Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze zkrachovalé banky zatím zůstávají v ČR

  13:17aktualizováno  13:17
Peníze ze zkrachovalé Plzeňské banky mohly skončit ve švýcarské pobočce Dresdner Bank. Chtěla je tam poslat správkyně konkurzní podstaty Luďa Šabatová. Namísto převodu ale teď musí vysvětlovat, proč s takovým nápadem vůbec přišla.

Šabatová chtěla na švýcarské konto převést tři čtvrtě miliardy korun, což je většina peněz z konkurzu Plzeňské banky. Komerční bance, kde peníze dosud leží, se nicméně transakce zdála podezřelá a nahlásila ji finančně-analytickému útvaru ministerstva financí.

To pak převod zablokovalo, proti čemu se Šabatová v pondělí odvolala. V současné době celou kauzu šetří policie.

Šabatová: Jde mi o co nejlepší zúročení
Správkyně konkurzní podstaty ale tvrdí, že celý případ není ničím jiným než velkým nedorozuměním. Do Švýcarska prý peníze převedla proto, že ji tamní banka nabídla úrok 2,41 procenta. V českých peněžních ústavech se pohyboval kolem dvou procent. Tento rozdíl, který Šabatová vyčíslila na osm milionů korun ročně, by se stal součástí konkurzní podstaty.

"Je zřejmé, že peníze uložené ve švýcarské pobočce Dresdner Bank by byly uloženy přinejmenším stejně bezpečně jako v České republice a přitom výhodněji," uvedla.

V žádném případě se nejednalo o soukromé konto Šabatové, uvedl právník Jan Nekola z advokátní kanceláře Toman, Devátý & partneři, která se na přípravě transakce podílela.

Soukromý účet? Nesmysl, říká správkyně
"Nedorozumění zřejmě vzniklo z toho, že účet byl založen jménem Ludi Šabatové, nikoli jménem Plzeňské banky. Správce ovšem vždy jedná svým jménem, nikoli jménem úpadce. Není proto možné založit účet na Plzeňskou banku," řekl Nekola.

Dresdner Bank od počátku věděla, že se nejedná o soukromé peníze, ale o prostředky z konkurzní podstaty, připomněla Šabatová s tím, že se s bankou dohodla, že nedojde k žádným platbám s výjimkou konečného převodu peněz včetně úroků zpět do Česka.

"Jsme si dobře vědomi zvláštních okolností této transakce a jsme s ní srozuměni. Jako finanční instituce, jejíž činnost upravuje švýcarské právo, jsme povinni dodržet nejvyšší standard v boji proti praní špinavých peněz," uvedla Dresdner Bank v dopise, který Šabatová dala novinářům k dispozici.

Pokud soud transakci povolí, nemá proti ní námitky ani věřitelský výbor, řekla Šabatová na tiskové konferenci.

Banku poslalo do konkurzu vedení
Plzeňskou banku do bankrotu poslali sami její šéfové v roce 2003. Jeden z nejmenších peněžních ústavů v Česku se dostal do problémů po prohraném soudním sporu o vytunelované CS fondy, které spravovala. V roce 1997 připustila, aby veškeré peníze fondů odešly na jiné účty a později zmizely v zahraničí.

Soud ji následně nařídil, aby na konto fondů vrátila 1,1 miliardy korun plus statisícové úroky. Na to ovšem banka hotovost neměla a skončila v konkurzu. - více zde

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz