých drah do Českých drah někdy v budoucnosti, jak ale dodal, "toto téma rozhodně není na pořadu dne."

Dopolední vývoj

Peltrám uvedl, že prodej Českých drah nepřipadá v úvahu a že vláda vůbec nemá v úmyslu prodávat dopravní sítě zahraničním partnerům. To prohlásil i šéf drah Dalibor Zelený. "Deutsche Bahn jsou naším největším konkurentem," řekl.

Na otázku, o čem tedy dnes bude jednat s generálním ředitelem německých drah, Peltrám uvedl, že jde pouze o zdvořilostní návštěvu.

Jaromír Dušek si však za svým tvrzením stojí. "Byl bych rád, kdybych se mýlil, ale jsem schopen dokázat, že nejsem případ pro psychiatra," uvedl v Českém rozhlase. "Existují doklady o chystaném prodeji," zdůraznil a dodal, že je může zveřejnit klidně po jednání ministra Peltráma s německým ředitelem.

Pondělní vývoj
Předseda železničních odborů Jaromír Dušek uvedl, že ministerstvo dopravy se chystá prodat České dráhy jejich největšímu evropskému konkurentovi Deutsche Bahn (Německé dráhy). "Generální ředitel německých drah Johannes Ludewig má o této nabídce jednat s ministrem Peltrámem toto úterý v Praze," řekl Dušek.

Ministerstvo dopravy a spojů potvrdilo návštěvu šéfa Bundes Bahn Ludewiga v Praze a jeho jednání s ministrem Peltrámem, o obsahu rozhovoru však odmítlo sdělit bližší podrobnosti.

Náměstek ministra dopravy pro železnici Jaroslav Vrána potvrdil, že Deutsche Bahn mají o českou železnici zájem. Osobně však tento postup nepodporuje, protože soudí, že České dráhy mají ještě šanci.

Ministerstvo podle Duška prodává poslední existující a funkční síťový segment - České dráhy - zahraničnímu kapitálu bez vědomí vlády, parlamentu, vedení drah, Správní rady a sociálních partnerů. "A to se neví za kolik, co vlastně, a ani zda to má vést k rozvoji nebo k totálnímu útlumu, protože České dráhy jsou v nákladní přepravě největším konkurentem německých drah," zdůraznil odborový předák.

Generální ředitel drah Dalibor Zelený řekl, že bude v úterý s německým kolegou jednat o spolupráci. "Budeme podepisovat protokol, který se týká spojení Prahy a Norimberka," uvedl jako příklad. K dalším bodům jednání bude patřit příhraniční spolupráce v osobní dopravě, dodal. K jednání o privatizaci českých železnic Deutsche Bahn se vyjádřit odmítl.

Železnice později sdělily, že jim není nic známo o tom, že by ministerstvo "chtělo prodat České dráhy Němcům". "Překvapuje nás to, protože České dráhy jsou v oblasti nejlukrativnějšího typu přeprav - v oblasti tranzitní přepravy - největším konkurentem Deutsche Bahn. Co do objemu tranzitní přepravy jsou České dráhy druhé v Evropě," uvedla mluvčí drah Zdeňka Celá.

Kopie faxu předsedy představenstva Deutsche Bahn Johannese Ludewiga ministru Peltrámovi

Kopie části faxu předsedy představenstva Deutsche Bahn Johannese Ludewiga ministru Peltrámovi

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Lichtenštejnové chtějí zpět majetek, který jim vzaly Benešovy dekrety

Před sedmdesáti lety zemřel prezident Edvard Beneš

Český stát by měl knížecí rodině Lichtenštejnů vrátit velkou část majetku, o nějž ho v roce 1945 připravily Benešovy...

Polovina poboček České pošty budou do osmi let franšízy, říká společnost

Ilustrační snímek

Česká pošta očekává, že do konce letošního roku bude na partnerské provozovatele převedeno 583 provozoven. Do konce...

Vydělat lze i na zdravotnictví, říká dvojka soukromé zdravotní péče u nás

Podnikatel Sotirios Zavalianis

V českém zdravotnictví se stále více angažují soukromí podnikatelé. Jedním z největších hráčů na tomto trhu je i Řek...

Najdete na iDNES.cz