Peněz pro nezaměstnané je méně

  • 34
Lidí bez práce letos bude pravděpodobně více než loni, ale peněz na boj proti nezaměstnanosti bude méně. Úřady práce získaly na vytváření nových pracovních míst, rekvalifikace či veřejně prospěšné práce asi o pětinu menší sumu než loni. V uplynulém roce dostaly úřady práce 3,1 miliardy korun, letos však státní rozpočet počítá pouze s 2,5 miliardami. "Původně jsme žádali o 3,3 miliardy," říká Václav Kužel z ministerstva práce a sociálních věcí.

Proč je nyní méně peněz? Část jich muselo škrtnout při sestavování rozpočtu ministerstvo financí, další ubrali poslanci při jeho schvalování. Menší peníze na boj s nezaměstnaností přitom přicházejí ve chvíli, kdy ekonomika ztrácí dech kvůli nižšímu růstu Evropské unie a počet lidí bez práce se začíná zvyšovat.

Jenom v lednu ztratilo práci 81 tisíc lidí a koncem roku počítá ministerstvo financí s mírou nezaměstnanosti 9,1 procenta. Svou prognózu přitom zhoršilo teprve nedávno, ještě při schvalování státního rozpočtu v závěru loňského roku zněl odhad na 8,4 procenta. Snížit nezaměstnanost se přitom sociálnědemokratické vládě nepodařilo ani při růstu ekonomiky blížící se čtyřem procentům.

Na snížení sumy letos doplatí i regiony s největší nezaměstnaností, jako je ústecký či moravskoslezský kraj, které loni spolkly téměř polovinu peněz určených ke snížení počtu lidí bez práce. "Ačkoli jsme chtěli podíl z loňského roku zvýšit nebo alespoň udržet, nešlo to," říká Kužel. Úřady práce se proto teď musí rozhodnout, jak s menším balíkem peněz vyjít.

"Dostaneme o několik milionů méně. Proto budeme podporovat především programy, které mohou snížit dlouhodobou nezaměstnanost a přispět mladým lidem k lepšímu hledání míst. Některé další programy ale omezit musíme," říká ředitel Úřadu práce ve Frýdku-Místku Libor Černý.

Jinde se prostředky sníží dokonce až o třetinu. "Budeme především podporovat mladé absolventy škol a neziskový sektor, bohužel na některé projekty se opravdu nedostane," uvedla ředitelka pracovního úřadu v Písku Alexandra Zajíčková.

"Dostali jsme místo loňských dvaceti šesti milionů o třetinu méně peněz. V době, kdy propouštějí i velcí zaměstnavatelé, je to nešťastné řešení," varuje ředitel břeclavského úřadu práce Jaroslav Valný.

Na nezbytné minimum se bude muset omezit i nabídka veřejně prospěšných prácí, což budí nelibost starostů. "Veřejně prospěšné práce byly jednou z mála možností, jak aspoň načas nezaměstnanost v obci snížit," říká starosta Roman Watzeinger z Vranova nad Dyjí, kde je až dvacetiprocentní nezaměstnanost.

"V září a říjnu, kdy můžeme zaměstnat nejvíce lidí na veřejně prospěšné práce, tak už na ně nebudou peníze. Je to špatné řešení," je nespokojen starosta Valtic Stanislav Machovský. Na Karlovarsku loni úřady práce přispěly více než pěti miliony korun na platy téměř dvou set lidí. Letos dají na veřejně prospěšné práce jenom v případě, že jim zůstanou peníze.

Více peněz v rámci aktivní politiky zaměstnanosti tak letos stát přidělí pouze na vytváření nových pracovních míst a rekvalifikace, ke kterým se zavážou investoři. Například na vytvoření jednoho pracovního místa v oblasti s nezaměstnaností o polovinu větší, než je celorepublikový průměr, získá investor pobídku dvě stě tisíc korun.