Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze lze získat na telefon, auto i výtah

aktualizováno 
Na většinu příspěvků ze zákona nárok nevyplývá. Zájemci proto musí podat žádost na místním či okresním úřadě. Ty je pak vyhodnocují na základě vyjádření lékaře například žádosti o příspěvky na dopravu či užívání bezbariérového bytu, nebo posouzení finanční situace rodiny - mimo jiné příspěvek na rekreaci či užívání telefonu.

Mimořádné výhody pro těžce zdravotně postižené občany

Mimořádné výhody jsou vymezeny druhem a stupněm zdravotního postižení, který posuzuje lékař. Postiženým občanům je na základě jeho vyjádření vystaven průkaz stupně TP, ZTP nebo ZTP/P. Podle jednotlivých stupňů jsou rozlišeny i výhody:

TP - například omezení jedné končetiny, ztuhlost kyčelního a kolenního kloubu, stav po endoprotéze, postižení cév
- poloviční slevy vstupného na kulturní a sportovní akce, s průkazem ZTP/P platí sleva i pro jeho průvodce.

ZTP - například ochrnutí jedné dolní končetiny, úrazy, nemoci páteře, vady a nemoci srdce, hluchota, chronické vady

ZTP/P - například ztráta dvou končetin, ztuhnutí páteře, slepota, mentální postižení
- bezplatná doprava prostředky městské nebo místní veřejné dopravy
- 75procentní sleva jízdného při dopravě vlakem 2. třídy
- 62procentní sleva na vnitrostátní autobusovou dopravu Mimořádnou výhodou ZTP/P je nárok na bezplatnou dopravu průvodce nebo vodicího psa u nevidomých.

Průkaz může být vystaven na dobu omezenou do další kontroly u lékaře, nebo natrvalo. Žádost o průkaz se podává u příslušného okresního úřadu. Od července se vydávají nové průkazy a vyměňují původní. Výměna proběhne do 31. prosince 2001. Za vydání průkazu se platí 30 korun, pokud ho majitel ztratil nebo zničil uhradí 50 korun. K výměně je nutné doložit stávají průkaz, občanku, rozhodnutí o přiznání mimořádných výhod a jednu fotografii.

Označení aut

Na základě průkazu ZTP nebo ZTP/P si lze vyzvednout ve Sdružení pro zdravotně postižené znak do auta, který umožňuje například parkování na zákazu stání či vjezd na silnice označené "jen zásobování", případně "jen dopravní obsluha". Vydání znaku stojí 34 korun. Platí jeden rok, jeho platnost je třeba prodloužit vždy do 31. března. Policie může kontrolovat nejen označení, ale i průkaz, který sdružení ke znaku vydává, případně průkaz ZTP, ZTP/P.

Příspěvek na zakoupení, celkovou opravu a úpravu motorového vozidla

- na zakoupení motorového vozidla maximálně 100 000, na celkovou opravu 60 000 korun Přispívá se vždy na dobu 5 let. Výjimečně lze požádat znovu před uplynutím lhůty, pokud byl vůz poškozen, zničen nebo odcizen bez zavinění jeho majitele.
pro koho: lidé odkázaní na individuální dopravu, například po amputaci končetiny v bérci, při úplné obrně, ochrnutí končetin či nehybnosti kloubů.

Zdravotní stav občana vždy posuzuje lékař příslušné okresní správy sociálního zabezpečení na žádost okresního úřadu.

podmínky: Okresní úřad pečlivě sleduje, zda je žadatel opravdu odkázán na individuální dopravu a je neschopný jezdit samostatně městskou hromadnou dopravou. Žadatel nesmí být umístěn k celoročnímu pobytu ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení. Tato podmínka neplatí v případě rodičů (pěstounů) s těžce postiženým dítětem, kteří ho pravidelně navštěvují a vozí. Pokud žije v domácnosti více lidí, kteří splňují podmínky pro tyto dávky, mohou o ně žádat každý sám na sebe. Lidé s těžkým poškozením pohybového a nosného ústrojí mohou navíc požádat okresní úřad o bezúročnou půjčku až 40 tisíc korun.

Příspěvek úplně nebo prakticky nevidomým občanům

- 800 korun měsíčně ke hrazení nákladů na krmení vodicího psa
pro koho: lidé úplně nebo prakticky nevidomí, kteří vlastní vodicího psa Žádost se podává u obecního úřadu.

Příspěvek na zvýšené životní náklady

- až 200 korun měsíčně, například na oděv zničený od používání berlí či vozíku
pro koho: lidé těžce zdravotně postižení, kteří trvale používají ortopedické (berle, vozík), kompenzační (sluchadla) nebo jiné pomůcky, lidé úplně nebo prakticky nevidomí, kteří jsou soustavně pracovně činní, nebo se soustavně připravují na povolání, nebo pobírají sirotčí důchod; ne však invalidní důchod Žádost se podává na obecním úřadě, který dávku i vyplácí.

