Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pendolinu přibude konkurence. Autobusy

  10:31aktualizováno  10:31
Tuhý boj o zákazníka vypukne od začátku příštího roku na trase mezi Ostravou a Prahou. Českým drahám posíleným nově zaváděným spojem, rychlovlakem Pendolino, se postaví firma Student Agency provozující autobusovou přepravu.
Cestující budou volit mezi rychlostí vlaku a nízkou cenou autobusu

Cestující budou volit mezi rychlostí vlaku a nízkou cenou autobusu | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

Ta již jeden vítězný souboj s Českými drahami vybojovala. Na trase mezi Prahou a Brnem dlouhé 257 kilometrů budou jezdit i vlaky Pendolino za pouhých 130 korun.

Základní cena jízdenky na trase z Prahy do Ostravy, delší o sto kilometrů, činí u Českých drah 424 korun. U Pendolina budou jízdenky do druhé třídy stát rovných pět set korun.

"Trasa na Brno je specifická," říká mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. "Cesta po dálnici je o padesát kilometrů kratší a hustá automobilová i autobusová doprava je velkou konkurencí. Proto jsou jízdenky do Brna tak levné."

Vstup Student Agency se vyplatil i obyvatelům Liberecka. Před zavedením její linky stál lístek do Prahy u ČSAD 78 korun. Konkurenční boj přinutil firmu slevit na šedesát korun.

Boj mezi autobusovým přepravcem a drahami může cestujícím přinést jen užitek. A nemusí se omezit jen na silnici. Firma Student Agency uvažuje i o vstup na železnici.

Student Agency: Chceme vozit lidi za rozumnou cenu
"Původně jsme uvažovali o tom, že na lince Ostrava - Praha začneme jezdit již od konce října, ale pak jsme se rozhodli pro první lednovou dekádu," uvedl Radim Jančura, ředitel společnosti Student Agency.

"Důvod posunutí startu nové linky je jednoduchý. Rozhodli jsme se, že lidi necháme trošku povozit Pendolinem. Ten měsíc by jim mohl stačit. Zkusí si to, zjistí, že pět set korun za jednu jízdu do Prahy je celkem dost, a pak budou hledat jinde. A my jim nabídneme jízdenku za 190 korun s tím, že je za čtyři a půl hodiny zavezeme do hlavního města," naznačil strategii při získávání zákazníků Radim Jančura.

Jízdní řád firmy Student Agency pro spoje mezi Ostravou a Prahou ještě není hotový, pracuje se na detailech, ale několik věcí už je jistých. Autobusy budou jezdit osmkrát denně, v pravidelných tříhodinových intervalech, takže si cestující budou moci vybrat, zda budou chtít do Prahy odcestovat například v osm hodin ráno, nebo v jedenáct hodin večer.

Lístek bude ráno dražší, v noci levnější
Cenu jízdenky bude nejvíce ovlivňovat čas odjezdu autobusu. Doprava mezi Ostravou a Prahou bude stát od sto devadesáti do dvou set padesáti korun. Výše ceny se bude odvíjet od času odjezdu jednotlivých linek.

"Ve večerních a nočních hodinách budou autobusy levnější, za spoje v lepších časech si cestující mírně připlatí. Ale ne více než šedesát korun," vysvětlil cenovou politiku firmy Radim Jančura.

České dráhy: Nabízíme komfort, pohodlí a rychlost
Tuhý boj o zákazníka, který vstupem společnosti Student Agency na linku Ostrava - Praha nastává, České dráhy příliš nevzrušuje.

"Autobusy na lince mezi Ostravou a Prahou pro nás nejsou velkým problémem. Kvalita, rychlost jízdy i bezpečnost provozu odpovídá nárokům kladeným na leteckou přepravu. To jsou věci, které autobusoví dopravci nabídnout nemohou," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský o možnostech Pendolina.

Dráhy nasadí Pendolino bez příplatku
O tom, že České dráhy respekt z autobusových dopravců přece jen mají, ale vypovídá cena, jakou nasadily pro soupravu Pendolino jezdící na trase z Prahy do Brna.

"Pendolino je vlak nové generace," řekl tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Uvedl, že kromě zavedení vlaků SC Pendolino České dráhy nabídnou cestujícím další alternativní spojení. Jedním z nich bude například brzký ranní rychlíkový spoj bez jakéhokoliv příplatku, který bude v Praze již přibližně v půl deváté ráno.

"Takový spoj doposud neměli cestující k dispozici. První vlak rychlíkové kategorie z Ostravy přijíždí podle dosavadního jízdního řádu do Prahy přibližně v 11 hodin," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Vlak, nebo autobus?

Pendolino
cena: 460 Kč (Z karta), 500 Kč (2. třída), 600 Kč (1 třída)
doba jízdy: 202 minut
odjezdy: 6x denně
výhody: pohodlí moderního vlaku

Student Agency
cena: 190 Kč - 250 Kč (podle doby odjezdu - ráno dražší, v noci levnější)
doba jízdy: 270 minut
odjezdy: 8x denně (každé tři hodiny)
výhody: noviny, nápoje, film v ceně
Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz