Ekologové kritizovali Evropskou komisi za to, že mnohdy schválí projekt, který je podle jejich názoru nešetrný. Ilustrační foto

Ekologové kritizovali Evropskou komisi za to, že mnohdy schválí projekt, který je podle jejich názoru nešetrný. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Peníze z EU mohou někdy i škodit

  • 27
Česku se zatím jen s velkými potížemi daří získávat peníze z evropských fondů, zároveň existují obavy, že to, co nakonec země dostane, se utratí v nehospodárných projektech či v rozporu s ekologickou politikou Unie.

Organizace Přátelé Země a Bankwatch Network, sledující nakládání s veřejnými prostředky, v pátek v Bruselu prezentovaly mapu, která má upozornit na projekty v nových členských zemích EU, které jsou podle jejich názoru nejkontroverznější.

"Existuje vážná hrozba, že miliardy eur zaplacené daňovými poplatníky budou využity na nesprávné projekty v nových členských zemích," říká Magda Stoczkiewiczová, koordinátorka Bankwatch Network s tím, že v letech 2007 až 2013 by do nových členských zemí EU mělo v rámci různých podpůrných fondů plynout až 157 miliard eur.

V Česku si organizace vybraly čtyři projekty: stavbu dálnice D8 směrem do Drážďan, která podle nich má procházet cennými chráněnými oblastmi, přitom existují alternativní trasy. Gigantický projekt přesunu brněnského nádraží z centra města na jeho okraj a plánovanou stavbu nové spalovny odpadů v Opatovicích.

Jako poslední uvedly vltavsko-odersko-labský kanál, který má spojit tyto tři evropské řeky, nicméně podle ekologů zničí tamní živočichy. Zástupci organizací v pátek zdůrazňovali, že rozhodně nechtějí bránit ekonomickému rozvoji v daných oblastech.

"Naopak. Ale domníváme se, že například stavba spalovny je předimenzovaná, zbytečně drahá, nepovzbuzuje například levnější recyklaci či jiné typy zpracovávání, které by navíc mohly přinést nová pracovní místa," uvedl Martin Konečný, který se v organizaci Přátelé Země zabývá evropskými fondy.

"Všechny projekty musí projít posouzením vlivu na životní prostředí, vyžaduje to Evropská komise," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová k výhradám ekologů. Dodala, že například opatovická spalovna, jejíž stavbu podporuje tamní kraj, ještě nebyla schválena.

Ekologové kritizovali Evropskou komisi za to, že mnohdy schválí projekt, který je podle jejich názoru "nešetrný či neospravedlnitelný". Komise sice vyžaduje strategické studie dopadů na životní prostředí, ale už je nemůže zpochybňovat.