Penzijní fondy mládnou, třicátníci spoří na stáří stále více

  1:58aktualizováno  1:58
Největší nárůst v počtu lidí, kteří si spoří na důchod v penzijních fondech, je v posledních letech ve věkové kategorii 30 až 39 let. Podle fondů se tak na jejich chování začínají projevovat obavy z toho, že jim státem vyplácený důchod nebude stačit.
Třicátníci spoří stále více, tvrdí analytici. Ilustrační foto

Třicátníci spoří stále více, tvrdí analytici. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

"Dělali jsme si průzkum a řádově 85 procent lidí odpovědělo, že ví o tom, že stát nebude mít pro třicátníky na výplatu důchodů," říká Petr Beneš, jenž do konce října vedl Penzijní fond Stabilita ze skupiny ČSOB. Nově se stal obchodním ředitelem ČSOB Pojišťovny, obor však ještě detailně sleduje.

Podle Beneše se ovšem mladší ročníky stále málo zajišťují kvůli tomu, že nemají dost volných peněz. "Když si spoří, tak obvykle nízkou částku," dodal Beneš.

Čerstvé třicátníky nemotivuje ke zvýšení měsíčních úložek hlavně nízká výnosnost penzijních fondů. "Ukládám tři stovky měsíčně do ING a o zvýšení neuvažuji," popisuje Pražanka Zuzana Pihrtová s tím, že výnosy jsou za poslední dva roky reálně záporné.

Penzijní fondy proto tlačí na změnu systému připojištění, který by jim umožnil investovat agresivněji. Zároveň ovšem chtějí, aby padla podmínka, podle níž aktuálně lidem garantují alespoň nulový nominální výnos.

Průměrný věk při uzavírání smlouvy klesl o 8 let

Zvýšený zájem mladých lidí hlásí také další penzijní fondy. "Do systému jich přichází stále více. Je to pozitivní," uvedl v rozhovoru pro MF DNES generální ředitel Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek. Podle něj průměrný věk klientů jeho fondu při uzavírání smlouvy klesl od roku 2002 o osm let.

"Pokud jde o mladé klienty, jejich podíl začal výrazně růst již v roce 2007. Přispěl k tomu i zvyšující se počet zaměstnavatelů poskytujících příspěvek na penzijní připojištění," potvrzuje za Penzijní fond České spořitelny mluvčí Ivana Kočišová.

V pětiletém srovnání přibylo půl milionu lidí pod 39 let, kteří si spoří na penzi ve fondech. V polovině roku jich bylo 1,5 milionu a penzijní fondy čekají, že do konce roku se jejich počet ještě zvýší. Roste i jejich podíl na celkovém počtu klientů fondů. V polovině roku tvořili lidé do 39 let třetinu střadatelů.

"Počet mladších klientů pozvolna roste, nicméně přikládám to spíše skutečnosti, že starší věkové skupiny jsou již téměř zcela připojištěné," přemítá Jiří Rusnok, prezident asociace penzijních fondů a šéf ING Penzijního fondu.

Optimismus šéfů fondů mírně krotí také náměstkyně ministra financí Klára Król, která upozorňuje na to, že míra pojištěnosti mladších ročníků roste hlavně absolutně.

"Podíl mladých lidí do třiceti let na všech účastnících se za posledních osm let pohybuje mezi jedenácti až dvanácti procenty," vysvětluje Król s tím, že jejich počet roste společně s růstem všech ročníků, které jsou připojištěny.

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty

Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl...

Další z rubriky

Výměnu peněz ve směnárně půjde do tří hodin stornovat, schválila Sněmovna

Ve směnárně Chequepoint na Staroměstském náměstí jsme za 40 euro dostali jen...

Zákazníci směnáren budou moci do tří hodin stornovat svou výměnu peněz. Novelu příslušného zákona ve středu schválila...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Vláda chce od ledna zvýšit minimální mzdu na 13 350 korun

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1 150 korun na 13 350 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních...

Najdete na iDNES.cz