Peníze z Vítkovic mohli mít politici

Téměř čtvrt miliardy korun, které zmizely z polostátních hutí Vítkovice, skončilo na účtech firmy, kterou založil a spravoval lichtenštejnský právník a ekonom Herbert Batliner. Jeden z nejvlivnějších mužů Lichtenštejnska je již téměř dva roky vyšetřován kvůli skandálu kolem sponzorování bývalé německé vládní strany CDU někdejšího premiéra Helmuta Kohla. Světový tisk ho spojuje i s organizováním praní špinavých peněz v mnoha zemích světa a s aférami s financováním politických stran.

Lidé, kteří prověřovali účetnictví vítkovických hutí, mají podezření, že stamiliony korun mohly skončit na účtech politických stran v Česku.

Batliner v roce 1992 jako zakladatel lichtenštejnské firmy Nalko podepsal předběžnou smlouvu s dceřinou firmou oceláren Vítkovice-Export. Podle smlouvy měl hutím poskytovat poradenské služby. Vítkovice za to v letech 1993 až 1997 zaplatily 12,5 milionu německých marek.

Současné vedení ostravské firmy však nikdy nenalezlo žádné materiály od Nalka ani faktury s přesným popisem prací a věc předalo k prošetření policii. Vedení hutí se domnívá, že peníze byly prostřednictvím fiktivního poradenství záměrně vysávány.

Skutečnost, že za firmu Nalko jednal Herbert Batliner, oficiálně potvrdil i Roman Hradil, který začátkem devadesátých let stál v čele firmy Vítkovice-Export.
V roce 1998 oznámil někdejších šéf ODA Jiří Skalický, že mezi tajnými sponzory strany, kteří přes účet firmy TMC v Lichtenštejnsku poskytli alianci téměř 6 milionů korun, byly právě i polostátní Vítkovice. Tehdejší vedení hutí tuto informaci popřelo.

"V otázce sponzorování měl nejvíce informací někdejší místopředseda ODA Vladimír Dlouhý. Z něho nakonec vypadlo, že sponzory jsou Vítkovice, Phillip Morris a PPF. Tyto firmy však věc popřely, protože měly mnoho důvodů, aby se ke sponzorování nehlásily. Pokud jde o jméno pana Batlinera, to slyším poprvé," uvedl Skalický.

Vladimír Dlouhý včera na žádost o rozhovor reagoval slovy, že je na pracovní schůzce. Při dotazu na sponzorování ODA a případnou roli firem Vítkovice a Nalko řekl: "Jak vás tak poslouchám, tak budu pracovně zaneprázdněn dlouho do večera."

Vítkovice měly důvod svůj sponzorský příspěvek skrývat proto, že v době jeho údajného poskytnutí se připravovaly na manažerskou cestu privatizace. V roce 1997 podepsala manažerská firma Rafis Trading dlouholetého šéfa hutí Václava Pastrňáka s Fondem národního majetku smlouvu o koupi jednoho procenta akcií Vítkovic, která zajišťovala i manažerskou kontrolu nad podnikem.

Stalo se tak poté, co ministerstvo privatizace dva roky předtím připravovaný prodej podniku odložilo. Jak resort privatizace, tak i ministerstvo průmyslu, které byly pro prodej firmy rozhodující, byly v rukou ODA. Druhým důvodem mohlo být, že sponzorování firmy přes daňový ráj v Lichtenštejnsku nepodléhalo zdanění a podle tehdy platných norem bylo nezákonné.

Policie nikdy sponzorování Občanské demokratické aliance nerozkryla. Dva roky sice tým vyšetřovatelů věc prověřoval, ale šetření bylo bez výsledků zastaveno.
Policisté přiznali, že všechny síly napnuli na vyšetření tehdejšího skandálu kolem sponzorování ODS a na alianci už neměli čas.

Nynější vyšetřování případu již zřejmě rovněž do věci jasno nepřinese. Policie pouze prověřuje, za jakých okolností peníze z Vítkovic zmizely. "Sponzorováním stran se nezabýváme," uvedl vyšetřovatel Bohuslav Kvita.

Vyšetřování kauzy nicméně bude zřejmě pokračovat přímo v Lichtenštejnsku, kde Interpol zjistil osoby, které pro Vítkovice pracovaly. Na přímý dotaz, zda cestou právní pomoci má být vyslechnut i Batliner, Kvita pouze řekl: "To nemohu potvrdit ani vyvrátit." Někdejší šéf Vítkovic Václav Pastrňák, za jehož vlády ve firmě peníze do Lichtenštejnska putovaly, nechtěl případ komentovat.

"V roce 1992, kdy byla smlouva s Nalkem podepsána, jsem nebyl v představenstvu. Na další věci se ptejte policie," sdělil Pastrňák. Vítkovice však do Lichtenštejnska poslaly mnohem více peněz, než které skončily na účtech ODA. Firma proto možná sponzorovala přes daňový ráj ve Vaduzu i další strany nebo peníze sloužily ještě k dalším účelům.

Pro verzi, že finance směřovaly na sponzorování stran, hovoří skutečnost, že Batliner byl podle německého tisku podobným způsobem zaangažován do financování německé CDU. Prostřednictvím jeho firem totiž směřovaly nezdaněné peníze na konta dvou nadací, které je později převedly na účty této strany.

Podle někdejšího šéfa firmy Vítkovice-Export Romana Hradila Nalko odvádělo pro hutě dobrou práci. "Poskytovali nám informace o trzích, díky nim jsme zvýšili export do západní Evropy.

Existuje na to mnoho dokladů, které jsem při odchodu z firmy poskytl novému vedení," řekl Hradil. Jeho nástupci však tvrdí, že k dispozici jsou jen žádosti firmy o vyplácení peněz. "Je možné, že něco udělali, i podle právního auditu firmy Deloitte and Touche ovšem šlo jen o obecné informace a vyplácená odměna byla přemrštěná," sdělil zdroj z Vítkovic.

Hvězda právníka a ekonoma Batlinera pomalu upadá. Před více než rokem mu rakouský lidovecký prezident Thomas Klestil vrátil dar ve výši půl milionu šilinků a ztrácí i přízeň podnikatelů.