Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do penzijních fondů vstoupilo pět tisíc lidí, nejvíce k České pojišťovně

  15:44aktualizováno  20:44
Na konci ledna má nové důchodové spoření u některé z šesti penzijních společností uzavřeno 4 624 lidí. Uvedla to Asociace penzijních fondů, která výsledky sesbírala od šesti penzijních společností nabízejících II. pilíř. Zájem mají hlavně mladí, do půl roku čekají fondy půl milionu klientů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvíce, celkem 2 600 smluv uzavřela penzijní společnost České pojišťovny a Raiffeisen penzijní společnost (1 020). Komerční banka uvádí číslo kolem 500, Česká spořitelna 200, ČSOB 180 a nejméně pak Allianz - 150 smluv.

"Nechali jsme prodejce, aby si nejprve sami osahali kalkulačky, nastavovali jsme systémy," vysvětluje poměrně nízké číslo Aleš Poklop, šéf penzijní společnosti České spořitelny. "Většina těch lidí přišla sama s tím, že si chtějí spoření založit," dodává Karel Svoboda z ČSOB, který je zároveň prezidentem Asociace penzijních fondů.

Podle šéfů přicházeli hlavně lidé narození v sedmdesátých a osmdesátých letech, tedy mladí.

"Počítáme, že lidé, kterým možnost vstupu do II. pilíře končí k 30. červnu letošnímu roku, tedy starší 35 let, přijdou těsně před koncem," myslí si Svoboda. Podle něj do půlky roku bude v systému nejméně půl milionu lidí a do konce roku pak celý milion.

Smlouvu číslo jedna nemá nikdo

Smlouvy o spoření společnosti postupně posílají do Centrálního registru smluv pod Generálním finančním ředitelstvím. Teprve okamžikem registrace se klient stává účastníkem druhého pilíře penzijního systému a dostane od registru vyrozumění, které odnese do své mzdové účtárny. 

"Aktuálně nám od penzijních společností došlo 1 320 žádostí o registraci a máme 620 zaregistrovaných účastníků," říká Jan Ronovský, šéf Specializovaného finančního úřadu, pod který spadá Centrální registr smluv. Žádná ze smluv podle něj nemá číslo jedna. "Čísla smluv jsou minimálně třímístná, přičemž poslední dvojčíslí je tvořeno automatizovaně systémem. První platná číslice na začátku po určitém počtu nul je pořadovým číslem registrace," vysvětluje Ronovský. Navíc prvních pět pořadových čísel bylo použito pro testovací účely a neskrývá se pod nimi žádný účastník.

Náměstek ministra financí pro kapitálové trhy Radek Urban, který má penzijní byznys na starosti, dostal číslo 971 a byl tak fakticky čtvrtým účastníkem, který byl v registru zaevidován. Spoření si šel založit už 2. ledna ráno, aspiroval na číslo jedna. "To je úplně jedno, systém funguje," říká spokojeně náměstek.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz