Penzijní připojištění: daňové úlevy

Penzijní připojištění je vhodné pro každého, kdo může peníze investovat na delší dobu a nechce se mu příliš riskovat. Vklad navíc rozšíří stát příspěvkem v rozmezí 50 až 150 korun podle výše částky, kterou klient spoří. Nejvyšší příspěvek 150 korun dostávají lidé, kteří ze svého ukládají 500 a více korun měsíčně.

Vklad a příspěvek státu pak ještě zhodnocují samy fondy svým hospodařením, v posledním období v průměru o čtyři až šest procent. Každý, kdo se pro penzijní připojištění rozhodne, by měl předem zvážit, kolik peněz bude moci každý měsíc obětovat.

Klienti si mohou naspořené částky spolu se státními příspěvky vyzvednout až při odchodu do starobního důchodu. "Proto se také penzijní připojištění vyplatí spíš starším klientům, kteří se ke svým penězům dostanou dříve," říká finanční poradce Pavel Pohořelský.

Výhodou připojištění je možnost odepisovat naspořené částky z daňového základu. Vztahuje se na příspěvky nad 500 korun a do 1500 korun. Ten, kdo bude spořit měsíčně 1500 korun, odepíše z daňového základu 12 000 korun. Spořit nad tuto částku už není příliš výhodné.

Určitou nevýhodou penzijního připojištění je to, že vklady nejsou pojištěné. O to důležitější je správně fond vybrat. Zájemce by si měl všímat, kdo fond spravuje i jaké jsou jeho hospodářské výsledky v delší časové řadě.

Největší penzijní fondy

Penzijní fond Zhodnocení v %*
PF Komerční banky 4,89
PF České pojišťovny 4,60
Spořitelní PF 4,20
Českomoravský PF 4,20
Vojenský otevřený PF 4,10

Poznámka: * předběžné výsledky za rok 2000, PF = penzijní fond Pramen: fincentrum.idnes.cz