Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pendolino se připojí k internetu. Dráhy za to zaplatí 20 milionů

  0:23aktualizováno  0:23
České dráhy už vybraly firmu, která má zavést a pět let provozovat internet v pendolinech a následně i v několika stovkách vozů na dálkových spojích. Vyhrála nabídka společnosti Simac Technik, jíž dráhy zaplatí 20 milionů korun. Připojení v pendolinech by mělo začít fungovat příští rok.

Dopravce bude nabízet internetové připojení zdarma, i když se dřív uvažovalo o bezplatném internetu jen v první třídě. | foto: David KurcMF DNES

O internetu v pendolinech se mluví několik let, nástup konkurence na trase mezi Prahou a Ostravou přinese konečně i jeho zavedení. "První jednotka by měla být připravena v lednu příštího roku," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Dopravce nabídne připojení zdarma, dříve přitom mluvil o tom, že by bezplatný internet byl jen v první třídě. Do poloviny příštího roku by mělo mít internet všech sedm jednotek, úpravy však musí schválit Drážní úřad. "Snahou je vše maximálně urychlit. Nicméně je potřeba si uvědomit, že instalační práce budou probíhat pouze během provozních odstávek v nočních hodinách," dodal Šťáhlavský.

Mezi Prahou a Ostravou dosud nabízí internetové připojení ve vlaku pouze RegioJet. Jeho kvalita je však kolísavá, cestující mívají problémy s připojením i na desítky kilometrů dlouhých úsecích.

Podle Jaroslava Štefla, obchodního ředitele Simac Technik, se bude v pendolinu používat jiná technologie, než kterou má RegioJet. "Budeme využívat pokrytí od všech operátorů," sdělil Štefl. Podle něj ani tak nelze garantovat stoprocentní pokrytí. "Společně s operátory ale chceme zlepšit signál podél celé trati," dodal.

Ve všech pendolinech budou konečně zásuvky

Dráhy chystají ještě podstatně větší zakázku: internet chtějí mít i ve zhruba 400 vagonech na dálkové spoje v kategorii Euro a InterCity. Termín jeho zavedení závisí na dostatku peněz.

Bezplatné internetové připojení ve vlacích bude nabízet i společnost LeoExpress, která vyjede na trať mezi Prahou a Ostravou během příštího roku. Například v Německu se za internet platí.

Dráhy vylepšují pendolina pro uživatele notebooků i dosazováním elektrických zásuvek, které dosud v jednotkách s pořizovací cenou téměř tři čtvrtě miliardy za kus chyběly. Nyní už jsou zásuvky ve čtyřech soupravách, do jara je mají mít všechny.

Pendolino se pro dráhy stalo vlajkovou lodí pro konkurenční boj mezi Prahou a Ostravou. Podle dopravce ani nástup konkurence nepřinesl úbytek cestujících, naopak jich přibývá.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Viceprezidentka Korean Air vybuchla na poradě, mrskla vodu po manažerovi

V pořadí šestou společností, která si Airbus A380 objednala je i současný...

Nejmladší dcera ředitele Korean Air a zároveň viceprezidentka společnosti Čo Hjon-min by potřebovala kurz sebeovládání....

Válka autobusů pokračuje. Jančura viní FlixBus z nekalé soutěže

Nové plány autobusového dopravce Student Agency představil majitel společnosti...

Majitel společností Student Agency a RegioJet Radim Jančura se chystá v nejbližších dnech poslat předžalobní výzvu...

Do Mladé Boleslavi zamíří investice za 8,6 miliardy, půjdou na silnice i byty

Mladá Boleslav

V Mladé Boleslavi se ve spolupráci vlády, kraje, města a automobilky Škoda Auto připravuje jedenáct projektů v oblasti...

Najdete na iDNES.cz