Skupina Penta za nemocnici ve Vrchlabí údajně zaplatí kolem 120 milionů korun.

Skupina Penta za nemocnici ve Vrchlabí údajně zaplatí kolem 120 milionů korun. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Penta se blíží do českých nemocnic. Nakupovat začíná ve Vrchlabí

  • 20
První zářez chystá ve východních Čechách, větší sousta naopak přijdou na západě republiky. Investiční skupina Penta Investments se blíží vstupu do českých nemocnic. Prvním úlovkem má být horská nemocnice ve Vrchlabí.

Po měsících spekulací a záměrně „navařené“ mlhy se plány Penty v českém zdravotnictví začínají pomalu vyjevovat.

Spolumajitel česko-slovenské investiční skupiny Marek Dospiva na nedávné tiskové konferenci naznačil, že první nákupy už jsou ve finále a jejich oznámení je otázkou dní, maximálně týdnů.

Podle několika zdrojů pro server iDNES.cz je prakticky hotový nákup soukromé Česko-německé horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí. Areál, který je známý netradičními postupy, řadu let vedl bývalý sociálnědemokratický senátor Vladimír Dryml. Ten v čele nemocnice skončil zhruba před měsícem, podle svých slov kvůli neshodám s majiteli. Sám byl v posledních týdnech několikrát viděn v prostorách pražského Florentina, kde Penta Investments a její firmy sídlí.

Podle hlasů z okolí nemocnice již manažeři Penty ve Vrchlabí několik týdnů úřadují. Skupina za nemocnici údajně zaplatí kolem 120 milionů korun.

Oficiálně ale zástupci obou stran mlží. Penta podle informací z trhu totiž o dalších nákupech stále jedná, přičemž předčasný veřejný výstřel by jí zhoršil vyjednávací pozici a zvýšil cenu poptávaných nemocnic. „Penta komentuje jen reálně uskutečněné transakce. Že se k žádným spekulacím nevyjadřujeme, není neochotou, ale čistě byznysovým přístupem k věci,“ říká bez dalších podrobností mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Penta a zdraví

  • Největší zdravotnickou společností Penty je slovenský Svet zdravia. Ten provozuje 14 regionálních nemocnic na Slovensku. V roce 2014 společnost zaznamenala obrat 129 milionů eur, tedy přes 3,5 miliardy korun.
  • Skupině Penta rovněž patří zdravotnická společnost ProCare. Firma vlastní nestátní síť zdravotnických center na Slovensku a zároveň je největším poskytovatelem pracovních zdravotnických služeb pro firmy.
  • Od roku 2013 se Penta angažuje na zdravotnickém trhu v Polsku. Ovládá skupinu EMC Instytut Medyczny, která je největším soukromým provozovatelem nemocnic a klinik v Polsku.
  • Na Slovensku skupině patří také zdravotní pojišťovna Dôvera. Ta je největší soukromou zdravotní pojišťovnou v zemi s 1,4 milionu pojištěnců a bezmála třetinovým podílem na trhu. Penta svého času sloučila Dôveru se soukromými pojišťovnami Sideria a Apollo.
  • Letos v únoru Penta vstoupila do české biotechnologické společnosti PrimeCell Therapeutics, která se zabývá kultivací lidských buněk a tkání.
  • Pentě patří Dr. Max, přední síť lékáren v Česku, Polsku a na Slovensku.

Obdobně reagovala rovněž mluvčí krkonošské nemocnice Dagmar Pecinová. „Po dohodě s vedením jsme se rozhodli, že nechceme obchodní strategii nemocnice v médiích komentovat ani jiným způsobem prezentovat,“ uvedla.

Blízko do Špindlerova Mlýna

Vrchlabská nemocnice vykázala v roce 2014 tržby kolem 130 milionů korun a hospodařila s čistým ziskem 342 tisíc. Od devadesátých let patří do impéria realitních podnikatelů Alexandra Seidla a Zbyňka Cejnara.

Vrchlabí je zároveň nejbližší plně vybavenou nemocnicí známému horskému středisku Špindlerův Mlýn, kam miliardář Marek Dospiva – stejně jako většina české honorace – jezdí v zimě pravidelně lyžovat.

Mnohem větší obchody Penty mají přijít spíš severozápadně od Prahy a právě kvůli jejich složitosti se nástup Penty do tuzemských nemocnic vleče. Původně měly být první smlouvy dotažené už koncem loňského roku.

Penta dle neoficiálních informací krouží kolem Nemos Group, se kterou se před časem utkala o zdravotnické zařízení v jihočeské Sušici. Některé zdroje uvádějí, že jedná přímo o vstupu do skupiny, do níž kromě Sušice patří také nemocnice v Sokolově a v Ostrově.

„Jednání probíhají již několik týdnů, ale zatím se cenové představy obou stran liší,“ říká zdroj z okolí firem, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Zástupci skupiny Nemos, kterou podle obchodního rejstříku ovládá společnost Medica Healthworld maltského rezidenta Miroslava Lekeše, námluvy s Penta Investments nicméně odmítají.

„Tyto informace musíme dementovat, se skupinou Penta nejednáme,“ uvedla marketingová manažerka Nemos Group Lenka Křížová.

Těžký nástup

Dalším cílem Penty by mohla být společnost Medic Bohemia Holding, které patří prostřednictvím firmy Západní zdravotní většinový podíl v nemocnici v Mariánských Lázních. Podle veřejných zdrojů Medic Bohemia Holding ovládá Jan Tůma, vlivný karlovarský podnikatel v energetice a hazardu, mimo jiné spolumajitel herní skupiny Slot Group.

Skupina Penta Investments již vlastní a provozuje nemocnice a kliniky na Slovensku, kde patří k největším hráčům, a také v Polsku. O jejích plánech v Česku se mluví již déle než rok, a ať už se její nástup bude odehrávat v jakémkoliv stylu, snadné to tu mít investiční firma nebude.

Na českém trhu již několik let působí jiné významné skupiny. Tuzemskou jedničkou v oblasti soukromého zdravotnictví je Agel oceláře Tomáše Chrenka, aktivní je také skupina Euroclinicum někdejšího manažera PPF Jana Blaška.