Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Inspekce objevuje v jídle stále víc pesticidů, nejhorší jsou čaje z Číny

  1:13aktualizováno  1:13
Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni našla zbytková množství pesticidů v 66 procentech kontrolovaných potravin. Většinou zůstaly pod povolenou hranicí a ti zemědělci, kteří ji překročili, podle kontrolorů pesticidy používají špatně. Přibývá však jídla, které obsahuje více pesticidů najednou.

Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mouchy na sušených švestkách by mohly odradit kupce, pomyslel si zřejmě loni jeden z trhovců v Brně. Přímo před zákazníky proto postříkal nabízené švestky biolitem. Zákazníci však místo nákupu raději kontaktovali inspekci.

Sušené švestky z Brna jsou jedním z produktů, které kontroloři loni označili za nevyhovující. Celkem Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) prověřila téměř třináct set vzorků potravin na rezidua pesticidů. Minimálně jeden přípravek na hubení škůdců prokázali ve dvou třetinách případů. Ještě před pěti lety to bylo jen 29 procent.

Neznamená to, že testované potraviny neprošly. Míra stanovených látek se totiž ve většině případů vešla do limitu, který předepisuje legislativa.

Naprostá většina potravin na tuzemském trhu je z pohledu kontrolních orgánů nezávadná. Pouze 1,7 procenta vzorků označili inspektoři jako nevyhovující. V roce 2010 to bylo 2,5 procenta, takže situace se podle ředitele pražského inspektorátu Petra Cuhry spíše zlepšuje.

Za vyšším množstvím nálezů vidí Cuhra také skutečnost, že inspekce testuje výrobky na stále více druhů pesticidů. V minulosti tak některé látky mohly kontrolorům uniknout. „V roce 2010 jsme byli schopni stanovit 355 látek, dnes jsme na 453,“ vypočítává Cuhra.

Mezi nejproblematičtější produkty patří čaje z Číny. I když tuzemské potraviny jsou statisticky málo problémové, jako nevhodné ke konzumaci se ukázaly i vzorky českého celeru, žampionů, máku a jablek.

Příčina: zemědělci to neumějí

Za překročení stanovených limitů pesticidů podle kontrolorů mohou zemědělci a to, jak přípravky používají.

„Je to buď použití nedovoleného přípravku na ochranu rostlin, nedodržení stanoveného dávkování nebo nedodržení ochranné lhůty. Ty důvody jsou zjevné, a pokud by se dodržovala nastavená pravidla, tak bychom nevyhovující nálezy nemuseli mít vůbec,“ prohlašuje Cuhra.

Zemědělci ochranné látky využívají zbytečně moc i podle ministra zemědělství Mariana Jurečky. „Je zde potenciál pro snižování používání pesticidů. Ne všichni zemědělci využívají také třeba navigační systémy tak, aby nedocházelo k překryvu pozemků, kde se pesticidy aplikují,“ upozornil Jurečka.

Přibývá vícenásobných nálezů

V posledních letech navíc roste počet potravin, které obsahují více než jeden pesticid. Loni to byla polovina z nich. Rekordmanem bylo hroznové víno, které obsahovalo třicet různých látek. Jen o dvě látky méně zjistila inspekce v kustovnici čínské neboli goji. Ovoce podobné šípku je prostředkem tradiční čínské medicíny, mimo jiné se používá na cukrovku, a prodává se často v prodejnách se zdravou výživou.

Limit u jednotlivých látek přitom překročen být nemusí, potravina jako celek tak může být považována za bezzávadnou. Takzvané vícenásobné nálezy proto dlouhodobě kritizují ekologové i spotřebitelské organizace. Upozorňují, že o vzájemném působení různých látek na lidský organismus je jen málo známo, a požadují omezení pro kombinace pesticidů.

Autoři:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Protekce pro IKEA? Komise zkoumá postup nizozemských berních úředníků

Ilustrační foto

Evropská komise zahájila hloubkovou prověrku přístupu nizozemských daňových úřadů ke společnosti Inter IKEA. V pondělí...

Ukrajinec jako pomocný dělník? V Polsku se z migrantů stává kupní síla

(Ilustrační snímek)

Ukrajinci byli v Polsku dlouho považováni jen za lacinou pracovní sílu, ale teď v nich domácí začínají vidět...

Facebook sbírá ve velkém osobní data a zneužívá své postavení, tvrdí Němci

Logo Facebooku

Americká internetová společnost Facebook podle německého kartelového úřadu zneužívá dominantního postavení na trhu,...

Najdete na iDNES.cz