Pěstitele řepy straší reforma

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští pěstitelé cukrovky v pondělí demonstrovali v Bruselu. Zástupci domácích farmářů se přidali k pěti tisícovkám kolegů z ostatních evropských zemí, kteří se snaží zvrátit chystanou reformu kvót a dotací, jimiž Evropská unie reguluje výrobu cukru.
Demonstrace zemědělců (ilustrační foto)

Demonstrace zemědělců (ilustrační foto) | foto: Fotografie vám přináší NokiaiDNES.cz

Reformu takzvaného cukerného pořádku si vynutila Světová obchodní organizace WTO.

Nelíbí se jí, že Evropa vyváží svůj dotovaný řepný cukr, zatímco vlastní trh chrání proti dovozům levnějšího třtinového sladidla ze zámoří.

Podle návrhu reformy mají v Unii do dvou let o víc než 40 procent klesnout garantované výkupní ceny cukrovky a o 39 procent ceny cukru. Navíc evropští cukrovarníci ztratí možnost vyvážet mimo Unii. Produkce cukrovky v Evropě tak klesne až o čtvrtinu.

Zákazníci by na tom měli vydělat, protože odborníci čekají výrazný pokles cen cukru na trhu. Farmáře však podobná představa děsí. Pěstitelům hlavně ze zemí s horšími podmínkami pro pěstování cukrovky – třeba z Portugalska či Finska – totiž hrozí likvidace.

Mezi pěti tisícovkami protestujících farmářů šlapal v průvodu dlouhém dva kilometry i Ivan Konečný z českého Svazu pěstitelů cukrovky. "Pokud bude reforma přijatá tak, jak je připravená, ani českým pěstitelům se už nevyplatí cukrovku pěstovat. A nahradit ji dneska prakticky nemají čím," vysvětluje.

Podle šéfa pěstitelského svazu Jiřího Krouského by dopady reformy na české zemědělce nemusely být tak likvidační, podaří-li se spravedlivě vyřešit rozdělování dotací, jimiž Unie farmářům slibuje kompenzovat škody.

V západní Evropě totiž kompenzace dostanou pouze pěstitelé cukrovky, ale u nás to současná legislativa nedovoluje. Subvence jdou plošně mezi všechny zemědělce. "Peníze se rozpustí a pěstitelům řepy to nepomůže," varuje Krouský.

Celkově přitom čeští farmáři vesměs potřebu reformy "cukerného pořádku" chápou: "Bez reformy by stejně neměla cukrovka v Evropě šanci přežít," míní Pavel Hrdlička, šéf ZD Luštěnice, pro něž prodej cukrovky představuje asi pětinu tržeb.

"Je ale nutné, aby kompenzace za pokles odbytu dostali pěstitelé cukrovky. Plošná kompenzace nepřinese nikomu nic," dodává.

Kromě farmářů napjatě sledují situaci i šéfové cukrovarů. Těm vadí hlavně zákaz vývozu cukru mimo EU. "Z dvou set tisíc tun cukru, kterou náš podnik ročně vyrobí, můžeme dnes jen 170 tisíc tun prodat v EU, 25 tisíc tun vyvážíme jinam," říká Oldřich Reinberger, ředitel největší tuzemské cukrovarnické firmy TTD Dobrovice.

Podnik by podle něj pokles odbytu přežil, ale dodávající zemědělci by museli snížit produkci a omezit plochy. "A nakonec to celé dopadne tak, že Evropa vůbec nebude ve výrobě cukru soběstačná a bude závislá pouze na dovozu," varuje i šéf TTD.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Bez plastů se jídlo zkazí o týden dřív. Bioplast stojí čtyřnásobek

Síťka na vaše pomelo s plastovým úchytem. Přece nebudete riskovat, že vám...

Řetězce restaurací a supermarketů se pod tlakem aktivistů a politiků zbavují jednorázových obalů. U potravin to ale tak...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...Najdete na iDNES.cz