Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČSSD pošle penzijním fondům kvůli reformě do konce roku výhrůžný dopis

  12:55aktualizováno  12:55
Zatímco premiér Nečas slíbil, že vláda penzijní reformu podpoří, opozice chystá opak. A od obecných hrozeb jde k činům. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka do konce roku pošle šéfům penzijních společností varovný dopis, že v roce 2014 důchodovou reformu opravdu zruší.

Bohuslav Sobotka chce dopisem dát jasně najevo záměr ČSSD zrušit druhý pilíř penzijní reformy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Premiér není schopen garantovat, že tu druhý pilíř zůstane ještě v roce 2015. My jsme deklarovali náš záměr zrušit ho pouze v parlamentu. Bylo by užitečné, abychom sdělili naše jasné stanovisko i provozovatelům penzijních fondů," potvrdil informaci o dopisu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle informací MF DNES odešle ČSSD padesát až sto dopisů. Chce se pojistit i proti arbitrážím ze strany penzijních společností tím, že jim dá včas najevo své plány. Fondy už nyní investují do školení zaměstnanců či do reklamy.

Předseda vlády Petr Nečas shodou okolností ve čtvrtek přijal představitele penzijních společností, které budou od ledna soukromé penze nabízet. Se Sobotkovým dopisem premiér nesouhlasí. "Předseda ČSSD nešetří siláckými výroky, ale měl by se podívat na Slovensko, kde sociálnědemokratický premiér Fico druhý pilíř nezrušil, ale upravil po pravicové vládě, a dokonce se inspiroval naším systémem," řekl Nečas.

Premiér připustil, že po výpadech ČSSD musí vláda zintenzivnit informační kampaň. "Kvůli negativní reklamě nemají občané dost objektivních informací. Je tu prostor pro zlepšení naší práce," řekl Nečas. Uvažuje i o inzerátech v médiích. Nechce prý reformu nikomu vnucovat, ale "dát na stůl objektivní čísla" a věřit v úsudek obyvatel.

Takzvaný druhý důchodový pilíř spočívá ve vyvedení tří procent státního důchodového pojištění do soukromých fondů, k čemuž musí člověk přihodit dvě procenta z hrubé mzdy.

Levici se nelíbí, že reforma je výhodnější pro lidi s vyšším příjmem. "My jsme přesvědčeni, že druhý pilíř cílí na lidi, kteří nějakou velkou podporu státu při zabezpečení stáří nepotřebují. Reforma neřeší problém občanů s nižšími příjmy," upozorňuje Sobotka.

Firmy by měly nárok na náhradu škody

Ředitel Asociace penzijních fondů Karel Svoboda považuje střet vlády a ČSSD za nešťastný. "Je legitimní, pokud opozice říká, že to celé smete, ale zároveň bychom čekali, že řekne, jakou má alternativu," říká Svoboda.

Socialisté vědí, že zrušení penzijní reformy musí stihnout hned po svém možném nástupu do vlády v roce 2014, protože až se nové penzijní spoření zaběhne, bude to už složitější.

Druhý pilíř

Takzvaný druhý důchodový pilíř spočívá ve vyvedení tří procent státního důchodového pojištění do soukromých fondů, k čemuž musí člověk přihodit dvě procenta z hrubé mzdy. U platu 25 tisíc korun by se jednalo o pětistovku měsíčně. Vedou se velké diskuse, komu všemu se ještě vyplatí.

Levice dále straší, že by stát nemusel mít za pár let na výplatu důchodů, protože peníze bude posílat právě do druhého pilíře.

"Analýzy říkají, že do patnácti let by klesnul průměrný důchod na šest a půl tisíce místo dnešních deseti tisíc," varuje místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Sociální demokracie však zatím nemá jasno, jak by naložila s penězi, které už do okamžiku rušení stihnou lidé naspořit. "Není naším cílem peníze zestátnit," ujišťuje Sobotka. Je možné, že by jim nová vláda převedla peníze do klasických penzijních fondů, které existují už teď.

Rušení penzijní reformy by však sociální demokracii neprošlo jednoduše. "Firmy, které do reformy investovaly, by jistě měly právo na náhradu škody od státu," míní renomovaná právnička Klára Veselá-Samková.

V dnešních podmínkách by se reforma měla vyplatit hlavně mladším lidem s vyššími příjmy. Šéf měnové a statistické sekce ČNB Tomáš Holub na nedávném ekonomickém fóru Zlatá koruna prezentoval výpočty centrální banky, podle nichž je "bodem zlomu" výhodnosti a nevýhodnosti vstupu příjem ve výši zhruba 1,3násobku průměrné mzdy (zhruba 32 000 korun). Výrazně se však vstup vyplatí až od dvojnásobku průměrné mzdy.

Podle premiéra Petra Nečase jde v důchodové reformě hlavně o to, aby bylo lidem poprvé v historii umožněno skutečně spořit na svůj vlastní účet část svého příjmu, kterou by jinak nenávratně schvátil stát na výplatu aktuálních důchodů. "Je to revoluční krok. A je irelevantní, zda to jsou dvě, tři, nebo čtyři procenta," uvedl už dříve Nečas.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Benzinky mají oproti 90. letům třetinové marže. Dolů je tlačí konkurence

Pohonné hmoty (ilustrační foto)

Česko patří s téměř čtyřmi tisíci veřejných čerpacích stanic mezi země s nejhustší sítí benzinek. Silně konkurenční...

Rizikové půjčky vévodí českému úvěrovému trhu. Banky ztrácí podíl na trhu

(Ilustrační snímek)

Rizikovým způsobem si půjčuje peníze 28 procent Čechů. Dvě třetiny dlužníků si vzalo půjčku od nebankovních společností...

Kdo dřív přijde, ten pracuje. Sdílené kanceláře budoucnosti patří všem

Coworkingové centrum Paralelní Polis v Praze

Sdílené kanceláře táhnou. Do půl roku se rozrostou o čtvrtinu, a to nejen v Praze. Zájem o pracovní místa v...

Najdete na iDNES.cz