Příspěvek na topnou naftu a zakoupení topných těles

- ročně až 3000 korun na nákup topné nafty a až 2500 korun na zakoupení topných těles
pro koho: těžce zdravotně postiženým a starým sociálně potřebným občanům Příspěvek poskytuje obec.

Příspěvek na úpravu bytu

- až do výše 70 procent ceny stavebních úprav, maximálně 50 000 korun, nebo nejvýše 100 000 korun při stavbě výtahu
účel: například úprava přístupu do domu, podlahy, elektroinstalace, nábytku, odstranění prahů, přizpůsobení koupelny a WC, zavedení vhodného vytápění, telefonu, výstavba výtahu
pro koho: lidé s těžkým poškozením pohybového a nosného ústrojí, nevidomí Žádost se podává u okresního úřadu.

Příspěvek na úhradu za užívání bezbariérového bytu nebo garáže

- 400 korun měsíčně na nájem bytu, 200 korun za užívání garáže
pro koho: lidé s těžkými vadami nosného nebo pohybového ústrojí, nevidomí Příspěvek poskytují obecní úřady.

Příspěvek na individuální dopravu

3000 korun pololetně
pro koho: lidé s těžkými vadami nosného a pohybového ústrojí, nevidomí, rodiče těžce zdravotně postiženého dítěte Příspěvek poskytují obce.

Příspěvek na rekreaci a lázeňskou péči

do plné ceny poukazu nepracujícím důchodcům, jejichž důchod nepřesahuje měsíčně 2720 korun u jednotlivce a 4880 u dvojice nebo do výše 60 procent poukazu, pokud pobírá jedna osoba důchod do 4000 měsíčně nebo oba do 6000 korun Žádost se podává u obecního úřadu.

Příspěvek na provoz motorového vozidla a úhradu pojistného

Pro majitele průkazu ZTP 5124 korun ročně s výjimkou sluchově postižených, pro držitele ZTP/P 9124 korun ročně. Příspěvek poskytuje okresní úřad.

Příspěvek na zřízení a změnu připojení telefonní účastnické stanice

- až 1000 korun
pro koho: těžce zdravotně postižené osobě, která má průkaz ZTP/P nebo jí byl zvýšen důchod pro bezmocnost Žádost se podává u obecního úřadu, který jej i vyplácí.

Příspěvek na provoz telefonní účastnické stanice

- hradí se paušální poplatek za telefon, provolané minuty si platí uživatel sám
pro koho: zdravotně postižený nebo osaměle žijící člověk starší 70 let Žádat je možné na pověřeném (nemusí být zároveň místně příslušný), obecním úřadě.

Příspěvek na společné stravování

- až do výše 12 korun na jeden oběd, v mimořádných případech lze zvýšit až o 15 procent
pro koho: těžce zdravotně postižený nebo starý občan, který využívá společné stravování Žádá se u obecního úřadu, který příspěvek i vyplácí.

Jednorázové peněžité a věcné dávky

Jednorázové příspěvky řeší svízelné situace, do kterých se může člověk dostat například vinou nemoci, úrazu, ztráty zaměstnání a podobně. Poskytují se v případě, kdy je třeba uhradit mimořádné a nezbytné náklady, na které běžný příjem nestačí. Lze z nich rovněž platit krátkodobé závazky osob umístěných v ústavu nebo v léčebně. Tato dávka se vztahuje i na případy, kdy občan pro svůj zdravotní stav, věk nebo osamělost nemůže uspokojovat své běžné životní potřeby. Žádost o tento typ dávky se podává u příslušného obecního úřadu, který dávku i vyplácí.

Jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek

Tento příspěvek slouží k opatření pomůcky, která zdravotně postiženému odstraní, zmírní nebo pomůže překonat jeho zdravotní postižení.
například - zařízení sloužící vozíčkářům - pro sluchově postižené mimo jiné televizor s teletextem, videorekordér, fax, signalizace domovního zvonku
podmínky: - zdravotní pojišťovna pomůcku plně nehradí nebo nepropůjčuje Žádost se podává u okresního úřadu.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

daně
Nová Sněmovna změní život zaměstnanců i podnikatelů. Tvrdí, že k lepšímu

Politické strany, které usednou v novém parlamentu, se chystají změnit podmínky pro podnikání. Podle předvolebních slibů chtějí snižovat daně z příjmů pro...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Kdo vám pošle důchod? Den po volbách se řeší obří tendr na výplatu penzí

Ministerstvo práce a sociálních věcí vypsalo první pracovní den po volbách obří zakázku na jeden z nejdůležitějších IT systémů státu – na výplatu důchodů. Ten...  celý článek

Ilustrační snímek
Ministerstvo chystá překotné změny v ČSSZ. Jde o stamilionové IT zakázky

V České správě sociálního zabezpečení se chystají personální škatulata. Vznikne nová mocná sekce, která zkombinuje IT a veřejné zakázky. Dosavadní ředitelé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.