Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD pošle penzijním fondům kvůli reformě do konce roku výhrůžný dopis

  12:55aktualizováno  12:55
Zatímco premiér Nečas slíbil, že vláda penzijní reformu podpoří, opozice chystá opak. A od obecných hrozeb jde k činům. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka do konce roku pošle šéfům penzijních společností varovný dopis, že v roce 2014 důchodovou reformu opravdu zruší.

Bohuslav Sobotka chce dopisem dát jasně najevo záměr ČSSD zrušit druhý pilíř penzijní reformy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Premiér není schopen garantovat, že tu druhý pilíř zůstane ještě v roce 2015. My jsme deklarovali náš záměr zrušit ho pouze v parlamentu. Bylo by užitečné, abychom sdělili naše jasné stanovisko i provozovatelům penzijních fondů," potvrdil informaci o dopisu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle informací MF DNES odešle ČSSD padesát až sto dopisů. Chce se pojistit i proti arbitrážím ze strany penzijních společností tím, že jim dá včas najevo své plány. Fondy už nyní investují do školení zaměstnanců či do reklamy.

Předseda vlády Petr Nečas shodou okolností ve čtvrtek přijal představitele penzijních společností, které budou od ledna soukromé penze nabízet. Se Sobotkovým dopisem premiér nesouhlasí. "Předseda ČSSD nešetří siláckými výroky, ale měl by se podívat na Slovensko, kde sociálnědemokratický premiér Fico druhý pilíř nezrušil, ale upravil po pravicové vládě, a dokonce se inspiroval naším systémem," řekl Nečas.

Premiér připustil, že po výpadech ČSSD musí vláda zintenzivnit informační kampaň. "Kvůli negativní reklamě nemají občané dost objektivních informací. Je tu prostor pro zlepšení naší práce," řekl Nečas. Uvažuje i o inzerátech v médiích. Nechce prý reformu nikomu vnucovat, ale "dát na stůl objektivní čísla" a věřit v úsudek obyvatel.

Takzvaný druhý důchodový pilíř spočívá ve vyvedení tří procent státního důchodového pojištění do soukromých fondů, k čemuž musí člověk přihodit dvě procenta z hrubé mzdy.

Levici se nelíbí, že reforma je výhodnější pro lidi s vyšším příjmem. "My jsme přesvědčeni, že druhý pilíř cílí na lidi, kteří nějakou velkou podporu státu při zabezpečení stáří nepotřebují. Reforma neřeší problém občanů s nižšími příjmy," upozorňuje Sobotka.

Firmy by měly nárok na náhradu škody

Ředitel Asociace penzijních fondů Karel Svoboda považuje střet vlády a ČSSD za nešťastný. "Je legitimní, pokud opozice říká, že to celé smete, ale zároveň bychom čekali, že řekne, jakou má alternativu," říká Svoboda.

Socialisté vědí, že zrušení penzijní reformy musí stihnout hned po svém možném nástupu do vlády v roce 2014, protože až se nové penzijní spoření zaběhne, bude to už složitější.

Druhý pilíř

Takzvaný druhý důchodový pilíř spočívá ve vyvedení tří procent státního důchodového pojištění do soukromých fondů, k čemuž musí člověk přihodit dvě procenta z hrubé mzdy. U platu 25 tisíc korun by se jednalo o pětistovku měsíčně. Vedou se velké diskuse, komu všemu se ještě vyplatí.

Levice dále straší, že by stát nemusel mít za pár let na výplatu důchodů, protože peníze bude posílat právě do druhého pilíře.

"Analýzy říkají, že do patnácti let by klesnul průměrný důchod na šest a půl tisíce místo dnešních deseti tisíc," varuje místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Sociální demokracie však zatím nemá jasno, jak by naložila s penězi, které už do okamžiku rušení stihnou lidé naspořit. "Není naším cílem peníze zestátnit," ujišťuje Sobotka. Je možné, že by jim nová vláda převedla peníze do klasických penzijních fondů, které existují už teď.

Rušení penzijní reformy by však sociální demokracii neprošlo jednoduše. "Firmy, které do reformy investovaly, by jistě měly právo na náhradu škody od státu," míní renomovaná právnička Klára Veselá-Samková.

V dnešních podmínkách by se reforma měla vyplatit hlavně mladším lidem s vyššími příjmy. Šéf měnové a statistické sekce ČNB Tomáš Holub na nedávném ekonomickém fóru Zlatá koruna prezentoval výpočty centrální banky, podle nichž je "bodem zlomu" výhodnosti a nevýhodnosti vstupu příjem ve výši zhruba 1,3násobku průměrné mzdy (zhruba 32 000 korun). Výrazně se však vstup vyplatí až od dvojnásobku průměrné mzdy.

Podle premiéra Petra Nečase jde v důchodové reformě hlavně o to, aby bylo lidem poprvé v historii umožněno skutečně spořit na svůj vlastní účet část svého příjmu, kterou by jinak nenávratně schvátil stát na výplatu aktuálních důchodů. "Je to revoluční krok. A je irelevantní, zda to jsou dvě, tři, nebo čtyři procenta," uvedl už dříve Nečas.

Autoři:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská firma se omluvila za svého zaměstnance, chodil si totiž pro obědy

Fast food, Japonsko

Japonská vodárenská společnost se v televizním přenosu omluvila zákazníkům za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

United Colors of Benetton je pod palbou kritiky kvůli reklamě s migranty

Loď Aquarius míří s migranty do španělské Valencie. Na cestě jí asistují lodě...

Opovrženíhodné. Tak nazval italský ministr vnitra, známý ostrou protiimigrační rétorikou, reklamní kampaň italské módní...

Kofola chce oživit a vrátit na výsluní slovenskou minerálku Kláštorná

Ilustrační snímek

Nápojářská skupina Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná. Značku chce oživit a vrátit na výsluní....

V čem je síla i hrozba české ekonomiky? V Rozstřelu odpoví ekonomka Švihlíková

Ekonomka Ilona Švihlíková

Je česká ekonomika opravdu v tak skvělé kondici, jak to na první pohled vypadá nebo se už objevují okem neviditelné...

Najdete na iDNES.cz