Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do penzijních fondů vstoupilo pět tisíc lidí, nejvíce k České pojišťovně

  • 155
Na konci ledna má nové důchodové spoření u některé z šesti penzijních společností uzavřeno 4 624 lidí. Uvedla to Asociace penzijních fondů, která výsledky sesbírala od šesti penzijních společností nabízejících II. pilíř. Zájem mají hlavně mladí, do půl roku čekají fondy půl milionu klientů.

Nejvíce, celkem 2 600 smluv uzavřela penzijní společnost České pojišťovny a Raiffeisen penzijní společnost (1 020). Komerční banka uvádí číslo kolem 500, Česká spořitelna 200, ČSOB 180 a nejméně pak Allianz - 150 smluv.

"Nechali jsme prodejce, aby si nejprve sami osahali kalkulačky, nastavovali jsme systémy," vysvětluje poměrně nízké číslo Aleš Poklop, šéf penzijní společnosti České spořitelny. "Většina těch lidí přišla sama s tím, že si chtějí spoření založit," dodává Karel Svoboda z ČSOB, který je zároveň prezidentem Asociace penzijních fondů.

Podle šéfů přicházeli hlavně lidé narození v sedmdesátých a osmdesátých letech, tedy mladí.

"Počítáme, že lidé, kterým možnost vstupu do II. pilíře končí k 30. červnu letošnímu roku, tedy starší 35 let, přijdou těsně před koncem," myslí si Svoboda. Podle něj do půlky roku bude v systému nejméně půl milionu lidí a do konce roku pak celý milion.

Smlouvu číslo jedna nemá nikdo

Smlouvy o spoření společnosti postupně posílají do Centrálního registru smluv pod Generálním finančním ředitelstvím. Teprve okamžikem registrace se klient stává účastníkem druhého pilíře penzijního systému a dostane od registru vyrozumění, které odnese do své mzdové účtárny. 

"Aktuálně nám od penzijních společností došlo 1 320 žádostí o registraci a máme 620 zaregistrovaných účastníků," říká Jan Ronovský, šéf Specializovaného finančního úřadu, pod který spadá Centrální registr smluv. Žádná ze smluv podle něj nemá číslo jedna. "Čísla smluv jsou minimálně třímístná, přičemž poslední dvojčíslí je tvořeno automatizovaně systémem. První platná číslice na začátku po určitém počtu nul je pořadovým číslem registrace," vysvětluje Ronovský. Navíc prvních pět pořadových čísel bylo použito pro testovací účely a neskrývá se pod nimi žádný účastník.

Náměstek ministra financí pro kapitálové trhy Radek Urban, který má penzijní byznys na starosti, dostal číslo 971 a byl tak fakticky čtvrtým účastníkem, který byl v registru zaevidován. Spoření si šel založit už 2. ledna ráno, aspiroval na číslo jedna. "To je úplně jedno, systém funguje," říká spokojeně náměstek.