Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pepsi útočí na konkurenci, před sezónou spouští srovnávací kampaň

  5:00aktualizováno  5:00
S příchodem léta se přiostřuje souboj mezi kolovými giganty. Pepsi, která v Česku dosud zaostávala za konkurencí, přichází v klíčovém období s kontroverzní srovnávací reklamní kampaní známou z USA. Vypadá to jako přímý útok na lídra trhu Coca-Colu.

Do kampaně Souboj chuti od Pepsi se loni v Polsku zapojilo 140 tisíc lidí. | foto: PepsiCo

Během letní kampaně Pepsi nazvané Souboj chutí, která má ve Spojených státech čtyřicetiletou tradici, mohou zájemci od začátku července na stovce míst v Česku a na Slovensku ochutnat ze dvou neoznačených kolových nápojů. A následně zvolí ten, který jim více lahodí.

V jiných zemích vycházela Pepsi z testu vždy lépe, naposledy v sousedním Polsku ji preferovalo 60 procent účastníků. Výsledky navíc výrobce využil v další kampani a stejný záměr má i v Česku. A slibuje je zveřejnit i v případě, že pro Pepsi nedopadnou dobře.

„Co se týká výsledků testování, my budeme především rádi, pokud se Češi a Slováci do našeho testování zapojí. A jaký nápoj vyberou z hlediska chutě jako lepší, už je čistě na jejich rozhodnutí. Výsledek samozřejmě zveřejníme a budeme ho respektovat,“ říká Josef Neumann, generální ředitel PepsiCo ČR a SR. Kampaň přijde na několik jednotek milionů korun.

Zástupci společnosti PepsiCo se však vyhýbají přímé odpovědi, se kterým nápojem budou čeští spotřebitelé jejich produkt porovnávat. „V Souboji chutí bude vedle Pepsi testována i další globálně nejrozšířenější značka kolového nápoje,“ odpovídá pouze Neumann. Z toho nicméně vyplývá, že se může jednat jedině o Coca-Colu.

Testování bude objektivní, slibuje Pepsi

Podle advokáta Filipa Wintera, který se specializuje na oblast reklamy a marketingu, splňuje taková kampaň kritéria srovnávací reklamy. Marian Pavelka ze společnosti Coca-Cola HBC ČR/SR se odmítl kampaň Pepsi komentovat s tím, že společnost se nikdy nevyjadřuje k aktivitám konkurence. Ani Neumann však nevylučuje, že může mít za následek právní kroky ze strany konkurence.

OBRAZEM: Namíchali jsme vlastní „konkurenci“ Pepsi. Nikdy ji neochutnáte

PepsiCo však na druhou stranu slibuje, že kritéria ochutnávek budou objektivní. Všechny vzorky budou mít stejnou teplotu mezi 4 až 6 stupni Celsia, všechny budou mít stejnou expirační dobu a všechny budou z plechovek.

Podle Wintera by proto kampaň mohla být z právní stránky v pořádku. „Domnívám se, že kampaň může právně obstát i jako srovnávací reklama - vždyť u ní paragrafy v zásadě jen požadují, aby objektivně srovnávala jednu nebo více podstatných, důležitých, ověřitelných a příznačných vlastností, což hodnocení chuti nealkoholického nápoje dle mého názoru splňuje,“ dodává Winter.

Spotřeba nealka klesá, koly však rostou

Výrobci nealkoholických nápojů za sebou nemají nejlepší období, neboť spotřeba v minulých letech prudce klesala. Na vině bylo šetření Čechů během krize, konkurence kohoutkové vody i chladná léta. Poslední mimořádně horké léto i lepšící se finanční situace domácností sice trend zbrzdily, na hodnoty z minulosti však spotřeba nealka zatím zdaleka nedosahuje.

Některým kategoriím se však i přes celkový pokles dařilo růst. Podle společnosti Nielsen k nim patří právě kolové nápoje, jejichž spotřeba loni meziročně vzrostla o šest procent na 279 milionů litrů v hodnotě tří miliard korun.

Pepsi dosud v Česku za konkurencí zaostávala. Postavení firmy zvyklé bojovat o pozici jedničky je v tuzemsku výrazně horší než na jiných trzích. Pokulhává totiž nejen za globální konkurencí z Coca-Coly, ale i za domácí Kofolou. Spekulovalo se kvůli tomu dokonce i o jejím odchodu z Česka.

Nakonec ale PepsiCo začala masivně investovat do marketingu. Nedávno navíc přešla z kritizovaného glukózo-fruktózového sirupu na pravý cukr (více čtěte zde). Díky tomu se podařilo navýšit prodeje i podíl na tuzemském trhu na současných 20 procent.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Prazdroj se od nového roku vaří už jen v Plzni. Japonci vycouvali z Ruska

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj po deseti letech ukončil licenční výrobu v ruské Kaluze. Rusko bylo druhou a nyní už poslední...

SROVNÁNÍ: Pohonné hmoty v Česku zdražují, benzin už stojí 30,79 koruny

Pohonné hmoty (ilustrační foto)

Zdražování pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu zrychlilo. Začátkem ledna ceny stoupaly o haléře, nyní vzrostly...

Lepší se to, ale Češi na experimenty pořád nejsou, říká gastromág Maurer

Pavel Maurer

Češi jsou v jídle stále konzervativní a málo experimentují, ale pomalu se to zlepšuje, řekl zakladatel a vydavatel...

Najdete na iDNES.cz