Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pěstitele řepy straší reforma

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští pěstitelé cukrovky v pondělí demonstrovali v Bruselu. Zástupci domácích farmářů se přidali k pěti tisícovkám kolegů z ostatních evropských zemí, kteří se snaží zvrátit chystanou reformu kvót a dotací, jimiž Evropská unie reguluje výrobu cukru.
Demonstrace zemědělců (ilustrační foto)

Demonstrace zemědělců (ilustrační foto) | foto: Fotografie vám přináší NokiaiDNES.cz

Reformu takzvaného cukerného pořádku si vynutila Světová obchodní organizace WTO.

Nelíbí se jí, že Evropa vyváží svůj dotovaný řepný cukr, zatímco vlastní trh chrání proti dovozům levnějšího třtinového sladidla ze zámoří.

Podle návrhu reformy mají v Unii do dvou let o víc než 40 procent klesnout garantované výkupní ceny cukrovky a o 39 procent ceny cukru. Navíc evropští cukrovarníci ztratí možnost vyvážet mimo Unii. Produkce cukrovky v Evropě tak klesne až o čtvrtinu.

Zákazníci by na tom měli vydělat, protože odborníci čekají výrazný pokles cen cukru na trhu. Farmáře však podobná představa děsí. Pěstitelům hlavně ze zemí s horšími podmínkami pro pěstování cukrovky – třeba z Portugalska či Finska – totiž hrozí likvidace.

Mezi pěti tisícovkami protestujících farmářů šlapal v průvodu dlouhém dva kilometry i Ivan Konečný z českého Svazu pěstitelů cukrovky. "Pokud bude reforma přijatá tak, jak je připravená, ani českým pěstitelům se už nevyplatí cukrovku pěstovat. A nahradit ji dneska prakticky nemají čím," vysvětluje.

Podle šéfa pěstitelského svazu Jiřího Krouského by dopady reformy na české zemědělce nemusely být tak likvidační, podaří-li se spravedlivě vyřešit rozdělování dotací, jimiž Unie farmářům slibuje kompenzovat škody.

V západní Evropě totiž kompenzace dostanou pouze pěstitelé cukrovky, ale u nás to současná legislativa nedovoluje. Subvence jdou plošně mezi všechny zemědělce. "Peníze se rozpustí a pěstitelům řepy to nepomůže," varuje Krouský.

Celkově přitom čeští farmáři vesměs potřebu reformy "cukerného pořádku" chápou: "Bez reformy by stejně neměla cukrovka v Evropě šanci přežít," míní Pavel Hrdlička, šéf ZD Luštěnice, pro něž prodej cukrovky představuje asi pětinu tržeb.

"Je ale nutné, aby kompenzace za pokles odbytu dostali pěstitelé cukrovky. Plošná kompenzace nepřinese nikomu nic," dodává.

Kromě farmářů napjatě sledují situaci i šéfové cukrovarů. Těm vadí hlavně zákaz vývozu cukru mimo EU. "Z dvou set tisíc tun cukru, kterou náš podnik ročně vyrobí, můžeme dnes jen 170 tisíc tun prodat v EU, 25 tisíc tun vyvážíme jinam," říká Oldřich Reinberger, ředitel největší tuzemské cukrovarnické firmy TTD Dobrovice.

Podnik by podle něj pokles odbytu přežil, ale dodávající zemědělci by museli snížit produkci a omezit plochy. "A nakonec to celé dopadne tak, že Evropa vůbec nebude ve výrobě cukru soběstačná a bude závislá pouze na dovozu," varuje i šéf TTD.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz