Peníze neztrácejí hodnotu, ceny klesají

  • 20
Za stejnou sumu peněz si letos lze koupit víc než před rokem. Poprvé v české historii klesla inflace do záporných hodnot a ceny byly v lednu 0,4 procenta nižší než v lednu 2002. Levnější jsou především potraviny, oděvy, ale také elektřina či zemní plyn.

"Propad míry inflace je způsoben minimálním zvyšování tržních cen v lednu a slabými deregulacemi. Domácí ekonomika zkrátka a dobře postrádá jakékoliv inflační tlaky," říká ekonom Raiffeisenbank Ivo Nejdl.

Meziroční zlevnění potravin se pohybuje v řádu desítek procent. Například ceny vepřového tak proti lednu 2002 klesly o pětinu, brambor o čtvrtinu, cukru a vajec zhruba o dvanáct procent.

Na záporné inflaci má svůj podíl i uvolnění cen energií. Zemní plyn byl levnější o 11,4 procenta, u elektřiny napočítali statistici snížení o 4,7 procenta.

Oproti prosinci 2002 ceny v lednu vzrostly o 0,6 procenta.

Z poklesu cen nebezpečí neplyne
Ačkoli spořebitelé by se mohli z rostoucí hodnoty svých peněz radovat, pro ekonomiku představuje záporná inflace značné riziko.

V takové chvíli se v hospodářství mění relativní ceny a spotřební chování, mnohé firmy zápolí s odbytovými problémy, kvůli nepružným mzdám hrozí propouštění.

Dlouhodobě trvající deflace jsou spojeny s obdodími hlubokých depresí, jako byla například krize ve 30. letech dvacátého století. S podobnými potížemí zápasí v posledních letech i Japonsko.

Komentář Atlantik FT
Analýza Fincentra
o nulové inflaci
Pro tuzemské hospodářství představuje ale záporná inflace jen krátkodobou anomálii. "Deflace bude mít životnost do března. V dubnu překmitne cenová hladina zpět do růstu v souvislosti s úpravami spotřebních daní a kvůli výraznému nárůstu cen plynu," říká Pavel Sobíšek z HVB Bank Czech Republic.