Penzion Stožecká kaple ve Stožci na Prachaticku je jedním z těch, které můžete najít v nabídce realitních kanceláří.

Penzion Stožecká kaple ve Stožci na Prachaticku je jedním z těch, které můžete najít v nabídce realitních kanceláří. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Penziony a hotely na Šumavě strádají. Řada z nich je na prodej

  • 69
Na Šumavě jsou na prodej desítky penzionů a hotelů, nabízí je realitní kanceláře. Objekty prodávají v cenách od dvou do třiceti milionů korun a nabízí je i k pronájmu. Podle šumavských starostů jsou turisté čím dál tím náročnější a proto řada především starších penzionů zavírá. Nemají zisky.

Pronájem hotelu v Rožmberku nad Vltavou za 20 tisíc korun měsíčně, pronájem Parkhotelu v Prachaticích za 110 tisíc korun měsíčně, prodej penzionu ve Strážném za 2,5 milionu, penzionu ve Stožci za 7,3 milionu nebo penzion na Kvildě za 8,8 milionu korun. To je jen zlomek nemovitostí, které realitní kanceláře na jihu Čech nabízejí. Většinou jde ale o starší penziony.

Na prodej je ale i unikátní srub z trámů délky 36 až 60 centimetrů, který má zažádáno o registraci v Guinnessově knize rekordů - penzion Stožecká kaple ve Stožci na Prachaticku.

Penzion ve Zdíkovci je ke koupi za 2 950 000 korun.

Penzion ve Zdíkovci je ke koupi za 2 950 000 korun.

Penzion v obci Nové Hutě se prodává za 8 900 000 korun.

Penzion v obci Nové Hutě se prodává za 8 900 000 korun.

Za 7,5 milionu korun získá nový majitel dům v centru obce s 30 lůžky, jídelnou pro 40 lidí, bezbariérovým vstupem a na každém pokoji s vlastním sociálním zařízením, lednicí a televizorem.

"Máme jiný byznys, a když nejste u provozování penzionu osobně, tak víte, jak to je. Ideální by bylo, kdyby si jej koupila rodina, paní vařila a muž byl údržbář," vysvětluje provozní Věra Soukupová.

Penziony se ale také musí mnohem více o hosty snažit než dříve. Například provozovatel penzionu Babůrek u Nových Hutí Luděk Pavlíček, aby si udržel klientelu, tak nabízí zákazníkům netradiční služby - třeba hostiny s pečením selat a hus.

I starosta Kvildy Václav Vostradovský, který sám v ubytovacích službách podniká, upozorňuje, že na šumavské obce se hrne obrovský problém. Ve vsi zůstávají prázdné a opuštěné penziony, které začínají chátrat. A nové využití pro ně hledají majitelé jen těžko.

"Spousta jich je za požadované ceny neprodejných. Lidé si myslí, že je to jako Klondike - že přijdou a zbohatnou, ale ta doba už je pryč. Nyní je v obci tisíc lůžek a letos poprvé i na Silvestra zůstaly některé pokoje volné," říká Vostradovský.

Penzion na Kvildě je na prodej za deset milionů korun.

Penzion na Kvildě je na prodej za deset milionů korun.

Penzion u Lipenského jezera se prodává za 23 milionů korun.

Penzion u Lipenského jezera se prodává za 23 milionů korun.

Míní, že do roka či dvou penzionů na prodej ještě přibude. "Jsme na začátku doby, kdy podnikatelé budou penziony houfně prodávat. Vznikla spousta nových zařízení, která mají sauny, relaxační části a další vymoženosti a těm prostě starší penziony konkurovat nemohou," doplnil Vostradovský.

To, že o starší nemovitosti na Šumavě už není takový zájem, potvrzují i realitní makléři. Ludvík Švec ze společnosti Yaris v Českých Budějovicích se snaží prodat za 10 milionů dvoupatrový penzion na okraji Kvildy s parkovištěm, lyžárnou, společenskou místností s krbem a deseti pokoji v patře.

"Nabídka převažuje nad poptávkou. Majitelé penzionů totiž od byznysu upouštějí, když si spočtou, že jim to už dnes přináší nanejvýše průměrné zisky a jsou u penzionu uvázáni jako pes u boudy," řekl.