Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze z evropských fondů se nečerpají, část jich končí u obřích firem

  1:51aktualizováno  1:51
Získat peníze z evropského rozpočtu je natolik obtížné, že většina prostředků zůstává nedotčena v evropských fondech. Ze sedmiletého rozpočtu 347 miliard eur, tedy asi 8,6 bilionu korun, určeného na fondy se vyčerpala zatím jen desetina. Sedmileté období přitom končí už v roce 2013. Informoval o tom ekonomický deník Financial Times.
Peníze v regionálních fondech leží ladem. Ilustrační foto

Peníze v regionálních fondech leží ladem. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Redaktoři Financial Times spolu s institucí pro investigativní žurnalistiku se na čerpání prostředků ze strukturálních fondů podívali podrobněji. Trvalo to osm měsíců, požádali národní úřady o databázi projektů, znamenalo to stáhnout si 600 souborů v 21 řečech.

Zjistili, že chyby a zneužití fondů jsou málokdy potrestané. A že peníze určené pro malé a střední podnikatele končí u velkých firem jako IBM, Nokia, Siemens nebo Coca-Cola. Nebo že jdou do protichůdných projektů – například tabákové firmě a zároveň na protikuřáckou kampaň. Nemluvě o ziscích různých mafií.

Reakce Bruselu byla okamžitá. Není to prý dokonalé, ale není to marné. "Budeme se nadále snažit o zdokonalení regionální politiky, ale nedovolíme, aby se útočilo na její hodnotu a přínos," řekla mluvčí Komise Pia Hansenová s tím, že tyto fondy pomáhají ekonomickému růstu. V roce 2009 jejich příspěvek činil 0,7 procenta HDP pro celou EU.

Příliš zapeklitý systém?

Zpráva Financial Times nahrává britské vládě, která se podle kuloárních informací snaží regionální fondy do budoucna ořezat a rozpočet EU snížit. Nyní každá země posílá do rozpočtu EU zhruba procento HDP. Pokud by se Britům zeštíhlovací manévr na další "sedmiletku" podařil prosadit, což není nereálné, pak by na tom tratili noví členové včetně Česka.

Evropská unie podporuje chudší regiony z peněz bohatších. Jde o Evropský sociální fond a Evropský fond pro regionální rozvoj. Každá země si stanoví své priority a jak bude peníze přidělovat.

Protože však jde o peníze daňových poplatníků, musí být možné je kontrolovat. I proto jsou procesy dost komplikované, protože někdo žádá o peníze na novou výrobní linku, jiný na ubytovnu pro turisty, jiný na opravu památky, stavbu mostu, další na přeškolení nezaměstnaných.

Ale jak to vlastně vypadá, dokážeme čerpat bruselské peníze? Získat aktuální číslo je vždy obtížné a lze se ho dopátrat až zpětně. Včera kvůli tomu dokonce Evropská komise narychlo svolala brífink s experty, kteří měli vysvětlit novinářům, jak to s penězi a pomocí chudším regionům je. I to vypovídá o zapeklitosti celého systému. Mluvčí zkrátka neumí říct, zda Česko čerpá dobře, nebo ne.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Ženy v EU berou v průměru o 16 procent méně než muži, v ČR jsou na tom hůř

(Ilustrační snímek).

Průměrný rozdíl v platech žen a mužů v Evropské unii dosáhl v předloňském roce 16 procent. Nejhorší je v tomto ohledu...

Konec kliček technologických gigantů, Unie jim zdaní obrat

Logo společnosti Facebook

Brusel připravuje nařízení, které uvalí na obrat velkých technologických firem jako Google, Facebook, Apple či Amazon...

Kdy doženeme Západ? Česko se obává úbytku peněz z EU

Přijeďte na Colours of Ostrava a poznejte toto město.

V Bruselu se na jaře naplno rozhoří debata o podobě víceletého finančního rámce Evropské unie pro léta 2021 až 2027 a...

Najdete na iDNES.cz