Penta: Praha bude mít druhé letiště u Vodochod

  1:00aktualizováno  1:00
Investiční skupina Penta, která letos v lednu koupila za tři miliardy korun vodochodskou leteckou zbrojovku Aero, se definitivně rozhodla upravit její přistávací dráhu a okolí na komerční letiště.
V budoucnu by na vodochodském letišti mohla přistávat i letadla společnosti easyJet. Ilustrační foto.

V budoucnu by na vodochodském letišti mohla přistávat i letadla společnosti easyJet. Ilustrační foto. | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

Pokud létáte do zahraničí s levnými leteckými společnostmi, už za dva roky možná nepoletíte z pražské Ruzyně, ale z Vodochod kousek na sever od Prahy.

"Do konce léta podáme žádost o posouzení vlivů na životní prostředí," potvrdila mluvčí Penty Jana Studničková.

Mezinárodní letiště Vodochody by podle plánů mělo začít fungovat v letech 2009 nebo 2010. Penta počítá, že by novým terminálem prošlo zhruba 1,5 milionu cestujících ročně. To je zhruba deset procent nynějšího provozu Letiště Praha v Ruzyni a jen o něco méně než v německých Drážďanech.

Ruzyni by podle Penty vodochodská dráha, o níž se mluví jako o druhém pražském letišti, konkurovat přímo neměla, protože zacílí právě na nízkonákladové linky.

"Ruzyně je pro ně dnes drahá a navíc jim nemůže nabídnout dostatečně atraktivní časy pro jednotlivé linky," uvedla Studničková. Tito přepravci podle ní přivítají, když budou mít levnější letištní taxy a o něco menší komfort na letišti.

"Vodochody nikdy nebudou konkurovat Ruzyni počtem přepravených pasažérů, ani se s ní nebudou přetahovat o velká letadla prémiových aerolinií," uvedla.

Na Ruzyň nyní létá například easyJet či SkyEurope. Aerolinky létající pro cestovky zájem o druhé letiště nevylučují.

"Když bude na letišti dráha splňující požadavky pro naše letadla a odbavovací terminál, tak nemůžeme vyloučit, že tam budeme létat," říká Vlaďka Dufková, mluvčí Travel Service.

Penta hodlá do rekonstrukce dráhy a výstavby infrastruktury letiště investovat podle Studničkové "řádově miliardy korun". Podle dřívějších expertních odhadů by dostavba Vodochod přišla zpočátku na 2,5 miliardy korun a v případě dalšího rozvoje a zvýšení kapacity na dalších 1,3 miliardy.

Nynější 2,5 kilometru dlouhá přistávací dráha bude muset být podle Studničkové například mírně prodloužena, musí se vybudovat ochranné zóny či osvětlení.

Pro cestující by kromě levnějšího provozu letiště mohlo být výhodou, že například z centra Prahy jsou Vodochody díky dálnici na Teplice snáze dostupné než Ruzyně.

Obce: Bude boj
Těžkou hlavu s letištěm mají obce v jeho okolí, do nichž v posledních letech přesídlilo hodně rodin z Prahy za "klidem a přírodou".

"Bude to boj. My tam budeme třeba ležet," říká místostarosta Vodochod Ivan Lomnický, který je přesvědčen, že Praha druhé letiště ani nepotřebuje.

"Nemáme od Penty v rukou zatím žádnou studii, která by jasně řekla, jaký provoz by na letišti měl být. Je rozdíl, jestli tu bude přistávat sto, dvě stě nebo pět set letadel za rok, jestli budou létat v noci nebo jestli tu bude celodenní zátěž," dodává starosta Vodochod Vladimír Palák, který je zároveň předsedou sdružení obcí Dolní Povltaví, které chce proti letišti protestovat.

Lidé z okolních obcí se nejvíce bojí hluku a přílivu stovek lidí a aut k novému letišti. Penta však upozorňuje na to, že letiště k Aeru patří, je tam již od druhé světové války a bylo by mnohem horší, kdyby tam přistávaly například vojenské stíhačky. To však obyvatelé Vodochod odmítají s tím, že vojenské letiště by nefungovalo nonstop.

"Pár vojenských letadel určitě nelétá každých šest minut," uvedl zastupitel Petr Lomnický z Vodochod. Dohodu s Pentou ohledně letiště nicméně nevyloučil, a to pokud bude výhodná pro obě strany a nedojde ke zhoršení životních podmínek v regionu.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Lego vyhrálo v Číně další soud, jeho stavebnice kopírovaly čtyři firmy

Čínská stavebnice Lepin podle soudu kopírují dánské Lego

Dánský výrobce hraček Lego vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle...

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Najdete na iDNES.cz